Majitelé balkonů a teras, ruku na srdce, skutečně využíváte potenciál venkovního pokoje nebo z něj máte spíš skladiště sezónních a nevyužívaných věcí? Venkovní prostor má velký potenciál a je škoda ho v létě využívat jen k sušení prádla. Kdo by si nechtěl po náročném pracovním dni spočinout doma a přitom venku, dát si lahodnou sklenku vína a hodit starosti za hlavu? Nebo o víkendu začít posezením na terase s šálkem lahodné kávy a nastartovat si den plný volna a odpočinku.

Při zařizování balkonu se meze nekladou. Zdroj: Pinterest

Kdo má židli, bydlí

Jestli chcete zútulnit balkon nebo terasu, prvním krokem je výběr nábytku. Ten by měl být kvalitní a odolný povětrnostním vlivům. I když máte zasklený balkon, sluníčko umí s nábytkem napáchat pěknou neplechu. Podle velikosti, kterou máte k dispozici, vybírejte nábytek. Stolek a židle pro snídaně a večeře, malou pohovku nebo lehátko, kde se můžete natáhnout s knížkou, hrát si s dětmi nebo sledovat film na notebooku. Levnější alternativou je vyrobení nábytku z palet, jen si dejte pozor, pro jaké účely byly palety uzpůsobeny. Pro výrobu nábytku z palet se hodí palety s označením HT (Heat Treatment) nebo DB (Debarked). Vyhněte se paletám s označením MB, ty byly ošetřeny nebezpečným metylbromidem. Důležitou informací je i to, co vlastně palety převážely. Potraviny, léky nebo chemikálie mohly palety kontaminovat bakteriemi nebo chemickými látkami. Na takovém posezení byste s dětmi čas trávit nechtěli.

Podsedáky využijete na nábytku, nebo si z nich můžete udělat sezení na zemi.

Důležité textilie

K venkovnímu nábytku vybírejte měkké a příjemné polstrování, podsedáky a polštáře. Textil parádně zútulní balkon a vybraný motiv dodá celému prostoru styl, který je vám nejbližší. Polstry na sezení a podsedáky je dobré volit v neutrálních barvách, které doladí vzorované polštáře. Ty můžou být romantické, extravagantní, v boho stylu. Snadno pořídíte nové povlaky, s novým motivem a během chvíle změníte ráz celého prostoru. Jinak v létě, jinak na podzim. Pokud bydlíte v domě, který má již barevnou fasádu, snažte se držet celkového dojmu, aby příliš barevný balkon a dům nepůsobily jako pěst na oko.

Interiéru v boho stylu sluší přirozeně stárnoucí dřevo.

Soukromí především

Nechcete trávit na balkoně čas, protože váš dům je v husté zástavbě a jste vystaveni pohledům sousedů? I s tím se můžete elegantně vypořádat. Na trhu je nepřeberné množství zástěn, které vám vytvoří soukromí. Pouvažujte, jestli se nedá na balkon zavěsit lanko a na něj připevnit závěsy nebo záclony, které vás od okolních pohledů také odcloní. K vytvoření soukromí skvěle poslouží i truhlíky s treláží, které nabízejí oporu popínavým rostlinám. Podle podmínek vybírejte popínavé trvalky nebo letničky, které vám do léta udělají parádní zelenou stěnu. Třeba černooká zuzana, rychle roste a efektivně kvete.

Útulnost dodá pár kvalitních doplňků. Zdroj: Pinterest

Posezení v zeleni

Toužíte po zahradě? Vytvořte si kvetoucí oázu na svém balkoně nebo terase. Vždyť není nic hezčího než posezení uprostřed rozkvetlých květů a vlastního ovoce. Popínavky pěkně porostou zábradlí, do květináčů si můžete vysadit kanadské borůvky, muchovníky a maliny, které vám za čas udělají pěknou jedlou stěnu. Borůvky a maliny již seženete ve verzi pro pěstování v květináči, muchovníky jsou tak odolné a nenáročné, že se jim ve velkém květináči dařit bude. Můžete si druhy drobného ovoce hezky nakombinovat, aby byla úroda po celé léto. Zaměřte se na odrůdy rané, střední a pozdní. Není nad vlastní bio sklizeň, že?

Zelená oáza klidu pro chvilky plné relaxace. Zdroj: Pinterest

Jak si snadno a rychle zútulnit balkon nebo terasu

Nábytek je na svém místě, sedáky lákají k posezení, rostliny jsou zalité. Ještě by to něco chtělo? Ano! Ještě musí přijít na řadu dekorace. S nimi si zútulníte terasu nebo balkon poměrně snadno. Jako první umístěte světelný prvek: LED řetěz na stěnu, světelný LED drátek do lucerny (s časovačem, aby se vám lucerna sama každý den rozsvítila), další lucerny na zem, svícny na stolek, sošku do rohu, venkovní koberec k posezení. Dekorace jsou úžasně variabilní a můžete je obměnit podle ročních období. V létě do mísy mušle a kamínky z cest, na podzim šišky na dekorativní tác, v zimě do truhlíků ozdobené chvojí a na jaře cibuloviny do zdobných květináčů. Posezení na balkoně nebo terase si můžete užít i na podzim. Třeba s velkým šálkem plným horké čokolády se šlehačkou.

Kouzelné hygge chvilky vám přeje

Martina a Bella Rose.

Balkonové nutnosti, které vám zkrášlí domov:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!