Máme dost velkou ložnici, kterou jsme měli v neutrálních barvách, proto jsem chtěla tu sterilní bílou „nudu“ rozbít. Jelikož nejsem velký fanoušek dlouhodobého plánování, vymalovat ložnici komplet celou moc nepřipadalo v úvahu. Bylo by to pracnější, déle by to schlo a (hlavně) musela bych s malováním čekat na volný víkend, a to bych nevydržela. Navíc, když se rozdávala manuální zručnost, stála jsem asi ve zcela jiné frontě, takže do velkých aktivit typu „vymalujme celý byt“ se pouštím fakt nerada. Zato jednoduchý barevný kruh je hotový raz-dva, stačí vám na to půl dne a podle různých návodů to nevypadalo až tak složitě.

ako vymaľovať spálňu
Výběr barvy byl v mé režii, tlumená růžová mi přišla pro ložnici ideální. Nějakým zázrakem se mi navíc podařilo trefit téměř stejný odstín, jaký má i židle u kosmetického stolku (nevídaná věc!).

Kromě kruhu jsem na zeď chtěla přidat i nějaké poličky. A to z čistě praktických důvodů. Jsem totiž nadšenec do pěstování pokojových rostlin a jelikož jsem chtěla rostlinky namnožit, potřebovala jsem nutně poličku, kde budu moci řízky pravidelně kontrolovat. Třeba tak každých 20 minut… A protože množit jsem chtěla fakt hodně, poličky mám rovnou dvě. Nad rozložením poliček jsem nijak dramaticky nepřemýšlela, chtěla jsem jen aby se trochu překrývala.

Stěnu jsme před malováním neškrábali, je na ní totiž jen jedna vrstva bílé barvy, takže to nebylo nutné – dříve bylo třeba tmelem zatřít díry po fotkách. Pokud máte na stěně více vrstev barvy, doporučuji to oškrábat, aby váš nový barevný kruh neodpadl na podlahu i s omítkou.

Seznam věcí, které budete potřebovat:

MŮJ TIP: Jutový provázek je ideální, protože tolik nepruží a při předkreslování kruhu tak nebudete riskovat, že výsledný tvar bude šišatého tvaru. Při výběru barvy se orientujte raději na ty kvalitní, k dobrému překrytí vám totiž bude stačit jen jedna vrstva a celý proces tak bude mnohem kratší. Na kruh o průměru cca 160 cm vám postačí 2 až 3 litry barvy.

Připravte si kruh:

  1. Pokud chcete i poličky, nejprve si navrtejte díry. Díry a případné nedokonalosti z vrtání totiž pak buď a) zakryjete poličkou nebo b) zatmelíte a přemalujete barvou.
  2. Nakreslete si kruh na zeď s využitím neprůstřelné technologie „tužka-na-špagátu“. Doprostřed kruhu si připevněte provázek s tužkou na konci. Zásadní je snažit se držet tužku co nejkolměji vůči zdi, jinak to kruh opravdu nebude. Jste-li šikovnější než já, dáte to na první pokus a nebudete mít jako bonus na zdi abstraktní geometrické linie.

  3. Oblepte si nakreslený kruh malířskou páskou. Doporučuji použít pásku o tloušťce kolem 2-3 cm. Dobře se s ní pracovalo a poskytla i dostatek prostoru pro případné nehody při malování. Tady využijte i asistenta, půjde vám to rychleji.

NEZAPOMEŇTE: Nainstalujte si na okolní povrchy zakrývací fólii. Opravdu. Pokud si myslíte, že si „dáte pozor“ a barva bude opravdu jen na zdi a jen na kruhu, tak jste na omylu. Mně se podařilo šlápnout do nádoby na otírání válečku, takže růžová barva byla nejen na ponožce, ale i na podlaze, kde byla (naštěstí) zakrývací fólie.

Postup při malovaní:

  1. Začněte natírat malířským štětcem okraje kruhu. Postupujte od pásky směrem do středu a snažte se minimalizovat množství barvy, která bude na pásce – bude se vám pak lépe odlepovat a nepůjde s tím i ta (v mém případě) růžová barva. Já jsem bohužel k této fintě došla tím horším způsobem. Moje nesprávná instruktáž asistenta totiž následně vedla přesně k tomu odlepování pásky i s barvou.

  2. Když máte okraje hotové, vezměte váleček a natřete zbytek. Pokud máte hrubší omítku, budete muset trochu přitlačit, což znamená, že si váleček pořádně otřete od barvy. Jinak budete mít růžové kapky i tam, kde nechcete.

  3. Nechte kruh 2-3 hodiny zaschnout.
  4. Odlepte malířskou pásku z okrajů kruhu, postupujte opatrně, aby se vám nesloupla i nová barva na stěně.
  5. Po úplném zaschnutí kruhu – klidně až druhý den – odstraňte zbytky předkresleného kruhu obyčejnou gumou a nainstalujte poličky.

Tipy na závěr

Pokud jste nedodrželi pokyn z bodu 1, u okrajů máte příliš mnoho barvy a ta se vám následně z okrajů trochu odlepila, dotvořte své veledílo obyčejným štětcem na tempery.

jak oživit ložnici?
Nesnažte se při malování o naprosto dokonalý kruh. Za prvé, s technologií „tužka-na-špagátu“ se vám to pravděpodobně nepodaří docela dokonale a za druhé, ve výsledku drobné nepravidelnosti stejně nebudou vidět.

Poslední fáze je ta nejpříjemnější – čeká vás už jen kochání se nad výsledkem vaší práce. U nás například i nadmíru skeptický asistent uznal, že „to vůbec nevypadá zas tak špatně.. Ba dokonce by se i dalo říct, že to vypadá docela dobře“. V závěru jsem na poličky naskládala květináče a doplnila je nádobami na zakořenění řízků (a.k.a. skleněné obaly od vonných svíček – recykluji totiž co se dá).

dekorace na poličku
Nevíte, co na poličku v ložnici? Máme pár tipů: keramický obal na květináč Shell Pot, kameninový obal na květináč Troy Black, kameninový obal na květináč Saga Off White, skleněná váza pro množení rostlin Cresco, lucerna domeček Urbania Tivoli 18cm, dřevěný ptáček Baby Sparrow

U nás to (pro radost skeptickému asistentovi) nekončí, fáze 2 bude probíhat v obýváku, kde chci tentokrát půlkruh. A vlastně rovnou 2!

Držím vám palce při malování

Soňa & Bella Rose

 

Tyto poklady se vám možná budou v ložnici hodit

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!