Je tu nový rok, leden, měsíc předsevzetí, třeba i co se týká zdravé stravy. Proto jsme se rozhodli, že o výběr kolekce měsíce a lednový rozhovor poprosíme odborníka na slovo vzatého. Janina z blogu Cukrfree je blogerka, autorka úžasné kuchařky receptů bez cukru a nesmírně zajímavý a inspirativní člověk.
Otázek a odpovědí ohledně cukrfree stravy, Janina jídelníčku i životních zkušeností najdeme spoustu na jejím blogu. Recepty na její pochoutky bez cukru v její kuchařce. Proto jsme se rozhodli, že bychom s touto sympatickou blondýnkou mohli probrat i jiná témata jejího života.
Kromě cukrfree receptů se na svém blogu věnujete hodně i cestování. Žila jste v Austrálii i na Islandu, trávila spoustu času v Asii či na Havaji. Která země se vám nejvíc dostala pod kůži a proč?
Nejblíže je mému srdci Západní Austrálie, kde jsem dva roky žila a studovala. Zamilovala jsem si australský životní styl, kde fráze „no worries mate!“ je tou, která australský lifestyle nejvíce vystihuje. Všechno se dá vyřešit, nic není problém, což byl naprosto opačný přístup k životu, než na který jsem byla zvyklá. Každý den jsem chodila po práci na pláž pozorovat západy slunce a užívat si okamžiku. Island, kde jsem studovala mezinárodní právo životního prostředí, je však pro mě také srdeční záležitost. I když je (zejména počasím) naprosto odlišný od horké Austrálie, atmosféra a lidé mi mou milovanou Austrálii hodně připomínali.
Do jakých krajin se v nejbližší době chystáte?
Před několika týdny jsem se vrátila z Havaje, kde jsem dva měsíce pracovala na nové kuchařce. Přiznám se, že návrat do ČR byl natolik hektický, že jsme zatím neměli čas naplánovat další cesty. Nicméně, jakmile v únoru doděláme novou kuchařku, určitě někam vyrazíme. V úvahu přichází Seychelly, kam jezdíme velmi rádi, případně Jamajka nebo Maledivy, které jsme zatím ještě neměli šanci navštívit.
Je evidentní, že cestování je vaším velkým koníčkem. Tušíte, kde byste se chtěli s manželem usadit natrvalo? Láká vás život v ČR nebo spíš v cizině?
Já osobně si dokážu představit žít jak v Austrálii nebo na Novém Zélandu, tak i na Islandu. Každá z těch zemí má něco do sebe a jsem si jistá, že by se nám v těchto zemích žilo dobře… Nicméně můj manžel je spokojený tady v ČR, proto se i já musím naučit být spokojená všude, nehledě na místo. Zatím v tom tedy nemáme úplně jasno, ale vypadá to, že zůstaneme v Čechách a budeme nadále cestovat po celém světe.
Dostala jste se i do severní Evropy. Inspiroval vás severský způsob života? Znáte pojem „hygge“?
I když je pojem „hygge“ severským nebo konkrétně dánským pojmem, já sama „hygge“ pociťovala nejvíce už v Austrálii. Pro slovo „hygge“ není přesný slovní ekvivalent v češtině, nicméně pro mě hygge znamená pohodu. Tu jsem si začala nejvíce užívat právě v Austrálii – při posezení s přáteli, při povídání s mou australskou „mámou“, při pozorování západu Slunce. Dříve jsem si prožívání „hygge“ zakazovala. V období, kdy jsem trpěla poruchami příjmu potravy pro mě byla relaxace a „nicnedělání“ známkou slabosti a lenosti, sama sobě jsem si nedovolila užívat si běžných okamžiků, ani odpočívat. O to víc si teď užívám toho, že sama sobě dovolím nechat všeho plavat a prostě jen „být“. 🙂
Když Janina s manželem nejsou zrovna na cestách, tak obývají svůj byt v Praze. Zajímá vás, jak to vypadá u nich doma?
Vzhledem k tomu, že v kuchyni trávíte, předpokládám, denně spoustu času, potřebujete se obklopovat praktickými a zároveň pěknými doplňky. Dáváte v kuchyni přednost nějakému konkrétnímu stylu?
