Pokud milujete zařizování a zvelebování bydlení tak, aby vám v něm bylo hezky, jistě vám neunikla kniha, kterou máme momentálně v novinkách Zamilujte si svůj domov. V dnešním rozhovoru bychom Vám rádi představili její autorky MíšuMarkétu. Nahlédněte pod pokličku a zjistěte například, jak vznikl nápad na knihu nebo který kousek mají sestry u sebe doma ze všeho nejraději.

Autorky knihy Zamilujte si svůj domov
Michaela a Markéta. Photo by: David Vávra.

Prosím, představte se vlastními slovy našim čtenářům.

Jsme sestry, obě trojnásobné mámy, autorky blogu Mámami zaměřeného na tvoření a organizaci domova. Jsme také autorky knih Báječné oslavyZamilujte si svůj domov. Naší hlavní činností a zaměstnáním jsou ale služby organizace domova. V rámci našich služeb zpracováváme pro naše klientky organizační návrhy pro jednotlivé místnosti on-line nebo pomáháme ženám osobně přímo v místě jejich bydliště. V zahraničí je organizace domova běžnou profesí, u nás v Čechách je to zatím stále něco poměrně nového.

Máme ale velkou radost, že je čím dál více žen, které se nebojí říct si o pomoc ve chvíli, kdy mají pocit, že jim doma není dobře, a že jejich domácnost je jeden velký chaos. Některé s pocity vlastní neschopnosti a studu bojují celé roky a přitom vlastně úplně zbytečně. Prostřednictvím našich služeb ženám zdaleka nepomáháme jen uklidit a cílem naší práce nejsou jen dokonale srovnané poličky. Naopak vždy s každou naší klientkou pracujeme individuálně a naším hlavním cílem je to, aby daná žena mohla cítit opravdovou radost a úlevu po každém­ návratu domů. Samotný způsob organizace je tak vždy trochu jiný a to je to, co nás na naší práci nesmírně baví.

Kdy vás poprvé napadlo nabídnout své služby i jiným ženám? Co byl rozhodující moment?

Nedá se asi mluvit přímo o nějakém momentu. Organizací domova a domovem vůbec jsme se přirozeně intenzivně zabývaly posledních 10 let, tedy v době, kdy se nám samotným rodily děti doslova jedno za druhým. ? Samy jsme se rozhodně nenarodily jako organizátorky a naše cesta k uklizenému a organizovanému domovu trvala několik let. Známe tak víc než dobře všechny ty pocity zoufalství, marnosti či dokonce vzteku, které prožívá ve svém domově mnoho žen.

Právě proto jsme se před více než dvěma lety rozhodly začít psát náš blog o domově. Už po půl roce pak přišla nabídka z nakladatelství Grada na sepsání knihy právě na téma domova. Od toho všeho už pak byl jen krůček k tomu, abychom nabídly své služby dalším ženám. Právě díky blogu a reakcím našich čtenářek jsme už v té době dobře věděly, že téma domova řeší spousta žen, a že pro mnohé je právě jejich domov zdrojem každodenního stresu. Nabídka našich služeb tak byla v první řadě reakcí na potřeby těchto žen. A naše klientky také jsou často právě čtenářky našeho blogu a naší knihy, tedy ženy, které se rozhodly žit v domově, ve kterém se budou konečně cítit dobře.

obývací pokoj ve skandinávském stylu

Jak dlouho jste psaly vaši knihu Zamilujte si svůj domov a podařilo se vám do ní vtěsnat všechno, co jste chtěly?

Od prvního e-mailu, kterým nám ve schránce přistál někdy v půlce července 2018 (a který jsme omylem málem smazaly jako spam), až do toho dne, kdy jsme si mohly naší vlastní knihou poprvé listovat, uběhlo asi 15 měsíců. Na samotné psaní jsme měly ale 6 měsíců, zbytek času pak probíhaly korektury a další práce s knihou spojené. Pokud by si teď ale někdo představoval, že jsme se na půl roku zavřely někam do klidu nebo chodily po kavárnách a v klidu psaly jednotlivé kapitoly, musíme jej vyvést z omylu. ? Představa by to byla krásná, ale pro trojnásobné mámy docela nereálná.

