Tak a je to tu! Za pár dní začíná advent, nejkrásnější období v roce. A protože chceme, aby byl ten letošní skutečně ten nejkrásnější, zkuste zapomenout na všechny povinnosti, organizační záležitosti, velký předvánoční úklid … A pojďte se s námi naladit na příjemnou atmosféru nadcházejícího období plného světýlek, smíchu, překvapení, tmavých podvečerů, vůně jehličí a plápolajících svíček.

Advent ve skandinávském stylu aneb víte, co je kalenderlys?

Právě Skandinávci si toto období dokážou užívat plnými doušky. V některých domácnostech řádí nezbední skřítci, přátelé se navzájem zvou na předvánoční večeře, popíjí glögg, v oknech začínají zářit vánoční hvězdy, rodiny vyráží na tradiční vánoční trhy, ale hlavně zapalují adventní svíčky a domovní dveře se zdobí adventními věnci.

Adventní svíčky můžou klasicky zdobit věnec a svým počtem odkazovat k adventním nedělím. Ale Seveřané mají ještě jednu typickou záležitostkalenderlys. Adventní svíčku, která zobrazuje stejně jako adventní kalendář 24 prosincových dnů zbývajících do Štědrého dne. Tak jako vaše děti budou odhalovat den po dni překvapení adventního kalendáře, vy můžete každý den na chvíli zapálit tuto stylovou svíčku a sledovat, jak se pomalu blíží Ježíšek.

Adventní svíčka Kähler
Kalenderlys dodá vaší tabuli vánoční kouzlo.

Pro milovníky kouzelných Vánoc je jako stvořená ikonická svíčka od Kähler, nesoucí název Hammershøi Christmas. Názvem odkazuje ke zbytku kolekce této dánské značky, se kterou ji můžete na jedné tabuli perfektně nakombinovat. Svíčce, a vlastně celé kolekci, vládne motiv modřínové větvičky a typických vánočních drobností – ozdůbek, sněhuláčků, šišek,…

Pokud se vaše láska ke Skandinávii zrodila hlavně z obdivu k minimalismu, tak vás určitě osloví adventní svíčka ferm LIVING. Naprosto designově čistá, jen z čísel a 2 barev složená kalenderlys bude skutečnou severskou ozdobou vašeho adventního království. Jemné barvy jako krémová, eukalyptová nebo hnědá na sebe nijak zvlášť neupozorňují, a přesto perfektně dozdobí každé předvánoční zákoutí – na komodě, na konferenčním stolu, ale třeba i na poličce v ložnici.

Adventní svíčka kalenderlys
Působivě minimalistické provedení adventní svíčky.

Kalenderlys můžou do vaší domácnosti vnést i další jemné barvy. Adventní svíčky Ib Laursen najdete v naší nabídce ve světle šedé, olivově zelené, světle hnědé… Opět designově čisté, oproti ferm LIVING s trošku hravějším fontem číslic.

A co dalšího najdete v typicky severské předvánočně nazdobené domácnosti? Rozhodně adventní svícen. Minimalistický svícen často tvoří jen kovový základ, třeba legendární Kubus, který můžete dozdobit podle vlastní fantazie. Jak ho stylově vyladit jsme psali například v tomto článku.

Typicky skandinávský adventní svícen Kubus
Kovový svícen je sám o sobě působivý.

Pro milovníky tradiční výzdoby

Bije vaše srdce spíše pro výzdobu tradiční, odkazující k časům dávno minulým? I v tomto případě můžete vsadit na typicky severský kovový svícen, akorát v jiném hávu. Na první pohled je romantičtější, zdobenější, s jistou dávkou patiny. Svícen nemusí nutně ležet na stole, hitem jsou svícny na stojánku nebo upevněné ke stropu. Kovový základ ozdobte třeba už jen svíčkami, o zbytek se postará sám.

Vintage adventní svícen
Romantické duše potěší zdobený svícen Jeanne d’Arc Living.

