Když jsme přemýšleli, kdo by měl pro Bella Rose vybrat prosincovou vánoční kolekci, byla volba hned jasná. Proč? Protože miluje Vánoce, má velikou rodinu a je odbornicí na vytváření krásné atmosféry. Řeč je o Martině Svadbíkové, zakladatelce Bella Rose.

Zajímá vás, jak probíhají Vánoce u Svadbíků, jak se Martině líbil adventní výlet do Dánska nebo co by si letos přála pod stromeček? Pojďte se inspirovat. Ale ze všeho nejdřív si uvařte horkou čokoládu, zapalte svíčku, zabalte se do deky a vychutnávejte si atmosféru blížících se Vánoc 🙂

Hygge Vánoce Martiny Svadbíkové
Zakladatelka Bella Rose Martina Svadbíková

VÁNOČNÍ PŘEKVAPENÍ

Marti, jaké jsi zažila největší vánoční překvapení?

Největší vánoční překvapení pro mě asi bylo před několika lety, když se naše dcera Anetka na Štědrý den ráno vzbudila a dostala neštovice. To byl přímo šok 😀 U stromečku měla potom princeznovské šaty od Ježíška a k tomu bílé tečky od tekutého pudru po celém těle. A jinak každý rok je pro mě nejkrásnější vánoční překvapení, když ráno na Vánoce padá sníh.

Kouzelná vánoční atmosféra
Kouzelná vánoční atmosféra doma u Svadbíků

Je nějaký vánoční okamžik z dětství, který Ti utkvěl v paměti?

Nejkrásnější okamžiky byly na Štědrý den odpoledne, když jsem jako malá odpočítávala hodiny do večeře a Ježíška, moje maminka v kuchyni poslouchala koledy a připravovala jídlo a mně to odpoledne přišlo snad nekonečné. Když konečně zazvonil zvoneček, byla jsem jako na trní. Pamatuji si, jak jsem z okna vyhlížela zlaté prasátko a dala bych ruku do ohně za to, že se párkrát ve tmě někde v dálce zalesklo.

DÁNSKÉ TRADICE

Právě ses vrátila z adventního výletu do Dánska. Jak se Dánové připravují na Vánoce?

Moc ráda si v Dánsku s kolegy povídám o jejich vánočních tradicích. V Dánsku se připravují na Vánoce prakticky už od adventu, kdy se vyzdobí města i domy světýlky a adventními věnci. Probíhají různé vánoční večírky a setkávání přátel, kterým se říká „julefrokost“. Na jeden takový právě jezdíme k Ib Laursen. Jíme na něm klasické vánoční menu, popíjíme „schnapps“, což je místní pálenka s chutí po kmínu a bylinkách, případně vánoční pivo „julebryg“ a zpíváme dánské vánoční koledy.

Dánský vánoční večírek v Ribe
Vánoční večírek v Ribe u Ib Laursen, na kterém se vždy zpívají koledy, popíjí vánoční pivo, tancuje a vychutnává vánoční atmosféra

Štědrý den slaví v Dánsku také 24. prosince, kdy se sejde celá rodina. Vánoční stromeček se zdobí často papírovými skládanými srdíčky, kornoutky se sladkostmi nebo dánskými vlaječkami. Dánské vlaječky často najdete i v oknech, na stožárech před domy nebo u slavnostní prostřené tabule. Vánoční stromeček se nedává do rohu místnosti, jako u nás, ale do prostoru tak, aby se kolem něj dalo tancovat v kruhu dokola. Letos mi právě kolegyně Bodil říkala, že pokud se u stromečku nesejde dost lidí, aby se mohli kolem něj chytnout všichni za ruce, pomůžou si třeba panenkou nebo plyšákem, které přiberou do party. Není to krásné?

Typickým štědrovečerním jídlem je kachna nebo husa s červeným zelím, malé vařené brambory připravené na sladko v karamelu, těm se říká „brune kartofler“. Mimochodem, jsou báječné. Hlavním dezertem je potom „Ris ala mande“, což je vychlazená rýžová kaše se smetanou a nasekanými mandlemi, zalitá horkou třešňovou omáčkou. Důležitý bod toho dezertu spočívá v tom, že jednu mandličku necháte v kaši celou. Kdo ji potom najde, dostane malý dáreček. Často ten, kdo ji najde, si ji nechá v puse a tváří se, jakože se nic neděje, aby i ostatní mohli až do dna misky hledat. Nejčastěji ji samozřejmě najdou děti.

Ris a la mande - dánský tradiční štědrovečerní dezert
Ris a la mande – dánský tradiční štědrovečerní dezert

Dárky potom nosí pod stromeček Julemand, obdoba Santy, a pomáhají mu malí skřítci Julenisser, které možná mnozí znáte od nás z obchůdku od Maileg. Jsou to pomocníci, milovníci Vánoc, ale také nezbedové, kteří rádi v domech na Vánoce provádějí lidem malé neplechy, třeba něco schovají, přemístí nebo rozbijí. Když se něco takového na Vánoce stane, hned se řekne: „To byl Nisse“. Někdy potom skřítkům dávají na noc misku s rýžovou kaší, aby si je udobřili a tolik je nezlobili.

