Po dlouhé zimě a nevlídném počasí se začíná probouzet nejen sluníčko, ale také naše pokojové rostliny. Pojďte se podívat, jak o ně pečovat a navrátit jim život, protože jejich přítomnost v interiéru zlepšuje nejen ovzduší, ale rozhodně také náladu.
Ať už vaší domácností prorůstají několikery tchyniny jazyky, monstera či třeba drobná pilea, nebo o pořízení pokojových rostlin teprve přemýšlíte, zatímco pozorujete svůj jediný kaktus, v dnešním článku najdete tipy, které vám mohou v začátku pěstování rostlin pomoci. Anebo vám alespoň dodat odvahu. Tak konvičku do ruky a dejme se do práce!
Jaké pokojové rostliny vybrat do začátku?
Přestože se tu a tam stane, že některá z rostlinek ve vaší domácnosti neprospívá, není třeba házet flintu do žita. Zkuste to nejprve s pokojovými rostlinami, jejichž pěstování je snadné a nenáročné. Nejznámější kvetoucí pokojovkou je Phalaenopsis neboli orchidej můrovec, která rozzáří parapet krásnými růžovými květy.
Ze zelených pokojových rostlin jsou nenáročné některé druhy fíkusů, například Ficus benjamina, případně převislý zelenec, který je vhodný na stinná místa, nebo velmi známá rostlina zamiokulkas skvěle doplňující moderní interiér ve velkých květináčích. Tolik oblíbené monstery jsou na pěstování bohužel kapku náročnější, pokud si však osvojíte správné základy, ani ta pro vás nebude žádný problém!
Jarní refresh pokojových rostlin
Než se pustíte do přesazování nebo nakupování nových pokojovek, podívejte se na ty, které už doma máte. Po zimě, která jim příliš nesvědčí kvůli suchému vzduchu z radiátorů a kolísajícím teplotám, je potřeba rostlinky pořádně zkontrolovat, vyvarovat se škůdců a pokud je třeba, tak ty bohatší trochu seříznout.
Nemusíte se bát, správně seříznuté rostliny se začnou větvit a nabývat bohatšího tvaru. Oddělené stonky a listy pak můžete zkusit zakořenit, a vypěstovat si tak novou rostlinku téměř od začátku.
Hlína je základ
Jelikož jsou pokojové rostliny v domácím prostředí odkázané na květináč, je třeba jim dodat živiny jinak, než jak si je samy získávají v přírodě. Stačí přidat trochu hnojiva. Pokud chcete podpořit růst zelených částí rostliny, mělo by hnojivo obsahovat větší množství dusíku, zatímco kvetení přispívá draslík.
Aby rostlinka dobře prospívala, můžete jí pomocí hlíny přilepšit i jinak. Pokud hlína na povrchu zarůstá mechem, zeleným nebo bílým povlakem, je třeba ji obnovit, nebo pokojovka neporoste dobře. Jestliže se na povrchu hlíny drží plíseň, pravděpodobně rostlinu příliš zaléváte a nenecháte květináč vyschnout. Tuto vrstvu můžete odstranit a nahradit novou zeminou, případně ji lehce poprášit skořicí, která má dezinfekční účinky.
Kdy přesadit pokojové rostliny?
Pokud vaše rostlinka neroste tak, jak byste si představovali, může být problém nejen ve staré hlíně, ale také v nedostatečném prostoru v květináči. Některé rostliny menší prostor milují, jiné ho ale potřebují více. Jestliže se kořínky prodírají dírkou vespod květináče, je čas na změnu. Stejně tak, pokud povrch hlíny zarůstá, nebo na něm pozorujete prodírající se kořínky.
Jak přesadit pokojovou rostlinu? Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Budete k tomu potřebovat nový květináč, a to o pár centimetrů větší, než je ten stávající, pár doplňků k zahradničení a vhodný substrát, případně trochu písku na odvodňovací vrstvu. O tom, jak postupovat při přesazování, jsme psali podrobně zde.