Na podzim jsme se tak kromě vánočních příprav věnovaly především fotkám do knihy, které jsme se po dlouhém odhodlávání a zvažování rozhodly nafotit samy. A nejvíce textů do knihy jsme pak napsaly během ledna, kdy jsme na našem blogu vyhlásily prázdniny a místo článků jsme pracovaly na jednotlivých kapitolách knížky. Pravda je, že vtěsnat všechny myšlenky do počtu znaků, které jsme měly vymezené, byla docela výzva. Nakonec jsme to ale myslíme zvládly dobře. Určitě nemáme pocit, že by v knize něco zásadního chybělo. To ale neznamená, že bychom už neměly o čem dál psát… ?

Jaký interiérový styl je vám nejbližší a co se vám na něm líbí?

Markéta: Náš domov je takový mix přírodního, severského stylu s nádechem venkova. Já sama se nejlépe cítím v prostředí, které tvoří zemité barvy jako je bílá, hnědá, zlatá a zelená, případně černá. Jiné barvy tak u nás doma prakticky ani nenajdete. A je fakt, že ve stejném stylu se nese i můj vlastní šatník. Miluju přírodní doplňky jako jsou proutěné koše, lněné ubrusy apod. Mám ráda čisté a vzdušné plochy, ale tím nemám na mysli nějaké sterilní prostředí. To v běžném životě se třemi dětmi ani není možné. ?

Míša: Mám ráda historická města, kde na vás dýchne atmosféra dob minulých promíchaná se současností. Velmi se mi líbí podařené rekonstrukce a interiéry v duchu první poloviny dvacátého století, zejména První republiky. Líbí se mi ale i prvky industrialismu a skandinávského stylu ve spojení se dřevem a přírodními prvky. Nevadí mi výraznější solitéři a syté barvy nebo vzory. Nejlépe se ale cítím v interiérech, kde můžu vidět citlivé propojení starších věcí s těmi moderními a novými.

Jaký je váš nejoblíbenější kousek u vás doma a proč?

Markéta: Upřímně, docela těžko se mi vybírá jen jeden kousek, protože náš domov mám moc ráda jako celek. Poslední roky ale čím dál víc času trávím u svého pracovního stolu a je pravda, že právě pracovní kout, který je opravdu jen můj, a který mám vyzdobený fotkami dětí, oblíbenými citáty nebo aktuálními nápady, je jedním z mých nejoblíbenějších míst v našem domově. S oblibou říkám, že se tak každé ráno těším do práce. Zbožňuji své ranní rituály, kdy si po návratu ze školky zpět domů uvařím v kuchyni kávu, přenesu si ji do obýváku k pracovnímu stolu, zapálím si svíčku a zapnu počítač. To je moje každodenní radost.

domácí pracovna
Pracovní koutek. Photo by Mamami.

Míša: Před pár lety jsme rekonstruovali část bytu a musím říct, že i po několika letech se vždy těším do naší nové koupelny, kde se cítím opravdu útulně, a i po letech se na ni nemůžu vynadívat. Pokud bych si měla vybrat jeden kousek, byl by to asi bílý porcelánový hrníček se stříbrným proužkem a podšálkem, ze kterého piji denně svoji kávu. Jde o český porcelán, ve kterém se spojuje elegance, jednoduchost a nadčasovost. Zkrátka je to kousek, který se mi asi jen těžko okouká.

hrnek
Oblíbený hrníček. Photo by: Mamami.

Když jste u klientky, máte obě nějak rozdělené specializace?

Možnost pracovat ve dvou vnímáme jako velkou výhodu. Nejvíce času zabere samotná příprava a tam je potřeba si činnosti opravdu raději rozdělit. Jedna se tak může věnovat zaměřování a focení, druhá zase vede rozhovor s klientkou o jejich představách. Každá máme pak ještě přípravnou fázi jednotlivých kroků, kterou jsou potřeba připravit před samotnou organizací u klientky. U samotné realizace už pracujeme společně jako tým.

Díky tomu, že už přesně víme, jak proces na místě proběhne, neztrácíme čas a třídíme, skládáme a rovnáme společně bez zbytečných prostojů. Největší výhodu v práci ve dvou vidíme v tom, že každá má oko na něco trochu jiného a nápady, které dáme dohromady, mohou vytvořit bohatší výsledek, který bychom v jedné dávaly těžko dohromady.

Co je podle vás tím nejdůležitějším pro harmonický domov?

Harmonie podle nás může přijít v té chvíli, když víme, co a proč děláme a dokážeme v dané činnosti nalézt i určitou radost. A o domově to platí určitě. Vnímat domov jako náročný a neustále se opakující výčet činností není nic radostného a harmonii nám to nejspíš nepřinese.

