Pokud sledujete pravidelně náš blog, jistě už víte, že my všichni jsme velkými fanoušky hygge. Tenhle dánský „recept na štěstí“ vám krásně na základě svých osobních zkušeností popsala majitelka Bella Rose Martina v tomto článku. Pojďme si v krátkosti připomenout, o čem to štěstí vlastně je 🙂

Dánské slůvko hygge (hju:ga) znamená v překladu „pohodlí, klid, útulnost“ a ne náhodou patří v Dánsku mezi nejpoužívanější výrazy vůbec. Důvod je nasnadě – Dánové hygge prožívají každý den, 365 dní v roce. Jako žádný jiný národ na světě se totiž v Dánsku umějí radovat z každodenních drobností, které jim prozáří den i bez slunečních paprsků (ty bohužel tuhle severskou krajinu nenavštěvují příliš často). Dánové bravurně ovládají umění najít si každý den nějakou maličkost, která je potěší. Přirozeně začleňují do svého života malé každodenní rituály, které i z těch nejvšednějších momentů udělají neobyčejný zážitek. Cíleně vyhledávají příjemnou společnost a za každých okolností se snaží vytvářet kolem sebe vřelou atmosféru.

Pohoda u kafíčka - i to je hygge!
Zdroj: Pinterest

Možná vám to zní trochu složitě či snad dokonce namáhavě, opak je ale pravdou. Magie hygge totiž tkví v jednoduchosti a kráse všedního okamžiku. Svíčka zapálená k rannímu šálku kávy, květina ve vázičce na jídelním stole, chvilka v křesle s oblíbenou knížkou a kočkou schoulenou na klíně, společné rodinné večeře, posezení s přáteli doma u sklenky vína.  Čas strávený s rodinou, který je nade vše. Je to prosté – stačí umět se zastavit v každodenním shonu a ty drobné záchytné body rozpoznat a vědomě prožít.

Hygge v praxi

Hygge je často spojováno s pocitem tepla, vřelosti, blízkosti a pohodové domácí atmosféry. Jsou to hořící svíčky, rodina a přátelé, teplý čaj, vlněné ponožky, hřejivá deka… Je to dobré jídlo a pití, zapálený krb, horká voňavá koupel… Ano, díky dlouhé a chladné zimě se Dánové musejí po velkou část roku hlavně zahřívat. To ovšem rozhodně neznamená, že by hygge bylo nějakou sezónní záležitostí. Jak jsme již zmínili, jde o přirozený koncept přístupu k životu a tak si Dánové hygge užívají plnými doušky po celý rok.

Světelný řetěz povýší letní večeři na malou zahradní slavnost.
Hygge je také stolování v kruhu přátel pod širým nebem.

A jak vypadá hygge na jaře a v létě?

Moc hezky popisuje své dánské letní hygge zážitky majitelka Bella Rose Martina:

„Když se řekne léto v Dánsku, vybaví se mi nádherné pláže na dánském ostrově Bornholm, kam jezdíme za majiteli značky Madam Stoltz. Je tu jemný písek tak bílý, že si připadáte jako někde v Karibiku. Jen pláž nelemují palmy, ale divoké vysoké trávy, velké kameny a vyplavená hladká dřeva, které Pernille Stoltz ráda používá na styling svých kolekcí. Letos jsou trendem přírodní materiály, proto se přímo nabízí nasbírat si tato vyplavená dřeva a zavěsit si na ně třeba různé mušle, kamínky nebo peříčka.

Oblíbený je v létě bohémský styl – slaměné klobouky, marocké osušky, háčkované šaty, velké plážové tašky, háčkované houpací sítě nebo mušle zapletené do lapačů snů. Dánové rádi tráví léto ve svém „summer house”, což je severská verze chatičky, ovšem velmi stylová, často zasazená v přírodě blízko pláže a zařízená designovými kousky a vším potřebným pro pohodlnou relaxaci. Tady užívají čas s přáteli a rodinou – grilují, popíjejí pivo a užívají si jeden druhého. Na grilování jsou oblíbené malé grilovací kyblíky, které jdou snadno přenášet. Při večerním posezení často narazíte na bambusové zahradní louče, které jdou zapálit i na pláži, a mohou tak vytvořit romantickou atmosféru. U letních domečků jsou často k vidění také útulné venkovní teráskybambusovým nábytkem, zahradní sprchou a typickými severskými plážovými křesílky z odolného dřeva. Kdo by takové pohodě odolal? Pěkně se večer zabalit do deky, posadit se do křesílka a pozorovat lodičky a západ slunce na moři…“

Grilování na pláži je v Dánsku oblíbenou letní kratochvílí.
Zdroj: Pinterest

Tipy na jarní a letní hygge pohodu

Pikniky a grilování

Dánové si nedovedou představit léto bez grilování na pláži. Se svou rodinou a přáteli tu tráví celé volné dny. Procházejí se písečnými dunami, stavějí s dětmi hrady z písku a samozřejmě – přeje-li počasí – se koupou a opalují. Příjemně strávený den završí hostinou z grilu – obvykle hovězím masem, párečky či grilovanou zeleninou. K tomu popíjí bílé víno nebo vychlazené pivo. Udělejte to stejně – a nemusíte ani na pláž. I u jihočeského rybníka nebo v městském parku se určitě najde místo pro přenosný grilpiknikovou deku!