Jakmile přesazování nebo ubytování nové rostliny dokončíte, vložte ji do obalu na květináč, který bude dokonale ladit s vaším interiérem.
Nejoblíbenější jsou pro letošní jaro obaly na květináče:
- V provedení žíhané keramiky.
- Vyvýšené, ať už s nožičkami, ve stojanu nebo třeba na vyšší nožce.
- Zvláště v bohémském stylu ty, které zdobí jednoduchý obličej.
- S geometrickými vzory a dekorem.
- Malé květináčky v roztomilém provedení rozzáří každou poličku se sukulenty.
- Květináč vložený do velkého koše z přírodního vlákna. Vysoké pojovky se v nich vyjímají! Hezky bude vypadat i rostlinka v menší závěsným košíku.
- Závěsné kvetináče, které lze upevnit na macramé závěs. Tento detail ocení zejména milovníci boho a přírodního stylu.
Budiž světlo! Aneb proč vaše rostlinka uvadá
Důležité pro růst rostlin je také světlo. Po přesazení schovejte rostlinu spíše na stinné místo, přímé sluneční světlo by jí mohlo uškodit. Stejně tak po zimě je lepší nechat pokojové rostliny přivyknout na sluneční záření a teplo spíše postupně. Stačí je posunout dál od okna a jednou za čas tuto vzdálenost zkracovat.
Každá rostlina však potřebuje mírně odlišný přístup. Například ty, které mají zbarvené listy, načervenalé nebo tmavě zelené, potřebují světla více. Když jej mají nedostatek, jejich zbarvení se ztrácí a například bílé žíhání se vám promění v nazelenalé.
Velmi oblíbená dracéna má ráda světlé místo, avšak ne přímé sluneční záření. Naopak už zmíněný zamioculcas se skvěle vypořádá i s tmavšími, stinnými místy. Lopatkovec vám poroste jak na stinném místě, tak i v prostoru, kam svítí sluníčko. A populární monstera? Ta má radši slunečné místo, případně polostín, a vyšší vzdušnou vlhkost, takže ji nezapoměnte zaobstarat rozprašovač, který bude praktický a zároveň hezký.
Jak zalévat pokojové rostliny
Váš zahradnický (ne)úspěch může předurčovat také voda, kterou naléváte ke svým zeleným pokladům. Přitom nejde ani zdaleka o žádnou alchymii – pokojovým rostlinám stačí zkrátka voda pokojová. Tedy, voda o pokojové teplotě. V případě, že byste do půdy nalili vodu příliš studenou, mohla by kořínkům způsobit teplotní šok a zpomalit jejich funkce.
Stejně, jako je důležitá teplota vody, je podstatné i její množství. Pokud rostlinu přelijete, uhnijí jí kořeny, v opačném případě usychá. Nejlepší je rostlinu zalévat shora do květináče, přebytečná voda se pak usadí v podmisce. Dlouhodobé stání rostliny ve vodě však rovněž není dobré, přebytečnou vodu proto vylejte.
Se zavlažováním vám pomůže také dobrá konvička na zalévání, s níž vždy nalijete to správné množství, která se vám bude pohodlně držet a třeba vás i svým vzhledem motivovat k zalévání!
Jak poznat, že je třeba rostlinu zalít?
Vložte prst do hlíny, a v případě, že na něm ulpívají její zbytky, můžete se zaléváním ještě počkat.
Doufáme, že jsme vás nejen motivovali k jarnímu přesazování, ale také vám dodali odvahu. Pěstování pokojových rostlin není tak náročné, jak se může zdát, když máte ty správné informace. A pokud vás pěstování rostlin zaujalo, otevřete některou z knih o pokojovkách, a ponořte se do tématu ještě o něco víc. Odměna v podobě nových lístků nebo květů je více než jistá!
Spoustu nových výhonků vám přeje
Michaela a Bella Rose
Zobrazit komentáře (1)
Super článek a rady, díky moc!