Kalendář nám oznamuje začátek února a jaro se pomalu hlásí ke slovu. Do oficiálního začátku to máme sice ještě nějaký ten pátek, to nám ale nemůže zabránit v přípravách na novou zahradnickou sezónu.

Pokud jste vášniví pěstitelé pokojových rostlin, v dnešním článku se dozvíte jednoduchý postup, jak vaše zelené krásky přesadit a připravit na nové vegetační období. A protože ideálním časem pro začátek jarního řádění je konec února, v klidu se posaďte s horkým čajem, přečtěte si článek, všechno si promyslete a dejte do kupy seznam věcí, které k tomu budete potřebovat.

pěstování pokojovek, květináče, zahradničení
Kolekce od Hübsch

Málo živin?

Pokud nejste úplný začátečník a váš okenní parapet už hostil nějakou tu tlustici nebo všemi oblíbený zamioculcas, jistě máte alespoň hrubou představu o velikosti kořenového balu vaší zelené chlouby. Ve volné přírodě si rostliny mohou klidně růst dle libosti, v domácích podmínkách jsou ale odkázány pouze na malý květináč, čili omezený prostor. Kvůli tomu je potřeba pravidelně doplňovat živiny, protože pouze z hlíny se velmi rychle vyčerpají.

Pro hnojení použijte vícesložkové hnojivo, kde je zastoupen dusík, fosfor a draslík (na etiketách některých hnojiv můžete naleznout zkratku N-P-K). Hnojiva seženete v každé drogerii a to tekutá, ve formě gelu i jako tyčinky na zapíchnutí do půdy. Z domácích zdrojů jim můžete přilepšit trochou kávy, zeleným čajem, vaječnými skořápkami, epsomskou solí nebo vodou z dva dny louhované banánové slupky. Než však vašim rostlinkám budete chtít udělat radost, vyhledejte si pro jistotu podrobné informace o konkrétním druhu nebo se držte instrukcí na etiketě.

Pokojové rostliny přesazujte na jaře. Tehdy jsou v růstové fázi a přesun do nového květináče dobře snášejí. Naopak během zimního klidu nebo v květu rostliny nepřesazujte, byla by to pro ně přílišná zátěž. Pokud si přejete mít u svých pokojových rostlin zdravé a velké listy, je vhodné rostlinu přesadit alespoň jednou za 1-3 roky. Díky tomu obnovíte její růst a krásné listy vám budou odměnou.

Blíž ke světlu budou vaše rostliny prosperovat!

Kdy je ten správný čas?

Jak poznáte, že vaše rostlinka potřebuje změnit květináč? Pokud na vaší zelené krásce zpozorujete jeden z příznaků, můžete se do přesazování pustit:

  • neroste a nekvete
  • dírkou na spodní straně květníku prorůstají kořínky
  • na květináči se vytvořily bílé mapy (vápenaté usazeniny)
  • povrch hlíny zarůstá mechem, zelenou řasou nebo má bílý povlak
  • na povrchu hlíny jsou vidět kořeny

Dejte pozor, některé pokojové rostliny stísněné květináče přímo milují. Proto si o jednotlivých druzích a jejich preferencích před přesazením raději vyhledejte bližší informace.

 

“Provětrejte vašim zeleným miláčkům kořínky.”

Nákupní seznam

  1. Nový květináč jeho průměr by měl být o 2-3 cm větší než u původní nádoby. Pokud používáte starší květináč, důkladně ho vyčistěte. Při velkém znečištění jej můžete nechat odmočit ve slabém octovém roztoku. Jen vy víte, jestli svým rostlinkám dopřáváte bohatou zálivku nebo je spíše držíte zkrátka. Pokud patříte k typickým přelívačům, vaši květinu přesaďte do keramického květináče, ten díky své poréznosti vysychá po celém povrchu a vaše rostlinka snadněji zvládne i občasný velký příval vláhy.
  2. Substrát vhodnou zeminu seženete v zahradnických potřebách. Můžete koupit univerzální nebo speciální. Zahradní centra nabízejí substrát pro kvetoucí rostliny, pro pokojovky s okrasnými listy i pro sukulenty a palmy.
  3. Keramické střepy, kousky mušlí i oblázky z dovolené
  4. Písek, štěrk, keramzit díky nim, vytvoříte odvodňovací vrstvu na dně květníku
  5. Další potřeby pro zahradničení
  6. Staré noviny
Mixujte různé druhy i styly květináčů!

