Rostlinná terária neboli florária jsou malé skleněné nádoby, které jsou vhodné k dekorování drobnými rostlinami. Nejvhodnější jsou sukulenty, malé mechy a drobnolisté převislé pokojové rostliny. Osázená terária jsou úžasným dárkem, svatebním překvapením, které můžete obdarovanému ozdobit na míru. Osázení terária je velmi jednoduché, stačí mít k tomu vše potřebné a za pár okamžiků můžete mít doma malou zelenou oázu a dokonalou jarní dekoraci.

Skleněný box jako skleník
Výrobu vlastního aerária si užijete

Proč osázet terárium sukulenty

Sukulentům vyhovuje teplé a suché prostředí, díky tomu nepotřebují tolik zálivky a tím jsou vhodné pro zaměstnané osoby nebo úplné začátečníky. Sukulenty snesou spíše sucho, občasné opomenutí zálivky vítají a není potřeba je hnojit. Jsou malé a je jich tolik druhů, že společným osázením můžete dosáhnout působivé malé krajinky. Na poličce bude takové terárium vypadat božsky. Jdeme na to!

Osázené arárium
Druhy rostlin vybírejte podle stejných nároků na vodu a světlo.

Co budete potřebovat na výrobu skleněného aerária:

  • Skleněný box (terárium neboli florárium)
  • Mramorová drť
  • Substrát na sukulenty
  • Kaktusy a sukulenty – dle velkosti boxu stačí cca tři malé rostlinky
  • Podložku pod hotové florárium
  • Dekorace: mušličky z dovolené, oblázky, figurky
  • Lžička jako lopatka a štětec na očištění skel zevnitř

Očištění rostlin

Zakoupené rostlinky vyjměte z původních květináčů a co nejopatrněji odstraňte původní substrát, ve kterém sukulenty byly. Zmenší se tak původní bal a bude se vám s rostlinou lépe manipulovat.

Příprava aerária

Do terária přijde jako první drť. To proto, aby přebytečná voda měla kam odtéct a rostlinky v teráriu neuhnívaly. Dno můžete vysypat praným pískem nebo mramorovou drtí. Vytvořte na dně první vrstvu a trochu ji nahrňte do stran. Vytvoří se tím důlek. Do důlku dejte trochu zeminy a zasaďte rostliny. Drť se snažte vrstvit podél stěn, poté vždy substrát, který vyplní prostor mezi drtí a rostlinou. Tento krok neuspěchejte, aby se s vám drť se substrátem nepromíchaly. Jde nám o vytvoření krásných přechodových vrstev. Když jsou rostlinky zasazené, celý povrch můžete zasypat jemnými dekoračními kamínky. Hotové terárium můžete dodekorovat kamínky, postavičkou, mušličkou z dovolené. Zde se fantazii meze nekladou.

Začněte drenážní vrstvou.

Následná péče

Rostliny v teráriu vždy zalévejte pomocí lžičky. Zde platí pravidlo čím méně, tím lépe. Během zimy kaktusy a sukulenty nezalévejte vůbec. Pokud rostlinu v teráriu přelijte, vodu ven nedostanete a rostlina vám uhnije.  Terárium musíte umístit tam, kde má dostatek světla, které rostliny ke svému životu potřebují. Pokud ho mít nebudou, rostliny budou vytáhlé a nepěkné, tak na to pozor! Při slavnostním okamžiku můžete svá terária umístit třeba na jídelní stůl, kde udělají parádu a o jarní dekoraci budete mít postaráno.

Malý domácí skleník
K zalévání používejte lžičku. Sukulentům stačí málo vody.

Skleněná terária

Podlehněte novému trendu i vy. Pořiďte si aerárium/skleník a mějte domov vyladěný zelenou! Skleněný box Polyhedron Brass je terárium vyššího typu, kde se budou vyjímat především kaktusy a vyšší sukulenty. Můžete ho použít i jako stylovou lucernu, když do něj vložíte světelný led drátek, hned se promění na romantickou dekoraci. Doporučujeme! Skleněný box Pyramid Brass značky sass&belle, ve tvaru moderní pyramidy s kovovým rámem ve zlaté barvě, je perfektní dekorace. Krásně vypadá jen tak, osázený i ozdobený sušenými květy. Díky očku pro zavěšení máte více možností umístění. Blízko okna do něj můžete dát Tilandsie, které sbírají živiny ze vzdušné vlhkosti a nepotřebují vůbec žádný substrát.

Skleněné terárium
1. Polyhedron Black 2. Pyramid Brass 3. Polyhedron Brass 4. Box Terrarium

Velký skleník Terrarium je ten pravý domov pro sukulenty a můžete ho i využít třeba jako stylový box na šperky! Skleněný box Terrarium má jen polovinu stříšky, takže se pro osázení velmi hodí. Dokáže vytvořit příjemné klima pro rostliny, kterým se bude dařit i bez větších zásahů. Do skleníku můžete umístit dekorace i podle ročních období a příležitostí: jaro, Velikonoce, Valentýn, Vánoce… Skleněný box Polyhedron Black je stvořen pro všechny milovnice skandinávského stylu bydlení. V geometrickém trendy provedení dodá vašemu domovu neopakovatelný styl.

Domácí skleník na sukulenty
Skleníky jsou originální dekorací, která dokáže vykouzlit dokonalou atmosféru.

Možností, jak využít tyto skleníčky, je zkrátka spousta. Udělejte si o víkendu chvilku tvoření a vyrobte si vlastní florárium. Pomoci vám můžou i děti! Pochlubte se na Instagramu #bellarosecz a inspirujte ostatní ♥.

Martina a Bella Rose.

Za fotografie a návod moc děkujeme La Petite Anne.

 

Inspirujte se našimi oblíbenými kousky

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!