Mám ráda jednoduchost a praktičnost. Nejsem člověk, který by sledoval trendy, a proto raději vybírám nadčasové vybavení, které se mi bude líbit i za několik let. Mám ráda krémové odstíny a kvalitní přírodní materiály, proto je naše kuchyň bílá s masivní dřevěnou deskou.
A jak jste si s manželem zařídili zbytek své domácnosti?
Tím, že jsme posledních několik let žili převážně v zahraničí, pro nás byl náš bubenečský byt spíše takové přechodné útočiště, než se opravdu usadíme. I přestože jsme často pryč, chtěli jsme se v bytě cítit útulně. Proto máme v bytě spoustu doplňků a vybavení, které jsme si přivezli z našich cest. Nejoblíbenější částí našeho bytu je samozřejmě kuchyně, kde trávím nejvíce času, ale také prosvětlená koupelna obložená bílým mramorem.
Která „designovka“ vám doma dělá v současné chvíli největší radost?
Mně osobně nedělají radost jednotlivé věci. Když se mi nějaká věc líbí, koupím si ji a mám z ní pár dní radost. Potom zapadne do našeho bytu tak, že si jí vlastně už ani nevšimnu. Radost mi ale dělá byt jako celek, to že přijdu domů a cítím se být „doma“. 🙂
Je nějaký designový kousek, který máte teď vyhlídnutý?
I když můžeme čas sledovat na mobilech, laptopu nebo na kuchyňských spotřebičích, ráda bych měla na zdi i stylové hodiny. Mám proto vyhlídnuté mramorové hodiny Hexagon White, jen pro ně vybrat to správné místečko. 🙂
Na Bella Rose je právě teď k zakoupení vaše kuchařka. Můžete nám prozradit, kde berete inspiraci pro nové recepty? Inspirují vás cizí země a jejich kuchyně?
Inspiraci beru hlavně v jídlech, které jsem dříve ráda jedla, ale protože nejsou cukrfree, nemohu si je dopřát nyní. Proto se snažím vymýšlet různé alternativy a inspiruji se klasickými necukrfree recepty.
Jak jste vůbec spojovala cestování s cukrfree přístupem ke stravování? Přeci jen při cestování nemá člověk čas si připravit jídlo na celý den podle svých představ a najít restauraci, kde nabízejí cukfree jídla, také nemusí být úplně jednoduché…
Samozřejmě je to trochu složitější, na druhou stranu člověk se v tom naučí „chodit“ a tak nějak ví, kam zajít, aby se najedl. V některých zemích, jako je třeba Austrálie nebo Nový Zéland, je to jednodušší. V zemích, kde neovládají tak dobře angličtinu (a zejména v Asii, kde je velmi obtížné najít jídlo bez cukru), to může být složitější a tak se vám často stane, že dostanete krásný kus ryby, zalitý sladkou omáčkou. Řešíme to tak, že místo hotelů bydlíme v pronajatých domech a vaříme si tak z místních surovin sami.
Jakou cukrfree pochoutku si ve své kuchyni v poslední době nejčastěji připravujete?
V poslední době si připravuji pochoutku jedinou – poctivé domácí masové a kostní vývary. Od začátku ledna jsem na tzv. GAPS terapeutické dietě, která je léčivá pro střevo. Jejím základem jsou masové vývary, které jsou prvních několik dní jediným povoleným jídlem. Později se přidávají další potraviny jako žloutek, celé vejce, avokádo atd. Upřímně se těším na to, až zase začnu připravovat cukrfree dobroty, nicméně do té doby se musím spokojit s domácím vývary. 🙂
A na závěr ještě poslední otázka – vybavíte si okamžik z poslední doby, který byl pro Vás prostě dokonalý?
Jednoznačně naše havajská svatba! 🙂
Inspirovala vás Janina? Chcete se zkusit zaměřit na cukrfree stravu? Nadchla vás její vášeň pro cestování nebo se chcete inspirovat jejím výběrem doplňků do jejich krásného útulného domova? Pokud poslední varianta je správně, nezapomeňte se podívat na její kolekci.
Krásné zimní dny vám přeje
Petra & Bella Rose