V roce 2021 byl pro naši rodinu Štědrý den opravdu velmi speciální. Rozhodli jsme se totiž s manželem a dětmi, že ho strávíme netradičně v Dánsku v pronajatém domečku. A byl to jeden z našich nejkrásnějších vánočních zážitků…

Jak vznikl nápad odjet na Vánoce do Dánska?

Nápad odjet do Dánska i na Vánoce ve mě zrál několik dnů. Jak už možná víte, do Dánska jezdíme během adventu pravidelně na návštěvu k dodavatelům a na vánoční večírek k Ib Laursen. Během covidové doby ale nebylo možné cestovat a všichni máme v živé paměti, jak celkově náročná a dlouhé doba to byla. Když se tedy konečně opět naskytla možnost cestovat do Dánska, měla jsem intenzivní pocit, že tam potřebuji na delší dobu. A že celkově potřebuji něco letos změnit. Upřímně, byla jsem hodně vyčerpaná po porodu a z piplání našeho čtvrtého miminka, z práce, ze všech těch lockdownů, zkrátka jsem vůbec neměla vánoční náladu. Naopak jsem se na Vánoce ani moc netěšila a měla pocit, že na mě spíš všechno padá.

Cesta do Dánska mi tak po té době připadala jako sen a moc jsem se těšila. Naplánovala jsem tentokrát cestu pro celou naši rodinu, a to rovnou na několik dnů do Kodaně a poté do Ribe, kde navštívíme Ib Laursen. Jenže při pomyšlení, že se pak vrátíme těsně před Vánoci do všeho toho shonu a stresu, mě vyloženě tížilo.

Nakonec přišel nápad – co letos udělat něco úplně nečekaného? Takové vánoční rodinné dobrodružství. Pronajmeme si v Ribe domeček a zůstaneme tam až do Vánoc a užijeme si Štědrý den úplně nově, daleko od všeho, jen spolu jako rodina.

Když nadšení střídají obavy

Samozřejmě hned poté přišly obavy a výčitky – pronajmout si cizí dům, který neznám, riskovat, že tam nebude vybavení k vaření nebo jiné věci, které budeme potřebovat, nemít na Štědrý den pohodlí domova. Co když to tam nebude ono, co když se to dětem nebude tak líbit, co na to řekne rodina, že nebudeme na Vánoce s nimi… A navíc toto celé riziko a cestu podstupovat se čtyřmi dětmi, z toho jedno malé kojené miminko.

Nadšení z nápadu tak vystřídal strach, že to je až moc jiné a neznámé. Nakonec mému rozhodnutí pomohla moje dcerka Anetka, která mi řekla krásnou podporující větu: „Mami, neměj obavy, myslím, že toto vánoční dobrodružství je přesně to, co teď naše rodina po celém tom náročném období potřebuje“. A bylo rozhodnuto. Vánoce 2021 strávíme v dánském Ribe. Pronajala jsem nám krásný byt v Kodani a malý útulný domeček v Ribe a začala sepisovat dlouhý seznam věcí k zabalení. Umíte si představit těch kufrů a věcí, zvlášť když máte sebou malé batole…

Vánoční atmosféra sbalená na cesty

Jedno malé příruční zavazadlo bylo ale speciální a nemohla jsem se bez něj obejít. Můj vánoční „hygge kufřík“. Taková vánoční KPZtka oblíbených věcí pro vánoční výzdobu, abychom měli v pronajatém domečku útulno a vánoční atmosféru.

A co můj hygge kufřík obsahoval?

Vzala jsem malou vánoční deku a polštář, které jsem dala dětem přímo na cestu do auta, ať mají i praktické využití. Potom jsem zabalila vánoční svítící hvězdu na stojánku od Star Trading a pár světelných řetězů – s těmi se dá vánoční atmosféra vykouzlit během chviličky úplně kdekoli. Nemohla chybět ani naše odpočítávací adventní svíčka a jedna malá vonná svíčka Jul od Skandinavisk. Vešlo se tam i pár Nisse skřítků a vánoční ubrus od Kähler, abychom si mohli prostřít svátečně na improvizovanou štědrovečerní večeři.