Jste spíš milovníkem klasické vánoční výzdoby? Pak si doma vyrobte věnec vlastní. Použijte klasický kulatý základ, nasbírejte v lese chvojí, šišky, šípky a další (pod)zimní plody přírody. Adventní věnce můžete opatřit zapichovacími svícny, kovovými štítky s čísly a barevnými svíčkami. Ty nejmenší detaily se na celkovém dojmu podepisují sice nenápadně, ale zásadně.

Stylové doplňky pro adventní svícny
Než začnete tvořit, promyslete detaily.

Pokud chcete doma mít adventní náladu na vlně venkova a přírody, zkuste letos použít třeba skleněné dózičky (třeba i malé zavařovačky), naplnit je mechem a opět dozdobit malými detaily. Jak na to? Můžete se opět inspirovat naším článkem.

Další velice působivou variantou adventního věnce může být dekorace v dřevěném boxu nebo na kovovém tácku. Kromě přírodních materiálů zde můžou vstoupit na scénu i malé baňky nebo třeba oblíbené figurky.

Adventní svícen na čtyři způsoby
Tak pro který svícen se letos rozhodnete?

Vaše děti si advent zamilují ještě o trochu víc

Na Vánoce se těší hlavně naši nejmenší, tak jim pojďme čekání na Ježíška pěkně zpříjemnit. 1. prosinec je pro ně magické datum, přichází přeci čas na první adventní překvapení!

A co kdybyste jim letos, namísto klasického adventního kalendáře s čokoládkami, přichystali překvapení o to krásnější a hlavně rozmanitější? Máme na mysli adventní kalendář tak trochu jinak… Zavěste jim na zeď v pokojíčku nebo v obýváku látkový kalendář a na každý den jim ukryjte milou drobnůstku. Může to být lízátko, čokoládová vánoční ozdoba, ale taky sušené ovoce nebo doma pečená sušenka zabalená do látkového pytlíčku. A co teprve kdyby na ně v kapsičce stylového textilního kalendáře čekala figurka jejich oblíbeného zvířátka, Lego postavička, jako předzvěst vánočního dárku, nebo třeba obrázek? Záleží na vaší fantazii a na vkusu vašeho drobečka 😊

Látkový adventní kalendář
Textilní adventní kalendář v sobě ukrývá malá i velká překvapení.

Jak potěšit odrostlejší skřítky? Třeba příběhem na pokračování nebo napínavou vánoční bojovku! V každém okýnku ukryjete indicii, úkol nebo hádanku. Můžou hledat vánoční ozdoby, pomáhat skřítkům najít ztracené hvězdičky nebo společně zkuste zachránit Vánoce… Na internetu najdete spoustu inspirace. A pokud patříte mezi kreativní duše, určitě vymyslíte hru na míru pro vašeho malého zvědavce.

Na látkových kalendářích je nejlepší, že se Štědrým dnem jejich životnost nekončí. Příští rok a klidně i ty další můžete tento „kouzelný kapsář“ vytáhnout znovu a připravit opět nová a nová překvapení. A třeba ho jednou po vašich dětech podědí i vnoučata 😊

Kromě látkových kalendářů plamínky nadšení v očích vašich ratolestí zažehne určitě i vlastnoručně vyrobený adventní kalendář. Můžete použít dřevěný základ na každý prosincový den nebo si překvapení nechat vždy jen na adventní neděli. Stejně tak je překvapíte košíkem plným látkových pytlíčků nebo dokonce dřevěným vláčkem. Máte na výběr nepřeberné množství provedení… Tak který si vyberete? 😊

Originální adventní kalendáře pro vaše děti
Chcete letos adventní kalendář pojmout trochu kreativněji?

My už se nemůžeme dočkat, až na adventním věnci zapálíme první svíčku a děti najdou svoje první adventní překvapení!

Krásné adventní dny vám přeje Petra & Bella Rose

 

K adventnímu zdobení se vám ještě budou hodit tyto poklady ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!