Víte, jaký významný den nás čeká za dva měsíce? Ano, jsou to Vánoce. Pokud máte Vánoce spojené především se shonem, stresem a sháněním dárků a vánočních dekorací na poslední chvíli, zkuste to letos jinak. Dva měsíce jsou relativně dlouhá doba na pohodovou vánoční přípravu.

Máme pro vás 6 tipů, jak přípravu na letošní Vánoce zvládnout v klidu a pohodě.

1. Udělejte si časový plán

Vezměte si diář nebo kalendář a podívejte se, kolik máte času. Poznačte si, ve kterých dnech budete provádět předvánoční úklid, kdy začnete péct cukroví, koupíte vánoční stromeček, kapra, nakoupíte dárky a podobně.

Vánoční cukroví nejspíš nebudete péct během října, i když některé druhy se dají zamrazit a na Vánoce vytáhnout, ale třeba s nákupem vánočních dekorací a dárků můžete začít třeba hned.

Začít s nákupem vánočních dárků a dekorací můžete třeba hned

2. Napište si seznamy

Seznamy jsou skvělými pomocníky. Naučte se je používat a váš život bude o poznání snadnější.

Seznam lidí

Jako první si sepište seznam všech lidí, které budete o Vánocích chtít obdarovat. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, kdy třeba na někoho zapomenete a v tom lepším případě budete muset na poslední chvíli ještě běžet do přeplněného obchodu, v tom horším zažijete trapas, kdy pro daného člověka opravdu nic nebudete mít.

Kartičky se jmény vám pomohou na nikoho nezapomenout. Zdroj: Pinterest

Případnému trapasu můžete předejít i tak, že doma budete mít několik univerzálních dárků pro strýčka Příhodu. Takovým dárkem může být například vonná svíčka, kosmetika, hezky zabalený čaj a podobně.

Seznam dárků

Ke každému člověkovi na svém seznamu si potom aspoň orientačně napište, co by mu tak mohlo udělat radost. Budete tak ušetřeni bezcílného bloumání mezi regály, kdy se budete celí nervózní snažit vymyslet, co teda máte té babičce koupit. Zmatené pobíhání mezi regály vám vezme spoustu času a energie a stejně nakonec nic nepořídíte.

Balicí papíry s hvězdičkami
Buďte originální a ozdobte si dárky třeba papírovou girlandou s hvězdičkami.

Seznam jídla a pití

Stává se vám, že když vyrazíte na nákup vánočního jídla a pití, odjíždíte z obchodu s neskutečně přeplněným košem a plačící kartou nebo peněženkou? A doma potom zjistíte, že spoustu věcí jste kupovali úplně zbytečně? Jděte na to jinak. Sepište si doma seznam jídla a pití, které opravdu budete potřebovat, a potom se jej striktně držte. Nenechte se zlákat spoustou jiných věcí, které na vás budou volat: „Kup si mě. Beze mě neprožiješ kouzelné Vánoce. Budu ti chybět. Nebudeš mít dost.“ Bude to těžké, ale když to zvládnete, odměnou vám bude stav konta, který nebude začínat minusem.

U svátečního stolu se sejde celá rodina. Zdroj: Pinterest

Seznam vánočního cukroví

A nezapomeňte na seznam vánočního cukroví. Hezky s předstihem si naplánujte, které druhy cukroví budete péct, a opět se seznamu držte. Není třeba péct dvacet druhů vánočního cukroví, protože to tak dělá Maruška od sousedů. Upečte si třeba čtyři pět vašich nejoblíbenějších, bez kterých si Vánoce prostě neumíte představit. Nebudete tak u trouby trávit tři týdny, ale bude vám stačit třeba jeden víkend.

Co by to bylo za Vánoce bez voňavého vánočního cukroví pro mlsné jazýčky?

3. Vyčleňte si na Vánoce finance

Vánoce dokáží s našimi financemi pořádně zatočit a jsou často důvodem předvánočního stresu. Vyčleňte si alespoň přibližné částky na dárky, vánoční dekorace, potraviny… a zkuste se do nich vejít. Vždy počítejte jen s penězi, které máte, a odolejte pokušení vzít si kvůli Vánocům super výhodnou půjčku. K čemu vám bude luxusní dar, na který si půjčíte, když u vás po Vánocích zazvoní exekutor? Není potřeba se předhánět, kdo dá komu hodnotnější dar. Důležitější je darovat dárek s láskou, i kdyby to měla být jen malá drobnost.

Dárek darovaný s láskou potěší nejvíce

4. Nakupujte na internetu

Nakupování na internetu vám ušetří spoustu času a nervů a někdy i peněz. Místo běhání po obchodech si zapalte doma vonnou svíčku, uvařte si čajvydejte se na nákup do virtuálního světa. Můžete tak nakoupit nejen vánoční dárkydekorace, ale dokonce i potraviny.

Na internetu se skrývá spousta úžasných dárků, které jinde nenajdete

5. Zapojte do vánočních příprav celou rodinu

Nebuďte na všechno sami, ať místo vánoční pohody neskončíte s kolapsem z vyčerpání. Do vánočních příprav se může zapojit celá rodina, samozřejmě podle svých možností a schopností. Všichni společně můžete uklízet, péct a zdobit cukroví, vyrazit na nákup stromečku a kapra… Prožijete tak kouzelné společné chvíle, na které nezapomenete, a u vánočního stromečku budete všichni plní energie.

Čeká na vás pohodová vánoční atmosféra. Zdroj: Pinterest

6. Občas se zastavte

Vánoční přípravy bývají náročné, ale nezapomeňte, že se jedná o nejkrásnější svátky v roce, kterým by měla vládnout pohoda. Není potřeba mít všechno naprosto dokonalé do posledního puntíku, nejsou to žádné závody, kdo něco líp a víc. Zajděte si na rodinnou procházku, dejte si kávu s kamarádkou, zajděte do kina, zkrátka občas se zastavte a odpočívejte.

Chvíli se zastavte a odpočívejte

Přejeme vám, ať letošní příprava na vánoční svátky u vás probíhá v klidu a v pohodě.

Lenka & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!