Seznamte se s Máriou Minarikovou – interiérovou designérkou a ambasadorkou Bella Rose. Na Instagramu ji najdete jako @living.with.mary a na jejím profilu objevíte velké množství inspirace pro zkrášlení vašeho bydlení. Mary bývá v menším bytě, ve kterém dokáže vykouzlit přímo divy a nás její postřehy ze světa interiérového designu moc baví! Zajímá vás, jak vypadá práce bytové designérky a jak vnímá současné trendy v bydlení? Udělejte si šálek kávy a pojďte se začíst.

Jak vnímáte interiérový design v současné době? Mají Vaši klienti zájem o designové bydlení?

Myslím, že služby designérů a architektů jsou stále na vzestupu. Připisuji to nejen událostem posledních let, kdy jsme určitá období museli více času trávit v našich domácnostech, ale také tomu, že lidé sami více a více baží po pěkném prostředí, soukromém i veřejném. Což mě jako architekta velmi těší.

Obecně klient, který osloví architekta nebo designéra je již sám o sobě typ, který má zájem o krásnější bydlení. Někdo má samozřejmě více svých představ, je více osobitý a ví co chce, někdo to nechá víc na designérovi. Určitě vnímám za poslední roky pokrok ve snaze porozumět designu. To uvědomění si, že pokud něco nevím, jednoduše se obrátím na odborníka, je podle mě klíčové.

Mária Minariková

Co všechno můžou klienti očekávat od interiérového designéra?

Krásná otázka. Já vždy říkám, že všechno to, co potřebují a ještě něco navíc. Každý klient jde do spolupráce s nějakou svojí představou. Myslím si, že dobrá interiérová designérka/designér by ji měl zhmotnit, naplnit a určitě do toho vložit i něco navíc. Takzvaně tu přidanou hodnotu, proč si ho klient k návrhu interiéru přizval.

Velmi mnoho z toho udělá chemie, tedy zda si klient s designérem spolu „sednou“ a porozumí. Proto doporučuji oslovit takového designéra, jehož práce vám imponuje, rozumí vám a vašim potřebám a dobře se vám s ním komunikuje. To je základ dobré spolupráce.

Máte radši, když má klient konkrétní představu nebo když Vám nechá volnou ruku v zařizování?

Prvoplánová odpověď by byla volná ruka, ale po letech zkušeností je pro mě mnohem důležitější důvěra. Umím nejlépe naplnit i tu nejdetailnější představu, pokud klient ke mně a k mé práci pociťuje upřímnou důvěru. Tehdy vznikají nejlepší věci.

S jakými nejčastějšími „omyly“ v designu se jako interiérová designérka nejčastěji setkáváte u svých klientů?

Nejčastějším je určitě nerozhodnost klienta. Zadání stylu a pevné rozhodování v určitých bodech návrhu je velmi důležité. Říci si, tohle ano, a už se k tomu víc nevracet. Velmi dobrou pomůckou umí být „moodboard“, ke kterému se vždy umíte snadno vrátit. Dalším je nesoustředit se jen na detaily, jaký taburet či váza se nám líbí, ale také na to jak to bude v interiéru fungovat celé dohromady – prakticky i esteticky. Posledním je taková klasika: „viděl jsem a chci to i já“. U nás doma vůbec nemusí fungovat něco, co jsme viděli u souseda či známého. Velmi obtížné pravidlo v době sociálních sítí prosycených inspiracemi. Pokud je klient tento typ, je velmi dobrou pomůckou 3D vizualizace, kde si to umíme s daným prostorem nasimulovat.

japandi
Návrh interiéru v japandi stylu od Márie Minarikové.

Jaké trendy v bydlení jste vypozorovala?

Z těch přetrvávajících bych jmenovala návrat k retro a jeho kombinace (i časové). Stejně oblé/organické tvary, které jsou stále více a více na vzestupu a svědčí všem typům i velikostem interiéru. Klidně zkuste jen drobné objekty, oblé tvary dokáží kouzlit s prostorem.

Velkým boom zažívají nejen pastelové, ale i syté barvy. Na ústupu jsou naopak monochromatické interiéry v zemitých barvách. Případně se doplňují o akcentující materiály jako je surové dřevo či chromové doplňky.

Minimalismus v bydlení je stále silnější. Už déle sleduji trend, jako by se více maximalizoval úložný prostor a minimalizovalo to, co v něm je. Stává se velmi důležitým, jak se v domácnostech cítíme a hodně z té energie tvoří i to, jak a čím jsme obklopeni. Více se sahá po kvalitě, zaměřuje se na původ výrobků i materiálů.

Podlehla jste v poslední době trendu v bydlení?

Já osobně jsem milovníkem pěstování pokojových rostlin a neodolala jsem trendu obalů na rostliny s podobiznou hlavy. Mám jich doma několik kusů a lze je využít na mnoho způsobů. 

A protože mám ráda barvy, neobešel mě ani trend různých barevných odstínů. Jsou pro mě svěží, ale zároveň velmi uklidňující. Stačí jeden malý doplněk a koutek vypadá úplně jinak. Já osobně už léta s malými přestávkami mám ráda všechny odstíny modré a ta bude letos velkým hitem.

Které značky na Bella Rose patří mezi Vaše nejoblíbenější?

Úplným favoritem je pro mě značka Hübsch. Absolutně nadčasové, krásné, kvalitní ale přitom stylové kousky.

Další oblíbenou značkou je ferm LIVING, která je ikonická pro severský design a pokud hledáte eleganci, je to to pravé ořechové.

Kvůli originalitě mám v oblibě i dánskou značku OYOY, která je velice osvěžující barvami a designem.

A jelikož mám ráda originální doplňky, pro mě je výbornou volbou při nakupování dárků i autorská kolekce Bella Rose.

Jaké prvky by měl mít podle Vás nadčasový interiér?

Alfa a omega je forma a barevnost. Pokud nám interiér dovolí dělat drobné změny, ať už ty sezónní nebo i větší, aniž bychom jej museli celý měnit, je nadčasový. Já osobně vždy při tvoření interiéru doporučuji zainvestovat do vestavných kusů nábytku. Dobře promyslet barevnost, funkci, obsah a na tomto místě nešetřit. Ostatní závisí na tom, jaký typ jsme. Pro někoho je koupě židle záležitost na dalších 15 let, tehdy je skvělou volbou zainvestovat do kvalitní designové, která bude stylová, funkční a nadčasová v každém období. Pokud má někdo rád každou chvíli změny, (jako například já🙂) může tvořit nadčasovost právě ta neutrální forma, která mi umožní dělat v interiéru kdykoli přeměny pomocí doplňků jako jsou koberce, vázy s květinami či drobné kusy nábytku.

Děkujeme Mary za inspirativní rozhovor.

Soňa, Mary a Bella Rose

Prozkoumejte oblíbené kousky interiérové ​​designérky Mary:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!