Trošku opožděně tu mám pár fotografií z naší dubnové cesty do Dánska – tentokrát jsme měli domluvené setkání v sídle značky Ib Laursen, takže naše cesta vedla do nádherného města Ribe na Jutském poloostrově.
Musím předem přiznat, že městečko Ribe jsem si zamilovala na první pohled. Toto město se pyšní titulem nejstaršího dánského města. Najdete tu úžasné domy a uličky, kde máte pocit, jakoby se zastavil čas. Nejstarší domy jsou stejné, jako tomu bylo před několika stoletími. Jejich majitelé je velmi pečlivě opravují – s důrazem na zachování původních prvků.
Ulice městečka jsou dlážděné „kočičími hlavami“, vše krásně upravené, u každého vchodu do domku najdete lucerničku či jarní kytičku.
Centru města dominuje místní významná katedrála s vysokou věží, odkud je nádherný výhled na celé město a okolí (jen musíte zdolat to množství schodů).
Jsem moc ráda, že jsme si s manželem našli čas projít se večerním městem a užít si jeho jedinečnou atmosféru – zašli jsme si na výbornou večeři s lahví vína, takže to nebyla ani tak pracovní cesta jako spíše romantický výlet:-)
Nejsem moc dobrý fotograf, ale ráda bych Vám přiblížila alespoň část z té krásné atmosféry všude kolem:


Náš hotel – hotel Dagmar. Je starý více než 400 let a snad jediná stěna či podlaha v něm není rovná:-) Když zde jdete chodbou či po schodech, pořád se cítíte jako po několika pivech:-)) Ale snad právě proto je tento hotel úžasný!

Naproti hotelu přes ulici byla tato nádherná restaurace. Všimněte si, jak jsou původní staré stěny zešikmené:-) uvnitř nečekejte žádný velký prostor, je zde jen několik malých místností, kam se vejdou natěsno maximálně 3-4 stolečky, až má člověk pocit, že by měl u stolu spíše jen šeptat aby nerušil ostatní 🙂

Tento romantický pár jsem potkala na ulici v Ribe a nemohla jsem přestat na ně koukat – kéž bychom se takto jednou ve stáří procházeli s manželem, stejně spokojeně…

Typické – u každého vchodu zaparkované kolo (nijak nezajištěné, ani přes noc…další krása Dánska). Hospodu poznáte tak, že jsou vedle vchodu desítky kol :-))))

Tuto restauraci jsme si vybrali my – pozdní odpoledne u vody, mírně unavení, s výborným vínem na stole, zachumlaní do hřejivých dek, které Vám zde ochotně zapůjčí (jak jinak než od Ib Laursen). Všimněte si těch nádherných detailů květin na kovových židličkách!
Procházka na místní ostrůvek, kde se nachází krásný památník královny Dagmar Dánské, jedné z nejoblíbenějších dánských královen. Kdy by hádal, že je původním jménem Markéta Přemyslovna a je to dcera Přemysla Otakara I., tedy česká princezna…

Tento květinový vozík byl „odložen“ na ulici jako poutač na blízkou kavárnu. No není rozkošný?

Zajímaly nás také místní obchůdky s bytovými doplňky. Obchůdek Dream Art byl opravdu nádherný!

Zde je mix fotografií místního vyhlášeného květinářství My Flowers, kde každé ráno ozdobí ulici spousta barevných květin a cítíte se spíše jako na vesnici v zahrádce než na hlavní nákupní ulici. Uvnitř obchůdku by mnohým z Vás jistě poskočilo srdíčko stejně jako mně – jeden kousek krásnější než druhý! Hodně sortimentu byl taktéž Ib Laursen…
Moře je odtud asi 15 minut autem. Jdete po zelené louce, všude tráva, kolem jezdí traktory, skoro jako někde u nás na vesnici – potom ale přejdete malý travnatý kopeček a najednou koukáte na moře, které omývá louku, mezi trávou jsou mušle a dřevo naplavené vodou – zkrátka zvláštní pohled a opět si člověk uvědomí, jak je Dánsko malá, ale originální země:-)

Památník královny Dagmar – zemřela při porodu, na zadní straně památníku tak najdete výjev z této tragické chvíle, který je opravdu velmi dojemný…

V Ribe najdete snad na každém domečku nádherné staré malované dveře, fotila jsem si snad každé druhé. Tento vchod byl úchvatný – lucerna, květiny naaranžované v originálních starých nádobách, k tomu ten stoleček, cedulka „velkommen“… úžasné že?


Ještě nějaké fotografie z hotelu Dagmar. Jako distributor značky Ib Laursen mám mimo jiné i jednu milou povinnost – 2 x ročně navštívit spolu s ostatními distributory hlavní showroom Ib Laursen v Ribe na představení nové kolekce. I když jsem tedy spěchala zpět do ČR, odjížděla jsem tak s hřejivým pocitem, že se tak úplně neloučím:-)

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!