Taky jsem zabalila světýlka na stromeček, malé nerozbitné vánoční ozdoby od Maileg a do přeplněného auta se mi podařilo nacpat i stojan na stromeček, abychom si mohli koupit jedličku přímo v Ribe a nazdobit si ji jako doma. A ještě jsem vzala přenosný malý repráček, ať si můžeme pouštět vánoční playlist a koledy. Ten beru sebou na cesty moc ráda.

Když jsem obsah kufříku viděla, uklidnila jsem se, že vánoční atmosféra jde opravdu vytvořit s pár drobnostmi kdekoli a že to tam budeme mít krásné.

"Hygge kufřík" byl pro naše dánské Vánoce naprostou nezbytností
„Hygge kufřík“ byl pro naše dánské Vánoce naprostou nezbytností

Nejdříve na skok do Kodaně

Do Kodaně jsem s malou Ariankou letěly letadlem, abychom ji netrápili dlouhou cestou, a zbytek rodiny jel autem – museli jsme si půjčit větší dodávku, abychom se všichni vešli. Z Kodaně už totiž cesta pokračovala do Ribe, kam jsme jeli autem už všichni společně. V Kodani jsme si pronajali krásný byt přímo v centru, jen pár kroků od vánočních trhů. Užili jsme si moc hezkou adventní atmosféru. Na vánočních trzích nechyběl gløgg, æbleskiver a setkání s Julemandem (to je v Dánsku takový jejich Santa).

Naše první zastávka - vánoční Kodaň
Naše první zastávka – vánoční Kodaň

To by bylo, aby se něco nepokazilo

Poté jsme se autem přesunuli do Ribe, kde nás čekal první cestovatelský fuck up. Po příjezdu večer do domečku jsme zjistili, že tam nejsou nikde žádná prostěradla, povlečení ani ručníky. Přestože jsem si s ubytováním několikrát psala, toto nám nikdo neřekl (až později jsem se dozvěděla, že to psali někde malým písmem v několikastránkových obecných podmínkách, ajaj). To se mi ještě nikdy nestalo. Po celé cestě jsem byla hodně unavená, děti jsme neměli kam uložit na spaní. No, přiznám se, že jsem z toho byla docela hysterická.

Naštěstí zakročil manžel, nabalil děti do auta, nechal mě zhroucenou odpočívat na sedačce a vyrazil do nejbližšího supermarketu nakoupit vše nové. Nakoupili i jídlo a přivezli mi vánoční pivo. Hrdina. Vše bylo zachráněno. Holt i takové situace k cestování patří a proto to také zmiňuji. Není potřeba malovat vše narůžovo. Dobrodružství je plné krásných zážitků, ale člověk se musí smířit i s tím, že se může něco po… To ale neznamená, že to nestojí za to!

Jak jsme tvořili atmosféru v Ribe

Hned další den po snídani jsme s dětmi pustili vánoční playlist a začali domeček zabydlovat. Skřítky jsme posadili na poličky, světelné drátky a svítící hvězdy jsme rozsvítili do oken a na komody. Na jídelním stůl jsme zapálili adventní svíčku a na sedačku připravili k zachumlání vánoční polštář a deku. Jak hned domeček krásně prokoukl!

Odpoledne jsme se vydali na náměstí koupit vánoční stromeček. Chtěli jsme jen nějaký symbolický malý… A hádejte jak to dopadlo? Ano, tušíte správně, přinesli jsme si domů parádní vánoční jedličku vysokou až po strop. Ale jakou jsme z ní měli radost! Nazdobili jsme ji světýlky a ozdobičkami od Maileg a děti si v supermarketu vybrali girlandy z dánských vlajek, kterými se tu stromečky tradičně zdobí. Prý když už stromeček v Dánsku, tak se vším všudy 🙂

V Dánsku je tradicí ozdobit vánoční stromeček girlandou z dánských vlajek
V Dánsku je tradicí ozdobit vánoční stromeček girlandou z dánských vlajek

Já jsem si v květinářství koupila ještě bílé tulipány s větvičkami eukalyptu a doma je rozdělila do několika váziček na stůl a do oken. Miluju na Vánoce čerstvé květiny ve váze, pro mě je to jedna z nejkrásnějších dekorací.