Piknik na pláži nebo u rybníka - obojí se počítá!
Zdroj: Pinterest

Večerní táboráky

V zimě se večer schoulíte u krbu, v létě si oheň rozdělejte na zahradě. Večery u táboráku mají své nesporné kouzlo. Dobře propečený buřtík, příjemná společnost a pohled do plápolajícího ohně určitě zafungují jako spolehlivé antidepresivum! A pokud zrovna nemůžete oheň rozdělat venku, i v létě si doma zapalte svíčku se svou oblíbenou vůní.

Večerní pohoda u ohně.
Zdroj: Pinterest

Na kole městem i vesnicí

Oprašte své bicykly, pořiďte si na ně stylový nákupní košík a zvonek a vyrazte. Do práce, na nákupy, na výlet! Pěkné počasí je pro kolo ideální a navíc uděláte to nejlepší pro své zdraví – duševní i fyzické! A budete hygge až do morku kostí! Jízda na kole totiž perfektně zosobňuje všechny jeho základní myšlenky – zpomalit, nespěchat, vnímat naplno své okolí. Proč myslíte, že celé Dánsko jezdí na kolech a odloží je až s prvními závějemi?

Výlet na kole letní přírodou je nej!
Zdroj: Pinterest

Pochutnejte si na ovocných dobrotách

K domácí pohodě patří poctivá domácí strava. Na jaře a hlavně v létě dělejte radost svým chuťovým buňkám pochoutkami z čerstvého ovoce. V Dánsku jsou letní hygge delikatesou číslo jedna jahody se smetanou. U nás vsaďte třeba na domácí rybízový nebo švestkový koláč (ale ty jahody si dejte klidně také!) Anebo co si takhle namixovat ovocný koktejl, natáhnout se do lehátka na zahradě a pozorovat západ slunce?

Upečte si lahodný ovocný koláč!
Zdroj: Pinterest

Užijte si letní bouřku

Že by hromy a blesky patřily k pohodové atmosféře? Může být! Jen si představte, jak jste během pořádné letní bouřky schovaní pěkně doma pod dekou. V suchu a teple, posloucháte bubnování dešťových kapek do okenních tabulek a užíváte si pocit bezpečí. Zkuste se za bouřky schoulit s dětmi pod peřinu a vyprávět si strašidelné příběhy (jen pozor, ať jsou pokud možno s dobrým koncem!)

Po letní bouřce se krásně pročistí vzduch!
Zdroj: Pinterest

Bydlete na terase

Přestěhujte si obývák ven na terasu nebo do zahrady! Udělejte si venku svůj hygge koutek – s houpací sítí či lehátkemstoličkou na odložení osvěžujícího drinku či rozečtené knížky. Se spoustou měkkých polštářůsedáků a lehkým plédem, když zafouká večerní vánek. A nezapomeňte na lucernysvětlušky žároviček omotaných kolem stromu. Přivřete oči a možná uslyšíte šumění mořského přílivu. Zkrátka letní pohoda se vším všudy!

Svůj letní hygge koutek můžete mít i na balkóně!
Zdroj: Pinterest

Noste šátečky a šálky

Dánky jsou proslulé tím, že neodkládají šálu nebo slušivý šáteček ani v létě. Důvody jsou možná ryze praktické – i v létě v Dánsku hodně fouká, ale nutno říct, že jim to prostě sluší. (Vzpomínáte na dánský kultovní seriál „Vláda“? Přezdívá se mu „festival šátků“). Pořiďte si letní verzi šály z jemné bavlny a mějte ji stále při sobě. Ležérně omotanou kolem krku, k ochraně ramen před slunečními paprsky nebo při návratu z večerní procházky.

Lehké šálky jsou v létě šik!
Lehký bavlněný šátek od Ib Laursen

 

Jak vidno, Dánové si se svým hygge umějí užívat života po celý rok. A my se to od nich rádi učíme. Protože jen s malou snahou můžeme získat vše. Totiž šťastný a spokojený život!

Přejeme krásnou letní hygge sezónu!

 

Ivana & Bella Rose

 

P.S. Chcete-li si o hygge nastudovat ještě něco více, inspirujte se třeba tady.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!