Už na vás dýchla vánoční atmosféra? Horké punče, dětské úsměvy, jiskřičky v očích a spousta světel, které dodávají dlouhým dnům neopakovatelné kouzlo! Vánoce jsou tady už za pár dní a přípravy na ně vrcholí! Ten, kdo nemá 10 druhů cukroví, jako by nežil a každá malá polička i ten nejsmutnější fíkus v rohu obýváku má nový sváteční šmrnc.

Pokud máte zabalené dárečky, napečené cukroví a dokonce jste stihli i vánoční úklid, třikrát sláva! V tomto období je víc než kdy jindy důležité i správně odpočívat! Proto jsme pro vás přichystali malý výlet do pohádkové Skandinávie. Pohodlně se usaďte ve vašem oblíbeném křesle a zabalte se do huňaté deky v roztomilých vánočních ponožkách. Nasajte omamnou kořeněnou vůni z velkého hrnku s horkým nápojem a začtěte se do našeho článku o tom, jak se Vánoce slaví na severu!

vánoční atmosféra se svařeným vínem
Pohodlně se posaďte a dopřejte si chvilku pro sebe!

Švédsko

Ve Švédsku začínají vánoční přípravy tak jako u nás a to první adventní nedělí. Snad každá rodina vlastní adventní věnec, zdobený nejčastěji lišejníkem, a každou adventní neděli na něm zapálí jednu ze čtyř svíček. Vchodové dveře nejčastěji zdobí adventní věnec a okno elektrický vánoční svícen ve tvaru hvězdy. V obchodech najdete adventní kalendáře a na poště si můžete koupit speciální edice vánočních známek a samolepek, jejichž výtěžek jde na dobročinné účely.

„God jul“ – Šťastné a veselé Vánoce!

Celý prosinec si ve švédských restauracích můžete dát tzv. julbord, vánoční švédský stůl. Pochutnáte si na různě ochucených sledích, vejcích natvrdo s kaviárem, velké pečené šunce, krocanu, vepřových žebírkách, karbanátcích a chybět nesmí ani rýžová kaše se smetanou a perníčky. Na dobrou náladu i na promrzlé ruce pomůže tradiční vánoční nápoj glögg, svařené víno s přídavkem koření, rozinek, mandlí a tvrdého alkoholu.

vánoční ponožka
Drobné radosti každý adventní den

Oblíbeným svátkem je 13. prosinec, tedy svátek svaté Lucie, kdy od časných ranních hodin za zpěvu koled prochází městy dívky oblečené v bílých košilích s hořícími svícemi a chlapci s vysokými čapkami a zlatými hvězdami. Vánoční stromeček zdobí Švédi až o Štědrém dnu (mnohé rodiny mají i dva!), nejčastěji barevnými pentlemislaměnými ozdobami.

Na Štědrý den odpoledne se schází rodina u vánočního stolu. Po rozdání dárků se tančí a hrají se vánoční hry, které se v rodinách mnohdy dědí z generace na generaci. Dárky ve Švédsku naděluje vánoční skřítek-dědeček Tomten, který je kombinací hodného skřítka, Santa Clause a svatého Mikuláše. Obvykle v podvečer zabuší na dveře a shání se po hodných dětech. Jeho pomocníci skřítci Julnissar“ poté hází dárky pod vánoční stromeček oknem. To dalo švédským vánočním dárkům název julklappa“, kdy slovo klappa“ znamená švédsky klepání. Švédové si dávají záležet na krásně zabalených dárcích a mnohdy je i sami vyrábějí.

Vánoční svátky trvají ve Švédsku až do svátku svatého Knuta 13. ledna. Toho dne si děti pozvou kamarády, s velkou slávou odstrojí vánoční stromek a vyhodí ho oknem ven.

vánoční skřítci
Skřítci jsou o Vánocích téměř všude

Dánsko

Dánské vánoční svátky začínají 1. prosince zapálením první svíčky na tradičním adventním věnci. Svíčky symbolizují čtyři fáze lidského života – dětství, mládí, dospělost a stáří. Domy a stromy v zahradách se zdobí světelnými řetězy a žárovkami. V domácnostech se usídlí figurky a obrázky vánočních skřítků zvaných nisser“ a každý večer se zapalují svíčky kalenderlyse“, kterých je 24 a odpočítávají zbývající dny do Štědrého dne.

Tradiční dánský vánoční stromeček nezdobí čokoládové figurky z kolekcí, ale malé kornouty naplněné sladkostmi. Zásoby se průběžně doplňují, takže pokaždé, když procházíte kolem stromečku, můžete si jen tak vzít, na co máte chuť. Pro nás asi nejpřekvapivější je dekorování stromečku dánskými vlaječkami, zavěšenými na provázku a tvořících řetěz. Dáni mají ke své vlajce velmi vřelý vztah. Používá se při každé rodinné události, narozeninách, křtinách, svatbách či pohřbech. Použití „Dannebrogu“ je definováno nepsanými pravidly, např. vlajka se nikdy nesmí dotknout země (jinak dánská říše padne) nebo nesmí být vyvěšena po setmění (protože to potom vzdáváte hold ďáblu!).