Přesazujeme krok za krokem

1. Příprava

Rostlinu, kterou se chystáte přesazovat, nejdřív trochu zalijte. Vlhký kořenový bal bude kompaktnější a nebude se po vyjmutí rozpadat. Pokud je květina zaprášená, můžete ji osprchovat vlažnou vodou v jednom kroku ji zalijete i zbavíte prachu.

Na místě přesazování rozprostřete staré noviny, uklizeno pak bude raz dva!

2. Nový květináč

Nachystejte si nový květináč a odtokovou dírku zakryjte keramickým střepem. Zemina se jím nebude vysypávat a přebytečná voda snadno odteče.

Na dno dejte vrstvu písku smíchaného se substrátem. Místo písku můžete použít i štěrk nebo keramzit. Tyto materiály jsou dobře propustné a nadbytečnou zálivku nezadržují v květináči. To je velmi důležité, protože jinak hrozí uhnívání kořínků.

3. Vyjmutí rostliny

Rostlinu položte vodorovně. Do jedné ruky vezměte květináč, do druhé chytněte stonek těsně nad hlínou a rostlinu vytáhněte.

Někdy jsou kořeny tak přirostlé ke stěnám nádoby, že kořenový bal nejde vytáhnout. V tom případě bočními stěnami květináče poklepejte o hranu stolu nebo květináč promačkejte. Pokud to nezabere, opatrně kořenový bal oddělte nožem.

4. Přesazení

Květinu vložte do nového květináče. Zkontrolujte, jestli část balu nekouká z květináče nebo jestli naopak není rostlina příliš nízko. Podle toho upravte výšku podkladové vrstvy.

Pokud je vše v pořádku, začnete po stranách přisypávat zeminu a vždy ji jemně upěchujte. Substrát nikdy nedávejte až po vrch květináče, protože by se z něj při zalévání vylévala voda. Ideální je ponechat mezi hlínou a hranou nádoby prostor 1-2 centimetry.

5. Péče o přesazenou rostlinu

Květinu zalijte a dočasně umístěte na polostinné místo. Dokud se rostlina nezaklimatizuje, přímé sluneční světlo by jí mohlo uškodit.

Tip: Pokud se vám na povrchu zeminy často objevuje plíseň a houby, zkuste povrch hlíny lehce poprášit mletou skořicí. Na její antibiotické a dezinfekční účinky si totiž nic netroufne. Po chemických prostředcích sáhněte až v případě, že skořice selže.

Trendy obaly na květináče

Trendy pro rok 2020 hovoří jasně, žíhaná keramika bezkonkurenčně vede. Jednou z nejmódnějších barev je momentálně modrá, která dokonale funguje s přírodními tóny i svěžím chlorofylem.

Skvěle dekorativně působí o vyvýšené obaly na květináče, ať už barevné nebo s jednoduchým vzorem. Absolutním hitem poslední sezóny jsou i obaly na květináče v různých tvarech, nejčastěji s abstraktními obličeji, které dodají interiéru hravý, umělecký ráz.

Žíhaná keramika je hitem!

Velké rostliny v malých bytech

Pokud se vám podařilo v domácích podmínkách vypěstovat velkou košatou palmu, gratulujeme! Jak ale přesadit rostlinky, které se už pomalu probourávají k sousedům? V podstatě máte jen dvě možnosti.

  • První z nich je za pomoci druhé osoby rostlinu z květináče vytáhnout a odrolit starou zeminu a uhnilé kořínky. Poté rostlinu vrátit do původního květináče a kolem dosypat nový substrát.
  • V tom druhém případě, kdy nejste schopni váš kolos ani z květináče vyjmout, opatrně odeberte alespoň vrchní část zeminy a nahraďte ji novou.
Použijte košíky, jako trendy obaly na květináče!

Tak jsme si prošli základy přesazování a doufáme, že vás i vaše rostliny čeká skvělý rok! Další inspiraci pro pěstování, dobré rady a tipy naleznete v knize Pokojovky, která pomůže i naprostým začátečníkům. Nyní nám už nezbývá, než vám za celou Bella Rose popřát jen krásné nové listy a úspěšné vegetační období.

Za celý tým Bella Rose,

Nikola

 

Vše pro zahradničení naleznete zde:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!