Miluje krásné dekorace, útulné domovy a hygge momenty – řeč je o Martině Svadbíkové, zakladatelce Bella Rose. Ale umí si Vánoce užít podle vzoru severského hygge? Jestli vás zajímá, jak probíhají Vánoce u Svadbíků, je tento článek přesně pro vás. Pohodlně se usaďte a nahlédněte pod pokličku!

Vánoční období miluji.

Jaký nejkrásnější vánoční okamžik z dětství Ti utkvěl v paměti?

Nejkrásnější okamžiky byly na Štědrý den odpoledne, když jsem jako malá odpočítávala hodiny do večeře a Ježíška, moje maminka v kuchyni poslouchala koledy a připravovala jídlo a mně to odpoledne přišlo snad nekonečné. Když konečně zazvonil zvoneček, byla jsem jako na trní. Pamatuji si, jak jsem z okna vyhlížela zlaté prasátko a dala bych ruku do ohně za to, že se párkrát ve tmě někde v dálce zalesklo.

Jaké největší vánoční překvapení jsi zažila už jako maminka?

Největší vánoční překvapení pro mě asi bylo před několika lety, když se naše dcera Anetka na Štědrý den ráno vzbudila a dostala neštovice. To byl přímo šok ? U stromečku měla potom princeznovské šaty od Ježíška a k tomu bílé tečky od tekutého pudru po celém těle. A jinak každý rok je pro mě nejkrásnější vánoční překvapení, když ráno na Vánoce padá sníh.

Domov také vždy zdobíme skřítky od Maileg, to je tradice.

Ráda navštěvuješ Dánsko, osvojila sis nějaký dánský zážitek nebo tradici?

Z Dánska jsem si přivezla malinká červená dvířka se žebříkem, která se nalepí na zeď u podlahy a děti se radují, že v domě Nisse (dánský Ježíšek) skutečně bydlí. Děti se na ně chodí dívat celý večer. Domov také vždy zdobíme skřítky od Maileg, kterých máme asi deset, od malých po velké, sedí nám různě na poličkách, na parapetu, na kuchyňské lince a pohled na ně mě vždy rozveselí. Nejkrásnější zážitky mám z vánočního městečka Ribe, kam každý rok na Vánoce jezdíme k Ib Laursen.

Samotné Ribe je jako z pohádky. Býváme tam první adventní neděli, kdy se zrovna slaví Peters Jul, což je lokální tradice podle jedné pohádkové knížky. Ten víkend hrají v ulicích vánoční kapely, zpívá se, všude voní gløgg a dobré jídlo, lidé se scházejí u stánků nebo v kavárnách a užívají si atmosféru. Na malé náměstí přijde starý pán v historickém plášti a klobouku a hraje na flašinet, ponocný zase provádí lidi ulicemi a vypráví příběhy. A když máte štěstí, jako jsem měla letos i já, potkáte samotného Julemanda a možná vám dá i bonbon.

V Ribe je to v období Vánoc skutečně kouzelné.
Skřítci a myšky od Maileg tu zdobí i místní kavárničky.

Je nějaká vánoční výzdoba, kterou doma musíte každý rok mít?

U nás je vánočních nutností hodně. Miluji Vánoce, vlastní rodinné tradice a tu atmosféru. Takže se neobejdeme třeba bez světelných drátků všude po domě i na terase bez svítící hvězdy v okně, bez teplé vánoční deky a svíčky vonící po jehličí. Taky máme každý doma svůj vánoční hrnek, ze kterého popíjíme vánoční čaj, kafíčko nebo kakao u pohádek. Máme i vánoční dětský talířek a těším se, jak z něj budeme mlsat perníčky. Věřím, že tyto malé drobnosti budou mít jednou pro děti velký význam, že tím tvořím budoucí vzpomínky a že jednou, třeba za 30 let, až najdou děti svůj vánoční talířek, přenese je to zpátky do dětství.

Jste velká rodina, sháníte dárky dopředu, nebo si to necháváte na poslední chvíli?

Právě tím, že jsme velká rodina se třemi dětmi, jsem se už naučila vymýšlet a shánět dárky předem. Navíc mě to ohromně baví, být Ježíškem nebo Julemandem. Rozdávat dárečky by pro mě byl dreamjob. Jediné, co jsem se naučila odkládat nebo spíš neřešit, je ten dokonalý úklid a pečení mnoha druhů cukroví. Pečeme jen perníčky s dětmi, moje maminka mi zase pošle vanilkové rohlíčky. Taky máme doma tradici vánočních makronek, které objednávám od jedné šikovné cukrářky.

Nejkrásnější je na Vánocích společně strávený čas.

Jakým dárkem Tě manžel potěší nejvíce?

