Jaro je tady! Už o tom vědí i vaše rostlinky doma? Tak jako každý rok nastává i letos čas na přesazování, výměnu zeminy a nové dekorace, které zkrášlí každou pokojovou rostlinu. Ať jste zkušení pěstitelé nebo odvážní začátečníci, v tomto článku si probereme několik tipů!

Jaro je bylinek čas!

Pokud máte oblíbenou bylinku, které se u vás doma v minulých letech dařilo, není nic jednoduššího, než si ji zkusit vypěstovat znovu! Bylinky mají velkou výhodu, že je lze pěstovat i na malém prostoru jako je okenní parapet nebo balkonové truhlíky a jejich nezaměnitelná chuť oživí každé jídlo! Bylinky díky svým léčivým účinkům dokáží také vyléčit nebo zmírnit některé nemoci. Sepsali jsme pro vás 10 nejvíce pěstovaných druhů, které vám budou dělat radost po celé léto.

bylinky
  • Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
  • Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus)
  • Kopr vonný (Anethum graveolens)
  • Koriandr setý (Coriandrum sativum)
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana)
  • Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
  • Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)
  • Petržel listová (Petroselinum crispum)
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
  • Tymián obecný (Thymus vulgaris)
ozdobné macrame

Aby se vaše bylinky měly dobře, je důležité vybrat zdravá a silná semínka a správnou vzdušnou hlínu, která je určena pro výsev. Bylinky nejprve nechte v teple svého domova vyklíčit a poté je začněte pomalu otužovat, vyvarujte se přímému slunci i větru. Ve chvíli, kdy na výsev bylinek nezbyde čas, doporučujeme pořídit si již předpěstované sazenice, ty před koupí důkladně zkontrolujte. Hlína nesmí jevit známky plísní, listy nejsou hnědé a důkladnou prohlídku věnujte i spodní straně listů, na kterých se většinou skrývají škůdci a svilušky. Důležité upozornění, bylinky zalévejte vodou v pokojové teplotě!

Rostliny, které s vámi přečkají cokoliv!

Pokud nejste zrovna fanoušek bylinek, ale rádi byste si zkrášlili domov o několik pokojových květin, zde pro vás máme několik tipů na neuvěřitelně houževnaté rostliny, které s vámi budou v dobrém i zlém.

hydroponí pěstování

Sukulenty

Snad nejvděčnější skupina rostlin jsou sukulenty! Nevadí jim, když je zalijete jen občas, jsou stále zelené a působí velmi dekorativně. Rostlinky pochází z jižní ameriky a výborně se jim bude dařit například ve skleněném teráriu.

Kapradí

Oblíbený Ledviník ztepilý je majestátní rostlinka, kterou lze pěstovat doma, i na tmavých a vlhkých místech na vaší zahradě.

Zelenec

Zelenec je obzvláště populární rostlina pro začátečníky, protože se snadno pěstuje a rozmnožuje, je velmi tolerantní pokud ji občas zapomenete zalít a je schopna se přizpůsobit široké škále podmínek. U zelence bylo také prokázáno, že snižuje znečištění ovzduší u vás doma.

Sanseviera neboli “tchýnin jazyk”

Jedna z nejpopulárnějších pokojových rostlin, díky zajímavým listům s mramorovitou kresbou a mimořádně nenáročnému pěstování. Některé kultivary mají žluté či bílé pruhy na listech a známe je snad z každého úřadu nebo nemocnice.

Sanseviera

Monstera skvostná

Stylová rostlina, která bude ozdobou každého prostorného pokoje. Monsteře nevadí suchý vzduch ani prach a na nedostatek živin reaguje zmenšením listů a jejich menší četností. Tak jako tchýnin jazyk i monsteru máme zafixovanou v paměti jako ozdobu každé chodby na úřadu nebo v rohu lékařské ordinace.

Kalátea

V angličtině se jmenuje paví rostlina a je to nenáročná zelená rostlina s nádhernou světle zelenou kresbou na listech. Rostliny rostou v krásných mohutných trsech a nemají rády suchý vzduch a teploty pod 16 stupňů Celsia.

Zamioculcas

Dokonalá rostlina do tmavých pokojů se kterou si budou rozumět i ti největší chroničtí zapomnětlivci. Zalévejte ji jednou týdně, otírejte listy pravidelně od prachu a až budete mít pocit, že potřebuje přesadit, vyberte ji vysoký a úzký obal na květináč, větší pouze o 2 cm.

Tilandsie neboli kykatka

Vytrvalá rostlinka z čeledi broméliovitých, jejímž domovem jsou nehostinné a suché oblasti, je nazývána také jako vzdušná rostlina. Jsou to ideální společnice v panelákových bytech, kde je potřeba jen jednou za čas rosit. Nejvíce těmto rostlinám sluší skleněná terária nebo je lze jen tak zavěsit v prostoru jako originální dekorace.

vzdušné rostlinky

Trendy pro letošní rok

Pokud se v letošním roce rozhodnete prověřit své zahrádkářské schopnosti, nechte se inspirovat aktuálními trendy a vyšperkujte si váš domov do posledního detailu. Jste milovníci malých domácích skleníků? V pěstování bylinek nebo sukulentů máte napůl vyhráno! Vitríny dobře akumulují teplo i vlhkost a nabízí tak vhodné podmínky pro pěstování.

Dalším trendem jsou závěsné květináče, které lze koupit i se zavlažovacím systémem, úžasné kokedami nebo jednoduchá inspirace ze 70. let, pletené macrame.

využijte starý věšák

Velkým trendem posledních let jsou keramické květináče, často pokryté barevnou glazurou. Ty vypadají skvěle v jakémkoliv interiéru a dodávají mu uvolněný styl. Velkou výhodou těchto květináčů je dlouhá životnost a snadné kombinování s téměř jakýmkoliv trendem.

Jste zarytí pěstitelé a vzkřísíte i uschlý pařez, nebo patříte do skupiny neúnavných zabijáků pokojových rostlin? Podělte se s námi o vaše zahradnické tipy a triky a inspirujte tak i další budoucí pěstitele, kteří doposud nenašli odvahu.

příjemná atmosféra, díky květinám

Doufáme, že jsme vám předali alespoň trochu našeho nadšení z pěstování a věříme, že vaše domovy budou s rostlinkami mnohem veselejší ♥

Za celý tým Bella Rose,

Nikola

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!