Zdá se vám, že je vaše ložnice kapku opomíjenou místností? Protože v ní přes den netrávíme příliš času, často ji stavíme až na druhou kolej. I zde je však důležité navodit atmosféru, která dokáže naladit na správnou vlnu a dostat vás během chvíle do pohodového rozpoložení. Dnes pro vás proto máme pět tipů, které vás budou inspirovat k pořádné proměně ložnice.

Ať už si své útulno představujete jakkoliv,  ať se řadíte mezi příznivce skandinávského stylu, jste milovníci boho nebo romantické duše s příklonem k provence, všechny tipy si snadno přizpůsobíte svým preferencím na míru. Atmosféra totiž vzniká z toho, co máme rádi. A protože ji vnímáme všemi smysly, zaměříme se na ně i v naší inspiraci.

útulná ložnice

1. Osvětlení je základ ložnice

Že osvětlení domácnosti hraje zásadní roli v tom, jakou máme náladu a jak se cítíme, ví skandinávské národy již nespočet let. I proto v těchto zemích najdeme tolik milovníků designových lamp. Zejména pak světlu v ložnici je důležité věnovat pozornost, protože právě tam světelné podmínky ovlivňují náš spánek i to, jak se ráno cítíme. Pro unavené oči je nejlepší světlo s vysokým podílem červené složky, zkrátka takové, které je svou barvou nejvíce podobné světlu ohně.

Sáhněte proto po lampě s teplým světlem a stínidlem, které záři příjemně rozptýlí. Pokud máte raději větší přítmí a světlo sloužící spíše pro dokreslení atmosféry, malé žárovky nebo světelný LED řetěz budou to pravé.

hygge osvětlení
Příjemně tlumené osvětlení ve žluté barvě je pro usínání nejlepší. Zdroj: Pinterest

2. Svíčky, důležité nejen kvůli světlu

Svíčky jsou jednoznačně symbolem útulnosti a dánského hygge. Své místo v domácnostech si vybudovaly nejen díky svému hřejivému světlu, které nám pomáhá s usínám a kvalitním spánkem, ale také díky vůním. Abyste se v místnosti cítili opravdu dobře, myslete kromě zraku také na ostatní smysly. Dobře zvolenou vůní totiž dotáhnete k dokonalosti přesně takovou atmosféru, kterou od ložnice očekáváte.

Osvědčenou vůní do ložnice je rozhodně levandule, jejíž uklidňující účinek pomůže s usínáním. Vyzkoušet můžete také kapku svěžejší eukalyptus nebo mateřídoušku. Ložnici provoníte rovněž aroma difuzéry nebo vonnými vosky, svíčka však vnese do interiéru to pravé kouzlo. Zejména, když jde o svíčky ve skle, které mohou být stylovou dekorací na nočním stolku. Svíčkami zapůsobíte také na sluch, a to především těmi, které jsou vybavené praskajícím knotkem.

svíčky do ložnice
1. Woorwick Pure Comfort 2. DWHome Eucalyptus & Lavender 3. Meraki Scandinavian Garden 4. Village Candle – Rosemary Lavender  5. Compagnie de Provence Levandule 6. DW Home Levandule a heřmánek

3. Polštáře, plédy, koberce. Obklopte se texturami!

Vnímejte hebkost koberce, když vejdete do místnosti, užívejte si textury polštářů a přikrývek a zabalte se do plédu s šálkem čaje. Hmat je dalším z faktorů, které ovlivňují váš pocit z místnosti, do které vkročíte. A jak vám jednotlivé kousky pomohou zůtulnit ložnici? Je to snadné:

Koberce – Díky změně povrchu si v podvědomí snáze všimnete, že přecházíte do jiné části bytu. Do té, kde vládne klid a odpočinek. Využijte triky obchodních domů, které dávají před své vchody velké rohože, aby lidský mozek rychleji přešel do nákupního módu. Vy raději přepněte do módu odpočinku a užijte si teploučkou kožešinu nebo měkký koberec, který vám zpříjemní každou cestu do postele i ranní vstávání.

Polštáře – I obyčejná postel se rázem promění v útulné útočiště, když jí dodáte osobitost pomocí polštářů v různých vzorech a texturách. Třebaže bude jejich účel zejména dekorační, k odpočinku vás jistě nalákají.

Plédy – Může se zdát, že do ložnice, kde hraje zásadní roli peřina, již není potřeba další přikrývka. Pléd však narozdíl od přikrývky použijete na zahalení ramen, například když se před spaním začítáte do stránek oblíbené knihy. Ležérně přehozený přes okraj postele pak bude perfektní dekorací.

4. Pokojovky: váš malý kousek přírody

Rostliny umí divy. Umístěte jich pár na polici nad postel, na komodu nebo noční stolek, a vnímejte nejen jejich neustálý vývin, ale také příjemnější vzduch, který pro vás čistí.

Ložnici pak můžete vybavit stylovými obaly na květináče, které rozveselí každý okenní parapet. Jsou také snadným způsobem, jakým můžete doladit svůj interiér do požadovaného stylu. Ať už zvolíte květináče s bohémským nádechem, které tak dokonale umí Bloomingville, nebo naopak vložíte květiny do jednoduchých květináčů značky ferm LIVING, pozvednete ložnici na zcela novou úroveň.

pokojové rostliny

5. Designové doplňky potěší oko i duši

O tom, že krása tkví v detailech, jste jistě slyšeli mnohé. Když však přijde na aplikování v praxi, nemusí být tak snadné rozhodnout, odkud začít. Aby v místnosti nezavládl chaos, vybírejte doplňky podle účelu místnosti, a při tom zůstaňte věrní svému stylu. Zabráníte tak hromadění věcí, které sice milujete jako samostatné prvky, dohromady však narušují celkovou estetiku, již se vám doposud podařilo vytvořit.

V případě ložnice můžete doplnit noční stolek designovým budíkem, krásnou lampou s originálním stínidlem nebo zrcadlem v zajímavém rámu. Pokud se přikláníte spíše k přírodnímu stylu, vsaďte na koše z přírodních materiálů. Ty od Madam Stoltz si zamilujete, a navíc do nich snadno uložíte i měkoučký pléd, který tak budete mít vždy po ruce.

bohémské doplňky do ložnice
1. zrcadlo 2. lapač snů 3. obal na květináč 4. úložný koš 5. vysoký koš s víkem 6. pléd 7. dřevěný budík 8. lampa se stínítkem

Pokud jsme vás naladili na vlnu zútulňování, doufáme, že si v ložnici vytvoříte své jedinečné hygge, a budete se do ní den co den rádi vracet.

Úspěšnou proměnu ložnice přeje
Michaela a Bella Rose

Tyto kousky vám dopomohou k ložnici vašich snů!

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!