Julemand v Ribe
Dárky v Dánsku nosí Julemand

Co mě nejvíc zaujalo na dánských Vánocích je samozřejmě ta nádherná atmosféra, to HYGGE, které tam zkrátka mají v krvi. Nevidím na ulicích tolik stresu a uběhaných lidí jako u nás. Vánoce jsou pro ně skutečně společně strávený čas, snaží se ho udělat do nejpohodovější (i za cenu, že nebude naklizeno a že je nějaké chody na štědrovečerní tabuli koupí předpřipravené) a skutečně si vychutnávají domov a rodinu.

Přivezla sis z Dánska nějaký zajímavý předvánoční zážitek? Nebo zajímavý vánoční tip? 

Nejkrásnější zážitky mám z vánočního městečka Ribe, kam každý rok na Vánoce jezdíme k Ib Laursen. Samotné Ribe je jako z pohádky. Býváme tam první adventní neděli, kdy se zrovna slaví Peters Jul, což je lokální tradice podle jedné pohádkové knížky. Ten víkend hrají v ulicích vánoční kapely, zpívá se, všude voní gløgg a dobré jídlo, lidé se scházejí u stánků nebo v kavárnách a užívají si atmosféru. Na malé náměstí přijde starý pán v historickém plášti a klobouku a hraje na flašinet, ponocný zase provádí lidi ulicemi a vypráví příběhy. A když máte štěstí, jako jsem měla letos i já, potkáte samotného Julemanda a možná vám dá i bonbon.

Adventní atmosféra v Ribe
Adventní atmosféra v dánském Ribe

DOMA U SVADBÍKŮ

Bez jaké vánoční výzdoby se u Vás doma neobejdete?

U nás je vánočních nutností hodně. Miluju Vánoce, vlastní rodinné tradice a tu atmosféru. Takže se neobejdeme třeba bez světelných drátků všude po domě i na terase bez svítící hvězdy v okně, bez teplé vánoční dekysvíčky vonící po jehličí. Taky máme každý doma svůj vánoční hrnek, ze kterého popíjíme vánoční čaj, kafíčko nebo kakao u pohádek. Letos jsem pořídila pro nejmladšího Radovánka i vánoční dětský talířek a těším se, jak z něj bude mlsat perníčky. Věřím, že tyto malé drobnosti budou mít jednou pro ně velký význam, že tím tvořím budoucí vzpomínky a že jednou, třeba za 30 let, až najde Radovánek svůj vánoční talířek, přenese ho to zpátky do dětství.

Dokonalá vánoční atmosféra
Vánoční hrneček je základ, stejně tak vánoční ponožky 🙂

Domov vždy zdobíme skřítky od Maileg, kterých máme asi deset, od malých po velké, sedí nám různě na poličkách, na parapetu, na kuchyňské lince a pohled na ně mě vždy rozveselí. Letos jsem koupila v Dánsku i malinká červená dvířka se žebříkem, která se nalepí na zeď u podlahy a děti se radují, že v domě Nisse skutečně bydlí. Radovánek se na ně chodil koukat pak celý večer.

Patříš mezi ty, co dárečky shánějí na poslední chvíli, nebo už jsi poctivě připravená na nejkrásnější svátky v roce?

Jsme velká rodina se třemi dětmi, takže jsem se už naučila vymýšlet a shánět dárky předem. Navíc mě to ohromně baví, být Ježíškem nebo Julemandem a rozdávat dárečky by pro mě byl dreamjob. Jediné, co jsem se naučila odkládat nebo spíš neřešit, je ten dokonalý úklid a pečení mnoha druhů cukroví. Pečeme jen perníčky s dětmi, moje maminka mi zase pošle vanilkové rohlíčky a víc nepotřebujeme. Vlastně letos jsem přidala ještě jednu novinku a objednala jsem si několik vánočních makronek od místní cukrářky, tak uvidíme, jestli se z nich stane tradice.

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK

Podělíš se s námi o své tipy na vánoční dárky? 

Co se týče dárků od nás z Bella Rose, mám několik favoritů, které stojí za tip. Jsem pyšná na naše hygge boxy, které obsahují vše pro krásnou atmosféru a můžete si je dál doplňovat třeba o oblíbené fotky, knížku, básničky nebo CD. Pro děti je krásným dárek třeba skřítek Maileg nebo různé malé svítící lampičky – máme jich doma několik a Radovánek je miluje. Umí totiž spolehlivě zahnat všechny bubáky.  Pro muže je mým tipem určitě svíčka s vůní whiskey, je cool, vtipná, chlapská, ale hlavně dokonale voní! Nádherným dárkem jsou i ručně ražené lžičky La de da s českými nápisy, například Miluji Tě nebo Dieta? Od zítra a další, ty budou určitě výjimečným dárkem. A určitě nesmím opomenout pro rodinu nebo přátele andílky Willow Tree, miluji jejich křehkost a emoce. A pro požitkáře, jako jsem já, některou z vonných svíček nebo přírodní kosmetiky.

