K autentické atmosféře nejkrásnějších svátků v roce zcela neodmyslitelně patří kouzlo tradic a zvyklostí. České Vánoce jsou plné až magicky působících postupů na to, jak se vyhnout nemocem a jiným neštěstím nebo jak nahlédnout do budoucnosti. Řada z těchto zvyklostí má původ v křesťanské tradici, jiné jsou ale ještě starší a jsou spojovány s oslavami zimního slunovratu. Ať tak či onak, naši předkové věřili, že Štědrý den má tajuplnou moc, která nám umožňuje chvíli zastavení v jednu z nejdelších nocí roku…
Předpověď nastávajícího roku
Pouštění lodiček v ořechových skořápkách je typickou vánoční radostí. Tuhle mají navíc obzvlášť rády děti, asi proto, že svou lodičku si dokážou vyrobit i ty nejmenší z nich. K celé parádě stačí větší nádoba s vodou, ořechové skořápky, malé svíčky a sirky. A jak že je to s tou budoucností? Pokud vaše lodička nejdéle svítí a nepotopí se, pak vás čeká dlouhý a šťastný život. Pokud vaše lodička pluje doprostřed nádoby, pak se v následujícím roce vydáte do světa, zůstává-li ale u okraje, i vy se budete držet příští rok doma.
Vánoční lití olova patří také mezi velké klasiky. Je sice o krapet náročnější na materiál, ale zato si při ní užijeme chvíli zatajeného dechu, když rozžhavené olovo za velkého syčení padá do studené vody. Přečíst budoucnost v kouscích pokrouceného kovu už vyžaduje trochu větší míru představivosti… tedy věšteckých schopností!
Kdo by si nebyl jistý výsledkem svého kousku olova, může se ještě spolehnout na jablíčka. Stačí mít jedno krásné po ruce a v půlce ho rozkrojit – pokud tam bude čekat pěticípá hvězda zdravých jadérek, pak i toho, kdo ho rozkrojil, čeká zdraví a štěstí. Podobně vám napoví i vlašské ořechy – pokud vylousknete čtyři po sobě se zdravými jádry, pak i vy budete po celý rok zdraví!
Věštění sňatku
Pro nezadané dívky byl v dřívějších dobách Štědrý den magickým okamžikem, kdy se mohly dozvědět o svém nadcházejícím sňatku i o muži, kterého si vezmou. Na to, zda se dívka do roka vdá či nevdá stačí hodit střevícem přes hlavu. Pokud dopadne patou směrem ke dveřím, dívka zůstane doma, pokud ale bude ukazovat špičkou ze dveří ven, pak se rodina může těšit na svatbu. Stejnou zprávu nosí i větvička barborky. Dívka musí utrhnout na sv. Barboru snítku zlatého deště nebo třešně a pokud do Štědrého dne vykvete, pak se do roka dívka vdá.
No jo, ale co když vás přepadne zvědavost a chcete vědět víc… Pak je tu naštěstí ještě třesení stromkem. Ne vánočním! Nejlépe mladou jabloní venku na zahradě. Poté, co s ní o Štědrém večeru zatřesete, pozorně poslouchejte, protože ze směru nebo dokonce z domu, kde zaštěká první pes, přijde i váš ženich!
Štěstí a bohatství
Kdo by nechtěl mít v životě víc štěstí! Přinést by vám ho mělo zavěšené jmelí, které prý i ochraňuje od všeho zlého. Štěstí nosí i šupiny a kromě toho údajně i finanční hojnost. Proto si jednu šupinku schovejte pod štědrovečerní talíř nebo do peněženky, peníze se vás budou držet. Bohatství prý přináší i čočka, a proto bývala součástí tradičních vánočních pokrmů. Pokud si své štěstí nechcete pokazit, ať vás ani nenapadne vstát od štědrovečerního stolu! Nosí to prý smůlu. Raději si o svátečním večeru namažte tváře medem, aby vás pak všichni měli celý rok ohromně rádi…
Krásné sváteční dny plné tradiční atmosféry
vám přeje Anna a Bella Rose.