X

Jak na množení pokojových rostlin? Objevte pár tipů!

Rádi byste se pustili do množení pokojových rostlin, ale nevíte přesně jak na to? Máme pro vás několik tipů, které pro vás sestavila naše zákaznice Majka – hrdá majitelka více než 30 pokojových rostlin. Kromě pěstování pokojovek se Majka aktivně věnuje cestování a objevování nových míst nejen v rámci Slovenska, ale také v zahraničí. Stojí za projektem poslovensku.eu, kde najdete celou řadu tipů na výlety a krásná místa a ještě více nápadů na zážitky naleznete na jejím Instagramovém profilu @maria.moravcikova. Kromě cestování Majku baví i zařizování svého bytu, a to ve skandinávském stylu doplněném o jemné prvky boho a minimalismu. Do Majčina bydlení můžete nakouknout na jejím druhém profilu @na_skok_doma.

Začínáme

S příchodem jara se probouzí nejen příroda kolem nás, ale i rostlinky v interiérech, které změnu ročního období pociťují víc, než bychom si mysleli. A právě toto období je ideální pro množení pokojových rostlin. Pokud jste nikdy rostlinky nerozmnožovali, doporučuji začít s něčím jednoduchým. Velmi snadno zakořeňují táhlé rostliny jako Monstera, Pothos, Syngonium, nebo jakýkoli druh Philodendronů. Snadno rozmnožíte i Rapidophoru Tetraspermu, na jejíchž stoncích si také všimnete vzdušných kořenů, nebo body ze kterých mohou vyrůst. U těchto druhů můžete dokonce vidět i růstový bod, odkud rostlinka vyžene nové lístky.

1. Množení pokojových rostlin řízkováním

Pro řízek volíme vždy zdravou rostlinu. Řez uděláme čistým nožem tak, aby část, kterou chceme zakořenit měla na stonku kolínko, nazývané také uzel, či jádro stonku. Jedná se o ztluštělou část na stonku rostliny, která se nachází většinou u listu. Ideální je, když má řízek alespoň dva listy a náznak vzdušného kořene. Je možné zakořenit i samotné kolínko, ale trvá to déle, než když zakořeňujeme řízek s lístky. Na mateřské rostlině ze které děláme řízky necháme také minimálně jedno kolínko, kde si vytvoří růstový bod, aby nám mohla dále vyhánět nové lístky.

2. Dezinfekce řezu a zakořeňování

Čerstvé řízky zasypeme mletou skořicí a necháme několik hodin zaschnout. Pomůže nám to předejít odhnívání řízků a podpoří růst kořenového systému. V prodejnách je možné koupit i zakořeňovací stimulátor v podobě prášku nebo gelu, ale ten je vhodný spíše pro sázení řízků přímo do substrátu. Mně se nejvíce osvědčilo zakořeňování v průsvitné sklenici s vodou, kde vidím stav stonku i kořenů. Řízky můžeme vložit i do vázy a položit na stůl, kde budou krásným doplňkem. K zakořeňování lze kromě vody a substrátu použít i velmi oblíbený perlit či rašeliník.

Řízek vkládáme do vody vždy tou částí, která byla na rostlince blíže ke kořenům. Pokud se nám některé z lístků na řízku ponořují do vody, tak je odstraníme. U výše zmíněných druhů rostlin dbáme na to, aby bylo ponořeno i kolínko. Pokud je voda s řízky i po několika dnech čistá, měnit ji nemusíme. Jestli se nám voda zakalí, zkontrolujeme stav řízku a když je v pořádku, vodu jen vyměníme za čistou. Pokud na části, která je ponořená ve vodě stonek výrazně změkla, nebo změnila barvu na černou, znamená to, že řízek začal odehnívat. K citlivějším druhům rostlin doporučuji použít k zakořeňování převařenou vodu.

Věděli jste, že někteří pěstitelé zakořeňují řízky rostlin ve vodě z akvária? Taková voda obsahuje pro rostlinku mnoho prospěšných živin.

3. Vhodné stanoviště, tvorba kořenového systému

Nádobu s řízky umístěte na světlé, teplé místo, ideální na okenní parapety. Pozor však na přímé slunce během horkých letních dnů, které by mohlo rostlince listy spálit. V takovém období upřednostňujeme nepřímé slunce a polostín.

4. Sázení řízku

Řízek doporučuji přesunout do substrátu až když má vytvořen rozsáhlejší kořenový systém – hlavní kořen + začínají růst menší boční kořeny. Pokud už máte řízek ve vodě zakořeněný a chcete zkusit něco nového, nyní je ideální chvíle pro pěstování v hydroponickém roztoku. Tento trend je mezi pěstiteli stále populárnější.

Pokud sázíte zakořeněný řízek do substrátu, zvolte menší květináč s odtokovými dírami a lehký vzdušný substrát vhodný pro pokojové rostliny s přídavkem perlitu. Takto zasazenou rostlinku můžete umístit do ozdobného obalu na květináč, který bude vašemu interiéru jistě slušet.

Při množení Aloe Vera a některých dalších druhů sukulentů vám stačí jeden větší, zdravý list. Po odříznutí se nechá volně zaschnout na světlém místě i 3-5 dní a poté se jeho 1/3 vloží do vlhkého substrátu, který by měl být lehký a prodyšný. Listem můžeme množit i Zamiokulkas, či Sansevierii.

Kromě oblíbených druhů pokojovek si můžeme snadno rozmnožit i bylinky. Například taková máta nebo i populární rýmovník či migrénovník jsou pro rozmnožování řízky pro začátečníky ideální. Stačí nám cca 10cm dlouhý stonek s lístky, jehož spodek vložíme do nádobky s čistou vodou. Tyto bylinky pustí první kořeny ze spodní části stonku již za několik dní a my se můžeme těšit z nové rostlinky. No není to skvělé?

Množení pokojových rostlin a bylinek je zajímavá aktivita, díky které si nejen rozšíříme sbírku o další kousky, ale můžeme na vlastní oči pozorovat, co dokáže příroda. Zajímají vás další tipy na jarní péči o vaše pokojové rostlinky? Pojďte se inspirovat sem.

Přejeme mnoho úspěšných pokusů s množením vašich pokojových rostlinek.

Majka, Soňa a Bella Rose.

Soňa Šáliová:
Mohlo by se vám líbít