Celý týden odpočítávat dny a hodiny do pátku. Celý rok odpočítávat týdny a dny do dovolené. A celý život čekat na speciální chvíle, vzhlížet k nějakému. Až budu mít volno. Až vydělám víc peněz. Až zhubnu. Až našetřím. Až…

Nic takového není Dánům vlastní. Ne nadarmo se totiž říká, že je Dánsko nejšťastnější zemí na světě. Jistě, v Dánsku je sice obecně vyšší životní úroveň než v ČR, ale tím to není. Není to ani podnebím, architekturou, přírodou… Je to přístupem k životu. A Dánové si umí život náležitě vychutnat. Najít něco krásného v každém okamžiku, vytvořit kouzelnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejné všední dny, užívat si chvíle se svými blízkými a radovat se ze života. Tento šťastný skandinávský způsob života má i své pojmenování – hygge.

Svíčka s trefným nápisem Hygge.
Svíčka z naší vlastní kolekce Love Inc.

Co je to hygge?

Hygge. Slovíčko, které se nedá přesně přeložit, a přesto má tolik významů.  

Je to pohoda, teplo, útulno, bezpečí, láska. Oblíbený huňatý svetr, teplé ponožky, hřejivá deka, voňavá svíčka, oblíbená kniha, šálek čaje nebo sklenka dobrého vína. Hygge je společnost lidí, které máte nejraději i chvilky pro sebe, kdy si vychutnáváte ničím nerušený relax. Hygge je radost z maličkostí. Je to odevzdání se přítomnému okamžiku, kdy na chvíli hodíte starosti za hlavu. Hygge je zkrátka recept na šťastný život. A v tom se od Skandinávských národů máme co učit.

Říkáte si, že to sice zní hezky, ale kde na to vzít v každodenním shonu čas? Hygge není o tom mít hromadu volného času, hygge je o tom umět si vychutnat příjemné okamžiky na maximum. A z těch obyčejných si ty příjemné vytvořit.

Světelný řetěz pro krásnou atmosféru
Světelný řetěz pro tu nejkrásnější atmosféru

Hygge je třeba…

Užít si nejen dobrou večeři s rodinou, ale i její přípravu. Najděte si zajímavý recept, k vaření si nalijte sklenku vína, pusťte oblíbenou hudbu, oblékněte barevnou zástěru…a z činnosti, kterou byste jindy chtěli mít rychle za sebou najednou bude příjemný relax.

Zpříjemnit si cesty do práce nebo ranní venčení. Vstávání za tmy, zima, raní shon… kdo by to měl rád? A přitom stačí tak málo. Uvařte si do termosky či termo hrnečku voňavý čaj, silnou kávu nebo v případě největší nouze kakao, a hned se z čekání na zastávce nebo z pomalé procházky s pejskem stane příjemná chvilka.

Zapálit si svíčky kdykoliv a kdekoliv. Svíčky nemusí patřit jen romantickým večeřím a oslavám. Proč si příjemnou atmosféru nevytvořit i během šedivého podzimního dne? Dánové prý zapalují svíčky i ve školách, na firemních poradách nebo v obchodech či v kanceláři. A to je nám v Bella Rose blízké, však i nám tu často voní zapálená svíčka na pracovním stole. Jen tak. Pro lepší den.

Skandinávský styl. Skandinávské pošmourné počasí jako zdroj špatné nálady? Ani náhodou! Dánové i další severské národy si umí, nejen doma, vykouzlit tak příjemnou atmosféru, že je nic nerozhodí.  A jak vypadá takový skandinávský styl v praxi? Nejen minimalismus, ale také spousta doplňků pro to pravé útulno – měkoučké kožešiny, spousta svíček, hromada polštářů a ty nejpohodlnější deky nebo přehozy.

Příjemné chvilky. Jen tak. Sklenka dobrého vína nebo prosseca. Vyzrálé sýry, sušená šunka a čerstvé pečivo. Nebo třeba makronky či kousek dortíku. Že to patří jen k oslavám a výročím? A proč si nezlepšit něčím dobrým den jen tak? Ať už bude středa nebo pondělí! Hygge je o tom umět se odměnit, udělat si radost.

Všechno, co vám dělá radost. Pro každého může být hygge něco jiného. Vždy je to ale chvíle, ve které se cítíme dobře, kdy jsme šťastní, kdy nás potěší nějaká maličkost. Ať už je to čerstvě povlečená postel, obejmutí od dcerky, horký čaj a oblíbené sušenky, kapitola napínavé knihy, pohodlné bačkory po příchodu domů, příjemný župánek po koupeli, oblíbený film s mísou popcornu nebo snídaně s přáteli… 

Podzim v podání Bloomingville.
Krásná podzimní kolekce Bloomingville.

A co říká o fenoménu hygge naše paní majitelka Martina Svadbíková, která je největší milovnicí všeho skandinávského, svíček, světýlek a útulné atmosféry?

“Když jsem si o hygge četla různé články, nejčastěji se o něm mluví jako o dánském receptu na štěstí. To je podle mě trošku zavádějící, protože různé recepty na cokoliv moc nefungují. Štěstí nebo spokojenost musí stejně člověk najít v sobě. Jenže právě filozofie okolo hygge je něco, co nám může pomoci se na chvilku zastavit, vnímat ty malé okamžiky a uvědomit si, že se vlastně máme krásně a štěstí je všude kolem nás.  

Hygge je zkrátka atmosféra, pohoda, na které vám záleží, vnímáte ji všude a vědomě se o ni snažíte. Ať už se svými blízkými nebo sami pro sebe. A právě Dáni v sobě mají hygge silně zakořeněné. V kolektivu se tak o něj snaží všichni, hygge je jejich společným cílem.”

Svíčky jsou základ pro pohodovou atmosféru.
Co by to bylo za hygge bez svíček?

Krásný podzim plný hygge atmosféry přeje Markéta & Bella Rose.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!