Čerstvé květiny ve váze u mně na Štědrý den nesmí chybět
Čerstvé květiny ve váze u mně na Štědrý den nesmí chybět

A co vánoční dárky?

Možná si říkáte, jak jsme to udělali s vánočními dárky. Před odjezdem do Dánska jsme si doma udělali takové malé Vánoce předem a dárečky si tak už rozdali. V Ribe jsme pak na Štědrý den pod stromeček položili každému už jen jeden symbolický dárek. Takový, který se vešel tajně do kufru. Pak mě ale napadla jedna nová aktivita. Protože Ribe je opravdu malinké městečko a u náměstí je jen jedna nákupní ulice, dali jsme třem starším dětem peníze a nechali je chodit po městě vybrat pro každého ještě jeden malý dárek jako překvapení od nich. Moc si tuto novou roli užili a musím uznat, že vybrali opravdu úžasné maličkosti, které nás všechny navzájem moc potěšily.

Hromada dárků není nutná. I jeden malý dáreček dokáže potěšit
Hromada dárků není nutná. I jeden malý dáreček dokáže potěšit

Jen trošku nakouknout do oken k místním… Vy byste odolali?

Jak už jsem psala v některém ze starších článků, Ribe je nejstarší dánské město plné starých malých domečků a jedna z mých nejoblíbenějších aktivit je jen tak se procházet ulicemi, nakukovat do oken, obdivovat interiéry a představovat si, kdo tam asi bydlí. Dánové nemají ve zvyku používat záclony, takže se vám u každého nízkého domku po setmění stane, že vidíte jeho obyvatele hned za oknem koukat na televizi v obýváku nebo připravovat si jídlo v kuchyni. Přiznávám se, že s nadšením koukám všem do oken a jsem jak tajný špion (nebo spíš jak nějaká vesnická zvědavá tetka). Ano, samozřejmě vím, že je to dosti neslušné, ale nejde odolat. Tak strašně moc mě zajímá, kdo tam asi bydlí nebo jak to má doma adventně vyzdobené. A je to teda úžasná podívaná! Nejen, co se týče překrásné vánoční výzdoby, kde opravdu v každém domečku je plno svíček, světýlek, vánočních skřítků.

Nakouknutí do rozsvícených oken při procházkách v Ribe nikdy neodolám
Nakouknutí do rozsvícených oken při procházkách v Ribe nikdy neodolám

Jaký příběh se za oknem skrývá?

Nakukování do oken si užívá i moje fantazie. Miluju domýšlet si příběh k pohledu do okna, kde babička a dědeček společně zdobí stromeček. Jinde zase babička popíjí kafíčko u malých kamen a děda u stolu skypuje s vnoučaty a směje se. Nebo když rodinka s malými dětmi společně prostírají stůl. Ribe je plné starých lidí, protože mladí se většinou stěhují do větších měst, takže za okny často vidíte starší páry, jak si společně hospodaří. Přesto mě tento pohled dojímá nejvíc. Jsou tak úžasní, jak spolu vaří, dají si práci s vánočním vyzdobením domova, oken pro kolemjdoucí i okolím před dveřmi, společně si pomáhají…. Nikdy jsem neviděla tolik starých lidí vodit se na ulici za ruce jako v Ribe.

Ale víte, co bylo úplně nejkrásnější? Díky tomu, že jsme byli v Ribe na Štědrý den, jsem při procházce v každém okně viděla nazdobený vánoční stromeček i se všemi detaily. To byla taková krása! Už jako malá jsem milovala koukání do oken, jestli zahlédnu, jaký kdo má vánoční stromeček. Měli jste to taky tak? V Ribe se mi tato moje vánoční “guilty pleasure” mohla splnit na tisíc procent. Úplná přehlídka. A jeden stromeček krásnější než druhý.

Největší překvapení a splněný sen? Sníh na Štědrý den!

