Je tu máj, období kvetoucích stromů, zářivě zelených rostlin… A možná se shodneme na tom, že i našim domovům květiny a rostliny prostě sluší 🙂 Jídelní stůl rozzáří pugét čerstvě řezaných tulipánů, koutek v obýváku oživí fíkus ve slaměném košíku a třeba takovou zeď v ložnici by mohl zdobit akvarelový obrázek s motivem monstery, co říkáte?

Nám se tahle myšlenka zalíbila. A jelikož zrovna květnovou kolekci pro nás vybrala akvarelová malířka a pořadatelka akvarelových kurzů Jitka Zajíčková, poprosili jsme ji, aby nás jeden takový obrázek ikonické rostliny naučila namalovat. Tak pojďme na to.

Jak namalovat list monstery akvarelem ve dvou vrstvách

List monstery malovaný akvarelem
Pojďte si zpříjemnit odpoledne kreativní činností

2 hodinky jenom pro vás

Že jste ještě nikdy nezkoušela malovat akvarelovými barvami? Nebojte, projdeme si všechno krůček po krůčku. Vyzkoušíme si míchání barevmalbu do mokrého i suchého podkladu. Počítejte, že malování zabere asi 2 hodiny vašeho času. Možná ho budete potřebovat méně, lepší je ale mít rezervu a klid na práci. Je to přeci hlavně o té relaxaci 🙂

Ze všeho nejdřív si připravíme pomůcky, ať máme vše při ruce, nemusíme nikam odbíhat a můžeme se naplno věnovat malování.

Co všechno bude potřeba?

 • akvarelový papír nebo čtvrtka gramáže alespoň 220 g (Jitka použila menší formát A5 s hladším povrchem)
 • papír, na kterém si budete zkoušet barvy – stačí obyčejná čtvrtka nebo pevnější kancelářský papír
 • vodové nebo akvarelové barvy – žlutá, modrá, hnědá, zelená (Jitka použila barvy Gansai Tambi od Kuretake)
 • bílý talířek nebo paletka na míchání barev
 • štětce s měkkým vlasem – silnější i tenčí (Jitka použila velikost 8 a 2)
 • obyčejná tužka a guma
 • podložka, na které budeme pracovat
 • malířská nebo washi páska na připevnění papíru
 • voda a nádobka na vodu
 • hadřík nebo papírové utěrky
Co všechno je potřeba k malování akvarelem?
Tak – pomůcky už máme připravené

A jak na to? Pojďme krůček po krůčku

 • Čtvrtku, se kterou budeme pracovat, si po obvodu přilepíme k podložce. Zamezíme tím pozdějšímu vlnění papíru. Obyčejnou tužkou si zlehka předkreslíme tvar listu a naznačíme žilkování. Čím jednodušší vaše skica bude, tím lépe. Nic nestínujeme, ani nekreslíme zbytečně podrobně.
Jak začít s akvarelovou malbou?
Základ je na světě
 • Nabereme na silnější štětec zelenou a přeneseme ji na paletu. Můžeme si samozřejmě i namíchat vlastní odstín zelené ze žluté a modré. Barvy vždy mícháme na paletce, ne přímo v barvách. Na začátek budeme potřebovat jen opravdu světle zelenou, proto ji před nanášením na papír ještě na paletě naředíme vodou.
Akvarelový tutoriál - první tahy štětcem
Začneme se světle zelenou
 • Světlým roztokem zelené postupně vybarvíme celou plochu čepele listu. Při vybarvování se vyplatí dát si pozor a vybarvit list skutečně pečlivě.
Akvarelový tutoriál krok za krokem
Postupně vybarvíme celý list
 • Na paletce si teď smícháme už sytější zelenou, třeba kombinací s modrou nebo hnědou. Vezmeme si tenčí štětec a začneme stínovat. Vyhýbáme se místům, kde mají být světlé žilky. Tmavší barvu nanášíme tam, kde chceme mít stín nebo zvýraznit plasticitu listu.
Akvarelový tutoriál - jak namalovat list monstery
List začneme postupně stínovat
 • S mícháním barev si můžeme pohrát, vyzkoušet různé odstíny. Postupně stínujeme celou plochu listu. Pokud je štětec až moc vlhký, odstraníme vždy přebytečnou vlhkost osušením.
Akvarelový tutoriál krok za krokem
Přebytečnou vlhkost odstraníme
 • Pokud barvu položíme do mokrého podkladu, rozpije se a často vytváří zajímavé přechody.
Jak se naučit malovat akvarelem
List monstery vystínujeme různými odstíny zelené
 • Po vybarvení celého listu si svou práci prohlédneme. Když najdeme místa, která by měla být světlejší, zesvětlíme je tak, že celé místo pomocí štětce jemně navlhčíme čistou vodou, a pak suchým štětcem opatrně barvu odstraníme. Suchý štětec stačí na místo jen položit, barvu nasaje. Postup můžeme několikrát opakovat, dokud nejsme se stínováním 100% spokojeni.
Jak malovat akvarelovými barvami
Vaší fantazii se při stínování meze nekladou
 • Když máme čepel listu hotovou a suchou, vystínujeme ještě i řapík (stonek).
Jak začít malovat akvarelem
Nakonec ještě stonek
 • Po úplném zaschnutí opatrně odstraníme pásku.
Jak na akvarelovou malbu
A teď už jen popřemýšlet, kam si obrázek pověsíme

Tradááá a obrázek je na světě 🙂 Teď už mu jen vybrat to správné místo u vás doma. Nebo ho můžete někomu věnovat jako dárek, ty vlastnoručně vyrobené jsou přeci vždy ty nejkrásnější. A ještě pro vás máme jednu radu na závěr: Pokud budete chtít obrázek rámovat, myslete na to, že by akvarely měly být vždy chráněny sklem.

Krásné kreativní chvilky vám přeje

Jitka & Petra & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!