Dárkový set Hygge
Dárkový set Hygge potěší každého milovníka útulné domácí atmosféry

Který vánoční dárek by udělal největší radost Tobě? 

My máme s manželem takový romantický zvyk, který miluju, a nic krásnějšího dostat nemůžu. Každý rok mi složí pod stromeček básničku o nás a naší rodině. Někdy vtipnou, jindy tak romantickou nebo dojemnou, že se pod stromečkem rozpláču. Mám je za ty roky všechny schované a je to nejvzácnější vánoční poklad. Takže každý rok doufám, že dostanu novou básničku a moc se na ni těším.

ŠTĚDRÝ DEN

Jak probíhá váš Štědrý den? Pomáhají děti při zdobení stromečku nebo chystat sváteční tabuli?

Vánoční stromeček zdobím večer, když už děti spí, aby ho ráno našli jako překvapení. Večer přijde na pomoc moje sestra a užíváme si (často ve vánočním pyžamu) holčičí vánoční atmosféru. Zdobíme stromeček, koukáme u toho na Lásku nebeskou a popíjíme trošku rumu z broušených skleniček. Vánoční ozdoby mám každý rok stejné, ale pokaždé je i jedna nová. Je to moje tradice, každý rok si pořídím novou ozdobu. Někdy je z Dánska, jindy z našeho obchodu nebo z vánočních trhů, někdy ji dokonce dostanu jako dárek. Nikdy nevím, kdy se objeví „ta pravá“, ale vždy se objeví. Na stromečku je tedy sbírka už za mnoho let. Najdete tam ozdobu anděla ze starých dánských novin, perličkové letadýlko, křehkou labuť z pražských vánočních trhů, klícku s ptáčkem z kodaňského Tivoli, skandinávského jelena, skleněného andílka od mojí maminky a mnoho dalších pokladů. Ačkoli mám jinak interiér laděný do minimalistického stylu, na Vánoce si dopřeji romantiku a nostalgii.

Skandinávské vánoční ozdoby
Každá ozdoba má svůj vlastní příběh

Tabuli na Štědrý večer už pomáhají zdobit i děti, užívají si to chystání slavnostních mís a talířů, dokonce ti starší už si vyhrají i s výzdobou, jako jsou různé svícny, větvičky na ubrousky nebo další ozdoby.

Máte doma nějaký speciální zvyk, který držíte každý rok?

Přímo na Štědrý den máme klasickou tradiční večeři, ale přidala jsem do ní i jednu novotu se vzpomínkou na Dánsko, a to je právě dezert Ris ala mande. Všichni milujeme to hledání mandličky, navíc je skutečně vynikající. Kdo by si ho chtěl zkusit, recept najdete v našem vánočním e-booku.

Příprava dánského dezertu Ris a la mande
Příprava dánského dezertu Ris a la mande

Pak také 1-2 dny před Štědrým dnem děláme doma večer dánskou verzi vánoční večeře, o které jsem už mluvila, protože manželovi a dětem jednoduše chutná a mě zase baví ji vařit. Pustím si oblíbené koledy, vezmu si vánoční zástěru, otevřu si k tomu vánoční pivo z Dánska a užívám si tu pohodu. Je to slavnostní krásná večeře, ale přitom tam není žádný stres, protože to není ještě Štědrý den a vlastně o nic nejde.

Vánoční sváteční tabule
Ještě před Štědrým dnem si Martina s rodinou připraví typickou dánskou vánoční večeři

Čím dál víc se snažím této pohody dosáhnout i na Štědrý den, protože je to skutečně jen v naší hlavě. To pravé hygge se skrývá v té atmosféře a klidu, nikoli v odškrtaném seznamu věcí, které je potřeba udělat a stihnout, aby to bylo „dokonalé“.  Dokonalé jsou ty společné chvíle, na které stejně vzpomínáme nejvíc.

Nejkrásnější vánoční okamžiky
Štědrý večer u Svadbíků

Pokud vás Martina inspirovala a chtěli byste vidět, bez jakých kousků se Vánoce u Svadbíků neobejdou, mrkněte se na Martininu prosincovou kolekci. Spoustu dalších vánočních tipů najdete také v našem vánočním e-booku.

A jak probíhají vaše Vánoce? Napište nám do komentáře pod článkem.

Přejeme Vám krásné adventní dny a kouzelné Vánoce.

Petra & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!