Na Štědrý den mi osud dopřál také jedno splněné vánoční přání – sníh. A nemyslím takový ten lehoučký symbolický, ale opravdu obrovské pomalu padající vločky. Za pár hodin bylo celé Ribe zakryté pod sněhovou peřinou. Víte, v Ribe není obvyklé, že na Vánoce sněží. Mají to podobně, jako u nás, sněží spíš až v lednu a únoru, proto to bylo krásné vánoční překvapení i pro místní. Radovala jsem se jako malá holka. Jsou okamžiky, které si schováte jako podklad už na celý život. Navždy budu mít ve vzpomínkách i v srdci obrázek, jak se procházím na Štědrý den s Ariankou v kočárku starými ozdobenými ulicemi Ribe a sníh mi křupe pod nohama.

Na Štědrý den nám v Ribe vyšlo naprosto dokonalé počasí
Na Štědrý den nám v Ribe vyšlo naprosto dokonalé počasí

Dánská štědrovečerní večeře nemohla chybět

Když nastal Štědrý den, určitě vás zajímá, jak jsme si poradili s večeří. No já myslím, že docela obstojně. Už když jsme odjížděli do Dánska, měla jsem plán, že nám 24. prosince udělám v Ribe tradiční dánské vánoční jídlo, které už možná znáte z našeho blogu: dánskou kachnu na pomerančích s červeným zelím a karamelovými bramborami a jako dezert naše oblíbené Ris ala Mande. Klasické řízky a bramborový salát jsme si už užili předtím doma.

Problém byl, že jsem vůbec nevěděla, jak bude v pronajatém domečku vybavená kuchyň, jestli pojede trouba a zda se mi vše podaří. Naštěstí všechno dobře dopadlo. Dánové si chtějí vánoční práce co nejvíce usnadnit, aby se mohli věnovat rodině a užívání hygge. Proto se dá plno ingrediencí na vánoční vaření koupit v supermarketu už předpřipravených. Například zelí koupíte už ochucené, malé brambůrky koupíte už vařené a oloupané ve sklenici. Stejně tak už se kupuje hotová třešňová omáčka na Ris ala mande, která se jen ohřeje, a také rýžovou kaši už koupíte uvařenou a jen do ní ušleháte šlehačku a nasekáte mandle. Za toto Dány velebím. Je to skvělá inspirace. Není potřeba trávit v kuchyni celý Štědrý den, aby měl člověk parádní večeři a krásný večer. Ne, že bych nerada vařila, ale jsou chvíle, kdy člověk ocení, že si může něco usnadnit.

Dánové si vaření hodně usnadňují, proto se dá plno ingrediencí už předpřipravených
Dánové si vaření hodně usnadňují, proto se dá plno ingrediencí už předpřipravených

A jak večeře dopadla?

Nakonec jsem tedy pořídila všechny ingredience v obchodě a dokonce jsme s pomocí jedné hodné místní paní měli i originální hnědou omáčku ke kachně. Když jsme totiž byli na večeři v naší místní oblíbené restauraci, paní majitelka se doslechla, že tu jsme i na Štědrý den a že plánuji péct kachnu. Nabalila do krabičky domů její vyhlášenou hnědou omáčku ke kachně, abych se s ní nemusela vařit. Za to jsem byla opravdu vděčná. Díky ní jsem byla za kuchařskou hvězdu 🙂

Na štědrovečerní večeři jsme si dopřáli tradiční dánskou kachnu
Na štědrovečerní večeři jsme si dopřáli tradiční dánskou kachnu

Ale abych to vyvážila – víte, co jsme měli na Štědrý den k obědu? Rozmražené Mac and cheese z mikrovlnky! Jelikož jsme druhý adventní svátek už jeli domů, nechtěla jsem kupovat zbytečně moc jídla, tudíž jsem dojídali, co bylo. No a toto jídlo nám zkrátka zbylo v ledničce jako jedno z posledních 🙂

“Požehnej, pane, tomuto vysokokalorickému pokrmu určenému pro mikrovlnné trouby, jakož i lidem, kteří jej prodávají.”

