Také se vám tolik líbí nejrůznější neonové svítící nápisy a tvary, ale pořád jste nenarazili na ten pravý? Tak to mám pro vás skvělou zprávu. S pomocí svítícího LED drátku si jej můžete vyrobit sami! A klidně i v češtině, jako já. Jedinou nevýhodou tohoto DIY je fakt, že jako světelný zdroj se hodně špatně fotí. Musíte mi tedy věřit, že naživo vypadá opravdu skvěle!

Nápis jsem vytvářela jako noční světýlko nad dětskou postýlku. Po krátkém uvažování jsem zvolila slovo „hají„, vy se ale rozhodně nenechte limitovat slovy či dětským pokojíkem. Co takhle srdíčko nad vaši postel? Anebo něco vtipného do obýváku?

Po několika týdnech používání musím říct, že se nám světýlko skvěle osvědčilo. V noci svítí tak akorát, aby bylo vidět na přebalovací pult a na kojení, ale zároveň nevzbudí tatínka a ani miminko nepřivede do stavu absolutní bdělosti. Maminku sice taky ne, ale člověk nemůže chtít všechno.

Tady zhasnuto:

A blik!

Co budete potřebovat na výrobu?

Na zhruba metrový nápis budete potřebovat:

A jde se na věc!

V prvním kroku si dobře rozmyslete, jak by měl váš nápis vypadat, a nakreslete si několik návrhů. Ten nejlepší pak napište na velký (třeba použitý balicí) papír v měřítku. Ideální je klasické psací písmo – musíte totiž myslet na to, že nápis či tvar se vám bude nejlépe tvořit jedním tahem. Česká diakritika a rozdělená písmenka jdou určitě také, ale rozhodně bude výroba o poznání složitější.

Jakmile máte vybraný nápis naskicovaný, změřte jeho celkovou délku pomocí provázku. Provázkem si pak odměřte délku drátu (a přidejte pro jistotu pár cm).

A teď přichází na řadu ta nejtěžší část – prostrčit celou délku drátu hadičkou. Na začátku to jde lehce, pak hůř… a na konci už toho máte plné zuby. Hodně pomáhá tlačit drát do hadičky jakože svrchu. Já si na protlačování stoupla, ke konci dokonce na židli – a musím říct, že to dost pomohlo. Samozřejmostí je mít drát i hadičku co nejrovnější, snažte se tedy všechny zákruty vyrovnat.

Hadička je svým způsobem nepovinná, drátu ale dodává tloušťku (tak tlustý drát by se vám sám o sobě hrozně špatně ohýbal), čistější vzhled a mírně i vede světlo. Pokud se vám ale s hadičkou nechce párat, určitě to zvládnete i bez ní, jen bude nápis trochu tenčí.

Když je hotovo, na skice si drát natvarujte do požadovaného nápisu. U nulových úhlů vám pomůžou kleště. Nápis zatím nemusí být dokonalý a „držet“- finální úpravy a spoje totiž obstará svítící LED drátek!

Což je zároveň poslední krok postupu. Drátek rozbalte, opatrně jej začněte obmotávat kolem celé drátěné konstrukce a využijte ho i ke spojování volných částí písmen. Může se stát, že vám omotání drátkem vyjde ze strany na stranu a ještě jednou zpět – anebo vám (jako mně) kousek zbude. Pokud jste detailisti, můžete nápis zase odmotat a namotat znova víc napevno anebo nechat konec volně jako já.

Čárku nad „i“ jsem vytvořila pomocí ustřiženého kousku hadičky a drátku. Žárovky mezi sebou mají rozestupy, s trochou snahy lze tedy takto krátkou část relativně snadno udělat odděleně.

Na zeď váš výtvor umístíte velice jednoduše pomocí pár hřebíčků v několika málo bodech. Konstrukce je lehoučká, stačí tedy úplně malinkaté, nebudou na zdi vůbec vidět.

A je hotovo!

Doufám, že se vám můj DIY projekt líbil a že vás třeba i zlákal k tomu, něco podobného zkusit!

La Petite Anne

 

Je libo svítící led drátek nebo jiné dekorativní osvětlení?

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!