Co si budeme povídat, podzim a zima jsou takovým tmavým utahaným obdobím, kdy jsme často bez energie a někdy i bez nálady. Víte, co nám v Bella Rose v těchto situacích zaručeně dobije baterky? Když si pěkně naplníme bříška, uděláme si pohodlí na sedačce, zapálíme si voňavou svíčku, zabalíme se do deky a chvíli jen tak relaxujeme. Jak si vytvořit krásnou atmosféru vás učíme už nějaký ten pátek. Dnes jsme se ale rozhodli vás inspirovat spíš k tomu plnému bříšku. A co že jsme si pro vás připravili?
Zkuste to letos na dánský způsob!
Za chvíli je tu sv. Martin a jak určitě všichni víte, při svatomartinských oslavách je tradicí pochutnat si na dobré pečené huse. My si ale dnes neřekneme, jak na tradiční českou husu. Milujeme totiž Skandinávii a proto jsme si pro vás připravili návod na výbornou dánskou pečenou kachnu neboli Andesteg.
Kvůli ceně a velikosti si Dánové v předvečer sv. Martina místo husy dopřávají právě pečenou kachnu plněnou jablky a švestkami. Pečená kachna se v Dánsku navíc podává také jako štědrovečerní večeře. Této variantě dává přednost i majitelka Bella Rose, Martina Svadbíková, kterou jsme poprosili o její osvědčený recept. Martina má recept od své kamarádky Markéty Vester a jejího manžela, kteří už několik let žijí v Dánsku, a my za něj tímto oběma moc děkujeme. Tak co, jdeme se pustit do vaření?
Dánská pečená kachna s červeným zelím a karamelovými bramborami
Tradiční pečená kachna se v Dánsku podává s červeným zelím, hnědou omáčkou a karamelovými bramborami zvanými brunede kartofler. Příprava je kvůli pečení kachny delší, ale výsledek rozhodně stojí za to, to vám zaručujeme!
Pečená kachna – Andesteg med æbler og svesker
- 1 celá kachna (bez vnitřností a hlavy) – koupíte v běžném obchodě, například i v Lidl
- sůl, pepř
- sušené švestky (cca 150 g)
- jablka (3-4 kusy)
- plátky pomerančů na ozdobu
Začněte tím, že kachnu omyjete, osolíte a opepříte. Uvnitř ji nasolíte a naplníte sušenými švestkami a jablky nakrájenými na měsíčky. Otvor v kachně uzavřete a pak už je nachystaná k pečení. Peče se pouze na roštu, pod který dáte plech (s trochou vody, aby se výpek nepřipaloval) na odkapávání omastku. Kachna se peče cca 3,5 hodiny (záleží ale na její velikosti) zhruba na 150°C. Dejte ji prvně prsy dolů, v půlce pečení ji otočte.
Po upečení si schovejte výpek z kachny – bude se hodit na přípravu omáčky. Švestky a jablka vyndejte a trochu si nechte na ozdobu, zbytek můžete vyhodit – ke kachně se v Dánsku moc nejí. Kachna se podává v pekáči, servírovaná na plátcích pomerančů (můžete ji i trochu pokapat šťávou z pomerančů) a ozdobená švestkami a jablky.
Karamelové brambory – Brunede kartofler
- malé brambory (odrůda Grenaille)
- sůl
- světlý třtinový cukr
- máslo
Brambory očistíte a uvaříte ve slupce v osolené vodě. Poté je necháte chvíli vychladnout a oloupete je. Mezitím si na pánvi připravíte karamel – na celou plochu pánve nasypete vrstvu cukru a tu pomalu na mírném plameni rozpouštějte. Celou dobu ale musíte odolat pokušení karamel zamíchat – tady platí jedno velké NE! Musíte jen počkat, až se cukr rozpustí a krásně zhnědne.
Potom ke karamelu přidáte větší kousek másla, zhruba ¼ kostky, necháte ho rozpustit a nakonec přidáte uvařené a oloupané brambory. Ty v karamelové směsi omočíte, lehce opečete a můžete je rovnou podávat. Pro inspiraci se můžete podívat také na video s přípravou brambor.
Červené zelí
Červené zelí připravte podle chuti, jak jste zvyklí. Martina a její rodina ale doporučují červené zelí podlít vínem a přidat do něj trochu medu a skořice nebo perníkového koření. Takové “vánoční” zelí se s kachnou skvěle doplňuje!
Hnědá omáčka
- výpek z kachny
- máslo
- mouka (2-3 lžíce)
- sůl, pepř
- troška vody z vaření brambor
- hnědé barvivo do omáček
Výpek z kachny přelejte společně s troškou vody z brambor do hrnce nebo pánve (část přebytečného tuku můžete odebrat). Výpek pomalu ohřívejte a přidejte kousek másla, občas míchejte. Poté přidejte mouku, aby se omáčka zahustila. Za stálého míchání omáčku povařte zhruba 5 minut. Nakonec podle chuti osolte a opepřete. Pro dosažení typické hnědé barvy můžete přidat pár kapek hnědého barviva do omáček.
Až máte vše hotovo, už zbývá jen kachnu naporcovat a naservírovat ji na talíř, pěkně spolu se zelím, karamelovými brambory, a přelít ji hnědou omáčkou. Nezapomeňte si ke kachně dát také sklenku něčeho dobrého – podle Dánů se nejlépe doplňuje se sklenkou červeného vína nebo s tradičním vánočním pivem z Ribe.
Doufáme, že se vám tradiční dánský recept zalíbil minimálně tolik, jako nám. A pokud ho vyzkoušíte, nezapomeňte se nám pochlubit v komentářích pod článkem a nebo sdílet fotku na Instagramu pod hashtagem #bellarosecz.
Dobrou chuť a krásné podzimní dny vám přejí Aneta, Martina a tým Bella Rose
Zobrazit komentáře (2)
Dobrý den,
jen se chci ujistit - kachna se peče opravdu na rožni ? Není to náhodou na roštu ?
Jinak moc hezký recept.
Dobrý den Evi, samozřejmě na roštu v troubě :-) Nechali jsme se celým receptem trochu unést. Jsme rádi, že se Vám recept líbí! Za Bella Rose, Michaela.