Zato oběd se na Štědrý den nesl ve znamení Mac and cheese :-)
Zato oběd se na Štědrý den nesl ve znamení Mac and cheese 🙂

Celý Štědrý den i následující sváteční den jsme si krásně užili a troufnu si tvrdit, že na tento zážitek budeme vzpomínat celá rodina.

A co mě dánské vánoční dobrodružství naučilo?

  • Aby vznikla krásná vánoční atmosféra, není potřeba mít dokonale naklizený a načančaný domov. Stačí porovnat třeba jen místnost, kde se setkáváme, a přidat kolem pár světýlek a drobností nebo živé květy do vázičky
  • Není nutná ani hromada dokonale zabalených dárků. Malé dárečky potěší taky. Radost může přinést i samotné vybírání. Možná je lepší méně dárečků, ale užít si ten proces než se hnát za kvantitou a stresovat se, jak to vše seženeme a zabalíme.
  • Moc krásné bylo zapojit děti, ať něco vyberou jako překvapení pro rodiče. My rodiče často vše děláme pro děti a sebe odbýváme. Je moc milé najít pod stromečkem s láskou vybraný dárek od dětí a užít si moment překvapení.
  • Vánoce opravdu nejsou o tom, kde jste, ale s kým jste.
To, s kým Vánoce trávíte, je podle mě nejdůležitější
To, s kým Vánoce trávíte, je podle mě nejdůležitější

Další věci, které mi Vánoce v Ribe připomněly:

  • Psychická pohoda a dostatek energie je vážně to největší vánoční kouzlo a recept na vánoční náladu.
  • Sváteční večeře se dá v nejhorším zvládnout i s polotovary ze supermarketu a slavnostní tabule si vystačí s ubrusem a jednou adventní svíčkou. Je samozřejmě krásné si vše na Štědrý den nazdobit a navařit, když na to máte energii a užíváte si to. Ale skutečně to není podmínka ke krásnému rodinnému večeru.
  • Ačkoli miluju naše příbuzné a rádi se navštěvujeme, bylo příjemně osvěžující si takto „ukradnout Vánoce“ čistě jen pro sebe. Být jen sami s dětmi, nemuset objíždět tři dny rodinu a moci se jen tak povalovat doma u pohádek. Když jsme se pak s rodinou sešli později, bylo to stejně hezké a o nic méně vánoční.
  • Někdy jsou tyto nápady „out of box“ a malá dobrodružství přesně to, co v životě potřebujeme. To, že je něco tradice a zajetý pořádek, neznamená, že není prospěšné to občas udělat úplně jinak.
  • Není nic špatného na tom, udělat si Vánoce podle sebe, klidně pokaždé trošku jinak – podle aktuálních potřeb, energie, nálady a vnějších okolností. Někdo má zrovna malé miminko, někdo právě rekonstruuje bydlení, někdo je nemocný nebo vyčerpaný po náročném období, někdo je nečekaně sám, někdo zrovna tento rok potřebuje klid, jiný tento rok naopak potřebuje nové podněty… Každý si můžeme Vánoce pojmout přesně tak, jak potřebujeme a chceme. Nehledě na „mělo by se“ nebo „co by na to řekli…“. Vánoce jsou kouzelné období v roce a máme nekonečnou škálu možností, jak si je udělat krásné. Jen si to musíme sami v sobě dovolit. Zastavit se a zamyslet se: „Tak jak bych to letos opravdu chtěl/a?“

A jaké budou letošní Vánoce?

Já se letos těším na klasické Vánoce doma s rodinou. Budu se ale snažit tuto naši loňskou LEHKOST nezapomenout a zakomponovat ji zčásti do každých dalších Vánoc. Ať jde pozornost na to opravdu důležité. Všechno ostatní je jen bonus navíc, ale kouzlo Vánoc na tom nestojí, to je v něčem úplně jiném.

Děkuji, že jsem si to s vámi mohla připomenout. Přeji vám všem nádherné Vánoce!

Martina Svadbíková

Co by nemělo chybět v hygge kufříku?

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!