Milujeme severské dekorace, severské knihy, severské filmy, ale jak se vlastně slaví Vánoce ve Skandinávii? Určitě vás nepřekvapí klasické dekorace v podobě sobů, losů a roztomilých vánočních skřítků. Hojně je používaný také motiv vloček a vánočních stromečků. V Norsku uvidíte drobné státní vlaječky, dále betlémy, adventní věnce, rostlinu vánoční hvězdu, perníkové a marcipánové ozdoby a také andělíčky. V zimě se Seveřané potýkají s nedostatkem světla, proto již od listopadu dekorují a rozsvěcují světelné dekorace, řetězy a velké množství luceren.

Svíčky umí navodit tu správnou vánoční atmosféru. Zdroj: Pinterest

Tradice a zvyky

Vánoční tradice jsou, až na drobné detaily, podobné v celé Skandinávii. Některé severské vánoční zvyky jsou i pro nás skvělou inspirací, jak si naše Vánoce ještě více zpříjemnit. Mnohem intenzivnější je ve Skandinávii už samotný advent, který začíná první adventní nedělí. V té době jsou už ulice, zahrady i domy svátečně nazdobené a hlavně osvětlené spoustou vánočních světýlek a hvězd, a to i zcela z praktického důvodu. V prosinci se ve Skandinávii stmívá už po třetí hodině odpolední, světelné dekorace jsou i praktickou nutností, jak si tmavé dny užít a zpříjemnit si je.

Seveřané si drží svůj hygge styl, proto to příliš nepřehánějí s vánočním úklidem. Na Vánoce jde hlavně o setkání s rodinou a přáteli, než o vydrhnutý dřez. Společné chvilky si užívají při pečení cukroví pepparkakor či klejner (sušenky ze zázvorového těsta na způsob českých perníčků) nebo vanilkové věnečky vanillekrans a vyrábí se vánoční ozdoby z papíru nebo slámy. Nechybí ani tradiční vynikající vánoční punč neboli glögg, víno svařené s přídavkem koření, hrozinek, mandlí a tvrdého alkoholu. Stejně jako i v Česku, ten nejdůležitější vánoční svátek ve Švédsku připadá na 24. prosince (julafton), v tento den se rozbalují dárky, 25. prosinec je první svátek vánoční (juldagen) a 26. druhý svátek vánoční (annandag jul). Ve Švédsku trvají Vánoce až do. 13. ledna, kdy probíhají oslavy, hry a tance a vánoční stromek se odstrojí a vyhodí oknem ven. Tím končí vánoční svátky.

Užijte si Vánoce především v klidu a hygge pohodě. Zdroj: Pinterest

Vánoce v Dánsku

Vánoce v Dánsku jsou nejvíce spojované s drobnými dárky a cukrovím, které se věší na stromeček. Hitem poslední let jsou živé stromky v květináčích, které se po Vánocích vysazují ven. Buď do přírody, nebo přímo v městském parku, který má pro takové stromky speciální místo. Dánové s velkou oblibou věší na dveře, ale i v místnostech adventní věnce. Čtyři hořící svíčky na adventním věnci představují čtyři symboly – období lidského života: dětství, mládí, dospělost a stáří. V Dánsku berou Vánoce velmi vážně a chystají se na ně pečlivě, někdy i s měsíčním předstihem. Dárky se nakupují ve velkém, ale i ve velké tajnosti. Je zvykem, že dárek, který je velkým překvapením pro obdarovaného mu přinese v příštím roce takové štěstí, jaké bylo jeho překvapení při rozbalení dárku.

Přírodní materiály a kvalitní sklo hrají ve Skandinávii prim.

Vánoční nálada je všude

Během celého adventu se chodí na sváteční večeře do restaurací a slavnostní pohoštění pořádají i firmy pro své zaměstnance. Obvykle se podávají různě ochucení sledi, vejce s kaviárem, pečená šunka nebo krocan i rýžová kaše a perníčky. V Dánsku pivovary každoročně představují speciální edice vánočního piva Julebryg. Jako stará vánoční tradice v celé Skandinávii se označuje julkärven. Je to ptačí snop na tyči, která se dává na stromky vedle domu. Traduje se, že ptáci, kteří dostanou snop z dobrého obilí jsou nasyceni a nebudou v příští sklizni ničit úrodu.

Kulatý svícen můžete zavěsit a stane se originální dekorací.

Rozzářené dětské oči

Děti dostávají malé dárečky každý den. Najdou je ve vánočních ponožkách zavěšených v kuchyni, nebo v adventním kalendáři. Dárky nadělují vánoční skřítci, kteří dostávají každý večer misku ovesné kaše. Říká se jim nissera jsou vidět v podobě figurek a obrázků po celém domě.

Štědrý večer

Severský Štědrý večer je velmi podobný tomu našemu. Nejprve se celá rodina 24. prosince sejde u svátečně prostřeného štědrovečerního stolu plného dobrot. Jako hlavní chod se obvykle podává kachna s nádivkou, někdy i klobásky, krocan nebo steak. Večeře končí tradičním dezertem  „ris a la mande“. Po večeři se jde na dárečky, které přinesl vánoční skřítek zvaný Tomten, Julemand nebo Misen. Po rozbalení dárků si všichni užívají společné chvilky, tančí se kolem stromku (proto je vždy umístěn uprostřed místnosti), hrají se hry a zpívají koledy.

Adventní dekorace
Hvězda je vánoční nutnost, která by vám chybět neměla.

Zajímavost na závěr

Vánoce se řeknou dánsky, švédsky a norsky jul (v bokmålu; v nynorsku může být i jol).

GOD JUL přeje Martina a Bella Rose.

Nechte se naladit na vánoční notu a pořiďte si skandinávské dekorace

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!