My máme s manželem takový romantický zvyk, který miluju, a nic krásnějšího dostat nemůžu. Každý rok mi složí pod stromeček básničku o nás a naší rodině. Někdy vtipnou, jindy tak romantickou nebo dojemnou, že se pod stromečkem rozpláču. Mám je za ty roky všechny schované a je to nejvzácnější vánoční poklad. Takže každý rok doufám, že dostanu novou básničku a moc se na ni těším.

Jak u Vás probíhají přípravy na Štědrý den?

Vánoční stromeček zdobím večer, když už děti spí, aby ho ráno našli jako překvapení. Večer přijde na pomoc moje sestra a užíváme si (často ve vánočním pyžamu) holčičí vánoční atmosféru. Zdobíme stromeček, koukáme u toho na Lásku nebeskou a popíjíme trošku rumu z broušených skleniček. Vánoční ozdoby mám každý rok stejné, ale pokaždé je i jedna nová. Je to moje tradice, každý rok si pořídím novou ozdobu. Někdy je z Dánska, jindy z našeho obchodu nebo z vánočních trhů, někdy ji dokonce dostanu jako dárek.

Nikdy nevím, kdy se objeví „ta pravá“, ale vždy se objeví. Na stromečku je tedy sbírka už za mnoho let. Najdete tam ozdobu anděla ze starých dánských novin, perličkové letadýlko, křehkou labuť z pražských vánočních trhů, klícku s ptáčkem z kodaňského Tivoli, skandinávského jelena, skleněného andílka od mojí maminky a mnoho dalších pokladů. Ačkoli mám jinak interiér laděný do minimalistického stylu, na Vánoce si dopřeji romantiku a nostalgii.

A co vánoční večeře?

1-2 dny před Štědrým dnem děláme doma večer dánskou verzi vánoční večeře. Pustím si oblíbené koledy, vezmu si vánoční zástěru, otevřu si k tomu vánoční pivo z Dánska a užívám si tu pohodu. Je to slavnostní krásná večeře, ale přitom tam není žádný stres, protože to není ještě Štědrý den a vlastně o nic nejde.

Vánoční pyžamo je krásnou nutností.

Máte doma nějaký speciální zvyk, který držíte každý rok?

Přímo na Štědrý den máme klasickou tradiční večeři, ale přidala jsem do ní i jednu novotu se vzpomínkou na Dánsko, a to je právě dezert Ris ala mande, což je vychlazená rýžová kaše se smetanou a nasekanými mandlemi, zalitá horkou třešňovou omáčkou (recept na tuto dobrotu mimochodem najdete v našem vánočním lookbooku zde). Důležitý bod toho dezertu spočívá v tom, že jednu mandličku necháte v kaši celou. Kdo ji potom najde, dostane malý dáreček. Často ten, kdo ji najde, si ji nechá v puse a tváří se, jakože se nic neděje, aby i ostatní mohli až do dna misky hledat. Nejčastěji ji samozřejmě najdou děti.

Před pár dny jsi se vrátila z Dánska. Jak probíhají pravé dánské Vánoce?

Moc ráda si v Dánsku s kolegy povídám o jejich vánočních tradicích. V Dánsku se připravují na Vánoce prakticky už od adventu, kdy se vyzdobí města i domy světýlky a adventními věnci. Probíhají různé vánoční večírky a setkávání přátel, kterým se říká „julefrokost“. Na jeden takový právě jezdíme k Ib Laursen. Jíme na něm klasické vánoční menu, popíjíme „schnapps“, což je místní pálenka s chutí po kmínu a bylinkách, případně vánoční pivo „julebryg“ a zpíváme dánské vánoční koledy.

Adventní Dánsko má hygge atmosféru.

Štědrý den slaví v Dánsku také 24. prosince, kdy se sejde celá rodina. Vánoční stromeček se zdobí často papírovými skládanými srdíčky, kornoutky se sladkostmi nebo dánskými vlaječkami. Dánské vlaječky často najdete i v oknech, na stožárech před domy nebo u slavnostní prostřené tabule. Vánoční stromeček se nedává do rohu místnosti, jako u nás, ale do prostoru tak, aby se kolem něj dalo tancovat v kruhu dokola. Letos mi právě kolegyně Bodil říkala, že pokud se u stromečku nesejde dost lidí, aby se mohli kolem něj chytnout všichni za ruce, pomůžou si třeba panenkou nebo plyšákem, které přiberou do party. Není to krásné?

Martina vám posílá vánoční pozdrav s přáním krásných svátků v kruhu rodinném.

Jak si připravit hygge Vánoce?

To pravé hygge se skrývá v té atmosféře a klidu, nikoli v odškrtaném seznamu věcí, které je potřeba udělat a stihnout, aby to bylo „dokonalé“. Dokonalé jsou ty společné chvíle, na které stejně vzpomínáme nejvíc.

Celý Tým Bella Rose vám přeje krásné a klidné svátky, milé vzpomínky a rozbalení snů pod stromečkem.

 

Nutnosti pro pravé hygge Vánoce. Nechte se inspirovat.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!