Naše české Vánoce dobře známe a rok co rok se na ně těšíme. Nemůžeme se dočkat zdobení stromečku, vůně ryby, míchání bramborového salátu a sledování Třech oříšků pro Popelku. Jak ale Vánoce probíhají v nedalekém Dánsku? Vydejte se s námi na sever, kde sice tma přebírá vládu nad většinou dne, kde ale vzniká o to hřejivější vánoční atmosféra.

Vánoce

Hvězdy za oknem, pepparkakor v troubě. Dánské Vánoce začínají!

Vánoční tradice jsou, až na drobné detaily, podobné v celé Skandinávii. Některé dánské vánoční zvyky se však mohou stát oblíbenými i v našich končinách. Například mnohem intenzivnější je v Dánsku už samotný advent, který začíná první adventní nedělí. V té době jsou ulice, zahrady i domy svátečně nazdobené a hlavně osvětlené spoustou vánočních světýlek. V oknech visí papírové hvězdy a domácnosti zdobí světelné řetězy, bez nichž by to nebyly ty pravé Vánoce v Dánsku.

Dánové však přidávají světelné elementy nejen z estetického, ale také z praktického důvodu. V prosinci se ve Skandinávii stmívá už po třetí hodině odpolední, lidé tak přináší světlo do svých domovů tímto způsobem.

Tradičně se připravuje také cukroví pepparkakor či klejner, což jsou sušenky ze zázvorového těsta na způsob českých perníčků, jen malinko ostřejších. Skvělé jsou také vanilkové věnečky vanillekrans. Advent patří také další vynikající sladké hříšnosti, a tou jsou æbleskiver, roztomilé kulaté koblížky plněné džemem a posypané cukrem. V Česku je můžeme znát například z období masopustu.

svítící hvězda
Papírové hvězdy najdete v Dánsku snad v každém okně. Vyberte si tu svou třeba od Star Trading!

Tradicí jsou také malí vánoční skřítkové Nisser, které poznáte podle vysoké červené čepice. Najdete je ve všech dánských domovech, a ať už budou sedět na okně, polici nebo postávat u krbu, jejich úkolem je především dohlížet na vánoční přípravy. Přesně takovými pomocníky jsou i skřítci Pixy od dánské značky Maileg, kteří zdobí nejen domácnosti, ale také dánské kavárny a restaurace.

skřítci Maileg
Vánoční skřítci Pixi od Maileg mají různé velikosti, všichni jsou však stejně roztomilí.

Glög, julesnaps, julebryg: Vánoční alkohol, který Dánové milují

Nechybí ani tradiční vynikající vánoční punč neboli glögg, víno svařené s přídavkem koření, hrozinek, mandlí a tvrdého alkoholu. Dánové si během adventu rádi vychutnají skleničku něčeho ostřejšího, například vánoční kmínky julesnaps, kterou rádi popíjí s přáteli a rodinou.

Zajímavou dánskou tradicí je také speciální vánoční pivo, neboli julebryg, které pivovary vydávají vždy první pátek v listopadu. Každý z nich má svou verzi a obohacuje ji vyšším obsahem alkoholu. Příprava na Štědrý den tak bývá v Dánsku nejen důkladná, ale mnohdy také nadmíru veselá.

Vánoce
Na vánoční pivo nebo šnaps se Dánové těší už od listopadu.

Tancování okolo vánočního stromečku

I v dánských domácnostech byste našli vánoční stromeček, nejspíš by vás však zaujalo několik odlišností od toho, na který jsme u nás zvyklí. Dánové svůj juletræ, jak nazývají vánoční stromky, zdobí tradičními skládanými srdíčky z papíru, papírovými hvězdami a kornouty s drobnými sladkostmi namísto čokoládových kolekcí. Velkou odlišností jsou i rozvěšené státní vlaječky nejen na stromečku, ale také před domem či v domácnosti. Dánové jsou přísloveční svou národní hrdostí a svou vlajku často mají i na stožáru před domem.

Rozdíl je také v umístění stromečku. Jen zřídka byste jej našli v rohu místnosti, Dánové totiž stromeček staví do prostoru tak, aby okolo něj mohli na Štědrý večer tancovat. Před tím, než zasednou k rozdávání dárečků, chytnou se za ruce a volným krokem krouží kolem stromečku. Zpívají také dánské koledy, a to buď zpaměti nebo z vánočních zpěvníků.

vánoční stromeček
Dánský stromeček vyniká papírovými ozdobami a vlaječkami, baňky se na něm ale také neztratí.

Co jedí Dánové na Štědrý večer?

Stejně jako u nás, i v Dánsku se celá rodina sejde 24. prosince u svátečně prostřeného štědrovečerního stolu plného dobrot. Jako hlavní chod se obvykle podává kachna s nádivkou, k ní lahodné červené zelí a brambory, nezřídka opečené v karamelu. Oblíbený je také sváteční porcelán, který nesmí chybět žádnému vánočnímu prostírání. Štědrovečerní večeře podávaná například na malovaných talířích od dánské značky Kahler je skutečným potěšením nejen pro chuťové buňky, ale také pro oko.

Večeře končí tradičním dezertem „ris a la mande“, což je vychlazená rýžová kaše se smetanou a nasekanými mandlemi, zalitá horkou třešňovou omáčkou. Důležitý bod toho dezertu spočívá v tom, že jednu jedinou mandličku necháte v kaši celou. Kdo ji potom najde, dostane malý dáreček.

nádobí Kahler
Porcelánové nádobí z kolekce Hammershoi dánské značky Kahler bylo vytvořeno speciálně pro Vánoce.

Jak jistě tušíte, dánské Vánoce jsou plné hygge atmosféry, toho krásného hřejivého útulna, které pohladí na duši a dokáže uložit vzpomínky hluboko do naší mysli. Nemusíte však trávit Vánoce v Dánsku, abyste si vychutnali jeho atmosféru. Stačí si doma udělat útulno, uvařit si oblíbený punč s mandlemi a třeba si do okna vyvěsit velkou papírovu hvězdu. A nebo na První svátek vánoční upéct kachnu s karamelizovanými brambory!

Ať už se rozhodnete dánskými zvyklostmi inspirovat nebo ne, doufáme, že jsme vás alespoň na chvíli přenesli do milované Skandinávie a třeba vám i nadělili tu správnou hyggelig atmosféru.

Krásné české Vánoce v útulném dánském duchu vám přeje

MichaelaBella Rose.

Dánské hygge vám doma pomohou naladit i tyhle kousky:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!