„Glædelig jul!“ – Šťastné a veselé Vánoce!

Děti do zhruba 12 let dostávají kromě čokoládového adventního kalendáře i drobný dáreček každý den až do Vánoc. Malou pozornost naleznou každé ráno v zavěšené ponožce v kuchyni. Za to dávají večer skřítkům misku ovesné kaše, aby ji ráno našli záhadně prázdnou…

vánoční dobroty
Je libo malou sladkost?

Vánoce jsou pro Dány spojené s bohatou nadílkou, dárky pořizují s několikaměsíčním předstihem a každý z nich musí být překvapením. Podle místního zvyku bude člověk v budoucnu šťastný, pokud ho právě o Vánocích velmi překvapí dárek, který dostane. Tomu, kdo nosí dárky, se říká „julemand“, tedy vánoční muž a je až nápadně podobný známému Santa Clausovi. Žije na severním pólu se svou ženou „julemor“ (maminka) a dětmi „julebørn“ (děti). Dárky pro hodné děti rozváží na velkých saních, které táhne stádo kouzelných sobů.

Každá rodina má své vlastní recepty, nicméně na tradiční dánské štědrovečerní večeři můžete najít pečené husy, kachny, teplou šunku, vepřovou pečeni s červeným zelím i tresku s pepřem a ředkví. Typickými přílohami je horká rýže politá studeným mlékem nebo pivní či pšeničný chléb. Oblíbeným dezertem je sladký rýžový nákyp s mandlí uvnitř, kdo mandli najde, ten je odměněn speciálním dárkem.

K Vánocům v Dánsku patří také tzv. vánoční talíře. Ten první vyrobila před více než sto lety porcelánka Bing & Grondahl. Tento talíř z roku 1895 byl ručně malovaný. Od té doby se vánoční talíře vyrábějí každý rok, vždy s jiným motivem, a jsou vyhledávány nadšenými sběrateli.

světelná vánoční hvězda
Malé světelné ostrůvky dodají vašemu domovu to správné hygge osvětlení!

Finsko

Fini věří, že známý Santa Claus žije v severní části Finska zvaném Korvatunturi neboli Laponsko, které se nachází severně od polárního kruhu, kam také míří dopisy z celého světa.

Adresa Santa Clausovi je:

Santa Claus, Santa Claus’s Main Post Office, 96930 Napapiiri, Finland

Možná jste se setkali s označením Joulupukki“, což ve volném překladu znamená vánoční koza. Je to podle prastaré pohanské tradice, kdy v tomto zimním období obcházela domy strašidelná koza a žádala si dárky z každého stavení. Postupem času se význam změnil, koza naopak dárky dávala a nakonec se přeměnila v bodrého staříka v červeném kabátku, který nápadně připomíná Santu Clause, a jméno Joulupukki“ mu už zůstalo. Jezdí na saních se soby a pokud někdo zlobil, v balíčku namísto dárku dostane pytel uhlí.

„Hyvää joulua!“ – Šťastné a veselé Vánoce!

Milou tradicí ve vánočním období je zavěšení velké otepi pšenice nebo obilí pro všechny ptáčky z okolí. Pověra říká, že když se ptáci přes zimu dostatečně nasytí, v období letní sklizně pak zůstane na poli celá úroda bez velké úhony. Většina Finů kupuje vánoční stromek s maximálně jednodenním předstihem a je zvykem o čerstvý strom na trhu smlouvat. Rodiny se v tomto období hojně navštěvují, chodí se zapalovat svíčky na hřbitovy a velmi tradiční je i štědrovečerní návštěva sauny.

vánoční skřítci
Skřítci jsou skvělá hračka i dokonale roztomilá dekorace

Finská štědrovečerní tabule musí obsahovat předkrm s názvem „Luterfish“ (slaná ryba) a hlavním jídlem bývá vepřová kýta, pomalu pečená na březovém dřevě, s bramborovou kaší. Dalším hlavním jídlem je „Kastrol“, který obsahuje různé druhy zeleniny včetně tuřínu, mrkve a brambor a krocaní nebo lososí maso. Jako dezert se podává rýžový pudink nebo ovesná kaše přelitá kořeněnou švestkovou zavařeninou. Jedna z porcí v sobě ukrývá celou mandli, ten kdo si vylosuje tuto porci, bude mít po celý nadcházející rok štěstí.

O Vánocích najdeme ve Finsku ozdobené stromky téměř na každém kroku. Nechybí v žádné domácnosti, zdobí obchody i náměstí. Tradiční finský vánoční stromeček není zdobený barevnými ozdobami, ale je zpravidla celý bílý a má připomínat zasněžený strom v lese.

vánoční skřítci
Malí i velcí skřítci se postarají o kouzelnou atmosféru

Už jste dopili váš horký nápoj a alespoň na chvilku jste dovolili své hlavě odběhnout od nekonečného seznamu povinností? Báječně! Jsme moc rádi, že vám společně s tímto článkem můžeme popřát nádherné, pohádkové Vánoce a pohodový rok 2020!

Za celý tým Bella Rose,

Nikola

 

Objevovat vánoční pohodu můžete zde:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!