Před pár lety jsme byli na návštěvě u sympatické Márii Minarikové, kterou najdete na Instagramu jako @living.with.mary. Mary vystudovala Fakultu architektury STU v Bratislavě a pracuje jako interiérová designérka. Zajímá vás, jak vypadá práce bytové designérky a jak vnímá současné trendy v bydlení? Udělejte si šálek kávy a pojďte se začíst. Navíc v závěru rozhovoru najdete video s tipy, jak si jednoduše a útulně zařídit malý balkon.
Jak vnímáte interiérový design v současné době? Mají Vaši klienti zájem o designové bydlení?
Myslím, že události posledních dvou – tří let, kdy jsme určitá období museli více času trávit v našich domácnostech, přispěly k tomu, že lidé více začali řešit bydlení jako takové a zčásti to pomohlo i v této sféře. Klient, který osloví architekta nebo designéra je už sám o sobě typ, který má obecně zájem o krásnější bydlení. Někdo má samozřejmě více svých představ, je více osobitý a ví co chce, někdo to nechá víc na designérovi.
Určitě vnímám za poslední roky pokrok ve snaze porozumět designu, nebo chtít si to doma pěkně dekorovat, ale obecně je to ještě běh na dlouhé tratě. To uvědomění si, že pokud něco nevím, jednoduše se obrátím na odborníka, je podle mě klíčové.
Co všechno můžou klienti očekávat od interiérového designéra?
Krásná otázka. Já vždy říkám, že všechno to, co potřebují a ještě něco navíc. Každý klient jde do spolupráce s nějakou svojí představou. Myslím si, že dobrá interiérová designérka/designér by ji měl zhmotnit, naplnit a určitě do toho vložit i něco navíc. Takzvaně tu přidanou hodnotu, proč si ho klient k návrhu interiéru přizval.
Velmi mnoho z toho udělá chemie, tedy zda si klient s designérem spolu „sednou“ a porozumí. Proto doporučuji oslovit takového designéra, jehož práce vám imponuje, rozumí vám a vašim potřebám a dobře se vám s ním komunikuje. To je základ dobré spolupráce.
Máte radši, když má klient konkrétní představu nebo když Vám nechá volnou ruku v zařizování?
Prvoplánová odpověď by byla volná ruka, ale po letech zkušeností je pro mě mnohem důležitější důvěra. Umím nejlépe naplnit i tu nejdetailnější představu, pokud klient ke mně a k mé práci pociťuje upřímnou důvěru. Tehdy vznikají nejlepší věci.
S jakými nejčastějšími „omyly“ v designu se jako interiérová designérka nejčastěji setkáváte u svých klientů?
Nejčastějším je určitě nerozhodnost klienta. Zadání stylu a pevné rozhodování v určitých bodech návrhu je velmi důležité. Říci si, tohle ano, a už se k tomu víc nevracet. Velmi dobrou pomůckou umí být „moodboard“, ke kterému se vždy umíte snadno vrátit. Dalším je nesoustředit se jen na detaily, jaký taburet či váza se nám líbí, ale také na to jak to bude v interiéru fungovat celé dohromady – prakticky i esteticky. Posledním je taková klasika: „viděl jsem a chci to i já“. U nás doma vůbec nemusí fungovat něco, co jsme viděli u souseda či známého. Velmi obtížné pravidlo v době sociálních sítí prosycených inspiracemi. Pokud je klient tento typ, je velmi dobrou pomůckou 3D vizualizace, kde si to umíme s daným prostorem nasimulovat.

Vypozorovala jste v poslední době nějaký trend bydlení?
Kromě takových těch klasických jako je návrat k retro, oblé tvary či pastelové barvy, eviduji dva velmi silné trendy.
První stále přetrvávající trend bych nazvala „návrat k přírodě“. Lidé sahají po přírodních a surových materiálech jako je kvalitní dřevo, kůže či kov. Také v textilních doplňcích se zaměřují více na původ a kvalitu – oblíbenými zůstává bavlna, ratan a velký návrat zažívá len. V oblibě jsou zemité odstíny a součástí je samozřejmě také pěstování pokojových rostlin, které dotváří v interiérech velmi příjemnou atmosféru. Druhým výrazným trendem je minimalismus v bydlení. Mám už delší dobu pocit, jako by se víc maximalizoval úložný prostor a minimalizovalo to, co v něm je. Stává se velmi důležitým, jak se v domácnostech cítíme a hodně z té energie tvoří i to, jak a čím jsme obklopeni.
Podlehla jste v poslední době trendu v bydlení?
Já osobně jsem milovníkem pěstování pokojových rostlin a neodolala jsem trendu obalů na rostliny s podobiznou hlavy. Mám jich doma několik kusů a lze je využít na mnoho způsobů. A protože mám rád barvy, neobešel mě letos trend pastelových odstínů. Jsou pro mě svěží, ale zároveň velmi uklidňující. Stačí jeden malý doplněk a koutek vypadá úplně jinak.

Které značky na Bella Rose patří mezi Vaše nejoblíbenější?
Úplným favoritem je pro mě značka Hübsch. Absolutně nadčasové, krásné, kvalitní ale přitom stylové kousky.

Další oblíbenou značkou je ferm LIVING, která je ikonická pro severský design a pokud hledáte eleganci, je to to pravé ořechové.

Kvůli originalitě mám v oblibě i dánskou značku OYOY, která je velice osvěžující barvami a designem.

A jelikož mám ráda originální doplňky, pro mě je výbornou volbou při nakupování dárků i autorská kolekce Bella Rose.
Jaké prvky by měl mít podle Vás nadčasový interiér?
Alfa a omega je forma a barevnost. Pokud nám interiér dovolí dělat drobné změny, ať už ty sezónní nebo i větší, aniž bychom jej museli celý měnit, je nadčasový. Já osobně vždy při tvoření interiéru doporučuji zainvestovat do vestavných kusů nábytku. Dobře promyslet barevnost, funkci, obsah a na tomto místě nešetřit. Ostatní závisí na tom, jaký typ jsme. Pro někoho je koupě židle záležitost na dalších 15 let, tehdy je skvělou volbou zainvestovat do kvalitní designové, která bude stylová, funkční a nadčasová v každém období. Pokud má někdo rád každou chvíli změny, (jako například já🙂) může tvořit nadčasovost právě ta neutrální forma, která mi umožní dělat v interiéru kdykoli přeměny pomocí doplňků jako jsou koberce, vázy s květinami či drobné kusy nábytku.

Bydlíte v bytě s menším balkonem, který máte krásně zařízený. Měla byste pár tipů, jak si zútulnit menší prostor?
V první řadě děkuji. Vtip je podle mě ve správném kombinování materiálů. Příliš zahlcený prostor nikdy nebude vypadat vzdušně. Pokud se však prostřídají materiály a barvy, které prostor zvětšují – bledé barvy, sklo, kov, či lesklé materiály s materiály, které prostor zútulňují – textilie, ratan, dřevo, může z toho vzniknout příjemný „miš-maš“. Tak může interiér působit útulně, ale ne přeplněně. Samozřejmě, čím méně tím lépe, ale ne všichni jsme se narodili jako naprostí minimimalisté 🙂.
Inspirujte se balkonem podle Mary: betonový závěsný květináč, zinková konvička, proutěný košík, bambusová lucerna
Děkujeme Mary za inspirativní rozhovor.
Soňa, Mary a Bella Rose