S podzimem je to jako s olivami, buď se ho nedokážete nabažit, anebo patříte k jeho přísným odpůrcům, kteří by se nejraději zachumlali do huňaté deky a vylezli až na jaře. Starý dobrý podzim to zkrátka nemá jednoduché, v jeho prospěch nehrají nejen plískanice všeho druhu, ale také úbytek světla, které k dobré náladě potřebujeme jako sůl. Jenomže kdo by se na toho starouška zlobil, když nám na oplátku přináší všechny ty podmanivé barevné scenérie, které jakoby doslova vypadly z ladovských obrázků. A nejen to, podzim je také ideálním obdobím pro hyggelig – užívání si měkoučkých věcí, milovaných lidí, oblíbených dobrůtekhřejivé podzimní atmosféry.

Tak si uvařte horký cider, zapalte voňavou svíčku, načechrejte polštářek, pohodlně se uvelebte a pojďte společně s námi objevovat všechny ty drobné požitky, které nám toto kouzelné roční období přináší.

Podzimní venkovní posezení
Podzimnímu kouzlu není těžké propadnout. Zdroj: Pinterest

Podzimní radovánky

Podzim je nostalgickou pozvánkou do časů dávno minulých – v přítmí svíček rádi vzpomínáme, rekapitulujeme a oddáváme se dennímu snění. Nadčasová podzimní výzdoba, známé vůně, požitky a rodinná pospolitost nás přenášejí do dětství – do dob, kdy jsme rozhodně neměli podzim spojený se splínem, právě naopak – nadšeně jsme dováděli v kalužích a vrhali se střemhlav do kupy listí jako do nadýchané peřiny. Tak co si zkusit pro jednou zout podpatky, odhodit pracovní sáčko, vklouznout do gumáků a pláštěnky a ukázat podzimu, zač je toho loket? Uvidíte, že vaše děti budou z nového společníka pro podzimní radovánky nadšení!

Toulky podzimní přírodou
Nasbírejte si všechny barvy podzimu. Zdroj: Pinterest

Světýlková terapie

Podzim nás zve k návratu k jednoduchosti, tradicím a k sobě navzájem. Příroda se pomaličku připravuje k zimnímu spánku, a také my bychom měli zpomalit, více odpočívat, a užívat si společně tu neopakovatelnou hřejivou podzimní atmosféru. Dlouhé večery a podzimní plískanice doslova vybízejí k rozsvícení světýlek, zapálení svíček, uvaření horké čokolády, vyprávění příběhů, čtení pohádek, anebo jen tichému rozjímání. Žárovičky by zkrátka mezi vaší podzimní výzdobou neměly chybět  jejich tlumené světlo je totiž zaručeným lékem na každý podzimní splín!

Podzimní výzdoba
Svíčky jsou nenahraditelnou podzimní dekorací. Zdroj: Pinterest

Výlet do přírody

Nebydlíte zrovna v hájence na konci světa a srnky vám nezobou jablíčka z ruky? Nevadí, podzimní atmosféru si můžete i tak užít do sytosti! Naplánujte si s dětmi pravidelné výlety do přírody. Do lesa ale určitě nechoďte s prázdnou. S sebou vezměte nejen svačinku pro děti, kterým na čerstvém vzduchu určitě vyhládne, ale také nějaký drobný pamlsek na přilepšenou pro zvířátka. Samotnou procházku můžete vašim drobečkům zpestřit o řadu soutěží a úkolů – můžou poznávat stromy, ptáčky i zvířecí stopy, házet šiškami, anebo třeba postavit domeček pro skřítky. Podzimní les nabízí spoustu materiálu, který vám při výstavbě pohádkové chýše určitě přijde vhod! Nezapomeňte si v lese nasbírat do zásoby také šišky, žaludy, větvičky a další přírodniny na domácí podzimní dekorace.

Lesní domečky pro skřítky
Skřítkové tesaři vylezte z mechu…  Zdroj: Pinterest

Podzimní dobrůtky

Také tak zbožňujete první vlašské oříšky? Dá to sice práci sloupnout z nich tu lehce nahořklou slupku, ale ten delikátní požitek zkrátka stojí za to! Podzim to jsou především husté dýňové polívky s opraženými semínky, bylinkové čaje, perníkové a skořicové latté, jablíčka v županu, bramborové placky s povidly a horký jablečný mošt. U klasiky, ale zůstávat nemusíte. Popusťte uzdu fantazii, pozvěte „na plac“ své malé pomocníčky a společnými silami udělejte třeba jablíčka v karamelu posypané oříšky, veselé muffiny, anebo nápadité sušenky.

Podzimní delikatesy
Podzimní dobroty. Zdroj: Pinterest

Táborák

„Hoř plamínku plápolej, tupou sílu udolej!“ Nic nenavodí kouzelnější podzimní atmosféru jako světýlka – ať už je to skořicová svíčka v předsíni, roztomilý světelný řetěz v dětském pokojíčku, praskající krb v obýváku, anebo ohýnek v přírodě – jedno mají společné, umí zahřát nejen na těle, ale i na duši. Tak co potěšit děti třeba společným rodinným táborákem? Opékat nemusíte pouze špekáčky nebo tolik oblíbené maršmelouny, ale dopřát si můžete také zdravější variantu v podobě jablíček nebo papriky. A nezapomeňte ani na tradiční brambory z popela!

Podzimní campování
Inspirace z Pinterestu

Podzimní tvoření

Vytvořte si doma spolu s dětmi malé podzimní království. Stačí pár úlovků z procházek a stylová podzimní výzdoba je na světě! Jaké přírodniny vybírat? Rozhodně si udělejte zásobu listí! Z těch pak děti můžou s trochou fantazie vytvořit třeba celou zoologickou zahradu! Nasbírat si můžete také žaludy, mech, větvičky a šišky – hodit se vám budou na podzimní věnce i  nápadité svícínky.

Podzimní výtvory z listí
Inspirace z Pinterestu

Nezapomínejte ani na starou dobrou klasiku: tiskátka z brambor a zvířátka z kaštanů snad nikdy neomrzí! A v neposlední řadě je tady také podzimní nezbytnost číslo jedna, bez které se žádná rodinka s malým capartem rozhodně neobejde – a tou je drak!

Výrobky z přírodních materiálů
Inspirace z Pinterestu

Horká bublinková lázeň

Teplá vana plná voňavých bublinek, spousta svíček, sklenka vína, nějaká dobrůtka k zakousnutí a dobrá kniha – znáte lepší lék na všechny chmury na světě? Nezapomínejte se hýčkat! Rozmazlujte své smysly nejen pochoutkami všeho druhu, ale také kvalitními přírodními mýdlyharmonizačními olejíčky – a uvidíte, že po takovém zakončení úspěšného dne se vám bude spát jedna báseň! No řekněte sami, nemá ta podzimní atmosféra něco do sebe?

Hýčkejte své smysly! Zdroj: Pinterest

 

Nechť vás síla (a krásná atmosféra) provází minimálně celým podzimem!

Vendula & Bella Rose

 

 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!