Pokud se nám ale podaří vnést do našeho života a tím i do svého domova určitý rytmus a řád, který nám pomůže zaměřit se na to podstatné, můžeme si i z našeho domova vytvořit místo, kde se budeme cítit dobře. Každý domov ale může vypadat úplně jinak. Tak, jak jsme každý jiný, každý může právě i harmonický domov vnímat trochu jinak. A to je na tom to úžasné a osvobozující.

organizace domova
Harmonický domov dle zásad holek z Mámami. Photo by Mamami.

První krok je důležitý, máte pro naše čtenáře nějaký tip, jak začít s proměnou jejich vlastních domovů?

Každý asi máme doma místa, nad kterými raději přivíráme oči, nechceme je moc vidět a řešit, a přitom nás ale každý den tíží a stresují. Možná to jsou maličkosti, možná by k vyřešení bylo potřeba většího zásahu. Pokud víte, že se k rekonstrukci a ke stěhování jen tak nedostanete, zkuste se zaměřit na to, co můžete změnit hned. Vyberte si jeden „projekt“, který dotáhnete do konce.

Ať už půjde o vytřídění vlastního šatníku, vytvoření svého čtenářského koutku nebo přivrtání poliček, které už měly být hotové před třemi lety. Pokud víte, že to sami nezvládnete, zkuste popřemýšlet, kdo by vám s tím pomohl pomoci. Každý takový projekt dotažený do finální podoby s námi totiž udělá velké změny. Přijde nejen úleva, ale i radost a chuť pokračovat dál.

Jak nejraději relaxujete?

Markéta: K relaxu mi poté, co jsem se stala mámou, stačí opravdu málo – být na chvíli sama. ? A je mi vlastně jedno kde se zrovna nacházím nebo co dělám. Ráda ale relaxuji u knížek nebo v přírodě, ale někdy mi bohatě stačí zavřít se do kuchyně, pustit oblíbenou hudbu a pustit se do přípravy nějakého skvělého jídla, které si pak užijeme jako rodina u společně prostřeného stolu.

Míša: Miluji spánek a dobré jídlo. Poslední dobou ale vyhledávám i aktivní odpočinek. Nejraději tak vyrážím do přírody na delší výlety, objevuji nová zákoutí a lesní cesty, ale velmi ráda se také procházím městy, parky a kochám se vyhlídkami. Zkrátka, abych se mohla cítit doma dobře, potřebují být i venku.

Už jste se setkaly s pojmem hygge? Jaké je to vaše?

Markéta: Hygge je fenomén dnešní doby, ale určitě jej všichni známe mnohem déle než samotné slovo. Pro mě je tento pojem spojený právě s rodinnou pohodou třeba u toho společného jídla. Vždycky jsem si přála mít velkou rodinu a milovala jsem americké filmy, ve kterých se rodinní příslušníci sjížděli třeba na Díkuvzdání z celých států, aby si pak u stolu podávali misky s omáčkou a přílohami. Moc jsem si přála vytvořit něco takového i pro svoji rodinu. Ne vždy se to samozřejmě daří, protože život není americký film, ale při podobných chvílích cítím vždycky krásný, hřejivý pocit někde hluboko uvnitř. A velmi často je tento pocit spojený s vděčností. To je pro mě hygge.

Míša: Pro mne to jsou chvíle a situace, kdy jsem sama sebou a kdy mi je na místě, kde zrovna jsem, hezky a příjemně. Hygge můžu zažívat sama v mém oblíbeném křesle nebo se svou rodinou na dobrodružném výletě. Někdy to jsou pro mne i okamžiky, které si v ten moment úplně neuvědomuji, ale moc ráda pak na ně vzpomínám.

dětský koutek
Dětský koutek. Photo by Mamami.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Vypadá to, že tři děti jsou v každé naší rodině tak akorát. Moc rády bychom si užily jejich dětství a sledovaly jejich dospívání. Naše ruce se ale pomalu začínají uvolňovat a rády bychom tak svůj čas věnovaly i více našemu projektu Mámami a službám, které nabízíme. Plánů do budoucna máme hodně, uvidíme, jak rychle se je podaří realizovat. Naší vizí je vidět spokojené ženy, které si svůj domov umějí užít a cítí se v něm dobře. Ať už se nám to podaří skrze blog, naše služby, knihy nebo jako povzbuzení skrze příspěvek na sociálních sítích, budeme šťastné za každou ženu, které naše práce pomůže.

Za rozhovor děkují MíšaBella Rose.

 

 

Mohlo by vás zaujmout:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!