Přelom roku pro jednoho znamená návrat k běžnému režimu po vánočním veselí, pro druhého je symbolem nového začátku, tím pravým časem něco změnit. Rozhodli jste se i vy v novém roce změnit svůj jídelníček nebo životní styl? A pokolikáté už?

Začátek roku se nese ve znamení každoročně se opakujícího scénáře. Fitness centra i nutriční poradny praskají ve švech, první nadšenci odpadávají ještě před Velikonoci a do prvních letních teplot vydrží jen hrstka nejvytrvalejších. Kde je chyba a jak letos maximálně zvýšit šanci na úspěch?

1. Nepřepalte začátek

Vyběhli jste hned na Nový rok a rovnou jste se vyhecovali na pět kilometrů? Nebo jste se s kamarádkou přihlásily na kruhový trénink slibující pořádný dril a další týden jste s namoženými svaly úpěli při každém kroku do schodů i sedání na toaletu? Při takovém prvotním nasazení nemůže být o pravidelnosti řeč.

Nejste-li zvyklí sportovat a hned první lekci skončíte v potu a slzách, nezbývá vám nic jiného, než se celý následující týden zotavovat. Přepálení začátku bývá jedním z hlavních důvodů brzkého konce novoroční euforie.

Pokud chcete začít a nadšení si udržet, jděte na to zvolna. Běhejte zpočátku kratší trasy, které postupně prodlužujte, nestyďte se přiznat, že nejste profesionální sportovci a nechte si poradit lekci, která pro vás bude vhodná, nebo začněte plaváním.

vzdusna_akrobacie
Nechtějte jít z nuly na sto během jednoho týdne… Zdroj Pinterest.

2. Investujte rozumně

Češi obsazují v Evropě první příčky ve spotřebě doplňků stravy. Řada lidí se nechává znovu a znovu zlákat slavnými osobnostmi a influencery a v touze po krásnější postavě bez práce podléhá novoroční marketingové masáži. Investují tak peníze do tabletek slibujících nastartování a zrychlení metabolismu a spalování tuků. Většina těchto výrobků je založena na obsahu kofeinu nebo jemu chemicky podobných látek. Vliv kofeinu na spalování je ale minimální a rozhodně tak nenahradí sportovní aktivitu nebo zdravé stravování.

Konzumací doplňků stravy s vysokým obsahem kofeinu se navíc snadno dostanete na dávku rovnající se 5 až 9 espressům. Připočítáte-li kofein, který je obsažený v čaji nebo kávě, rázem jste na dvojnásobku doporučeného denního maxima. Místo kýženého hubnutí tak mohou přijít spíše potíže s krevním tlakem, srdečním tepem, nespavost, podrážděnost a paradoxně zvýšená chuť k jídlu.

Místo do spalovačů a doplňků stravy na hubnutí raději investujte do nového oblečení na cvičení, ze kterého budete mít radost a budete se v něm sami sobě líbit. Bude vás motivovat k pohybu a výsledky se opravdu dostaví.

3. Kašlete na detox

Že bez počáteční očisty a zbavení těla všech toxinů z loňska metabolismus nenastartujete? Omyl. Detoxikační kůry jsou jeden velký marketingový tah, který bohužel nefunguje. Vaše tělo nečeká na detoxikační čaj nebo koktejly, detoxikuje se každý den i ve chvílích, kdy vy spíte. Činí tak samo a zcela zdarma pomocí orgánů k tomu určených – jater, ledvin, plic, ale také kůže.

Detoxikační kůrou, kterou si sami v dobré víře naordinujete, mu spíš naházíte klacky pod nohy. Několikadenní program založený na převážně ovocných džusech plných fruktózy zatěžuje játra, která musí takovou nálož jednoduchého ovocného cukru zpracovávat, nulový příjem vlákniny a pevné stravy vašemu tělu taky příliš neprospívá. Stejně tak detoxikační čaje, fungující na principu odvodnění. Ve většině případů vám rozhodí trávení a časté vyprazdňování vás namísto toxinů zbaví všech prospěšných bakterií, které bychom si ve střevech měli naopak hýčkat.

chutná snídaně

4. Jen příjemné věci jsou udržitelné

Zapomeňte na jídelníčky, které za pár korun koupíte od nestudovaných výživových poradců na internetu, a nepodléhejte dietám z časopisů. Změny v jídelníčku vám musí být příjemné a suroviny vám musí chutnat. Pokud nejste zvyklí snídat a ze dne na den máte začít den bohatou snídaní s ovesnou kaší, která vám navíc nechutná, nebude změna udržitelná. I když se zapřete a vydržíte celý dietní proces, s největší pravděpodobností se budete se těšit, až na váze spatříte první výsledky a nepříjemné hubnoucí martýrium skončí. Většina lidí se pak vrací ke svým starým stravovacím návykům.

5. Nevzdávejte to

Nenechte se odradit prvním neúspěchem nebo selháním. Fakt, že jste si po dvou týdnech snahy o zdravější jídelníček museli na firemním obědě dát kachnu se zelím a knedlíkem neznamená, že byste to měli vzdát, říct si „Tak teď už je to stejně jedno.” a na večeři pokračovat smažákem a hranolky. Jeden oběd ve fast foodu, oslava narozenin s povinným dortem nebo nemoc, kvůli které nemůžete dva týdny sportovat, neznamenají nic v případě, že se jinak stravujete zdravě a pestře. Výjimečná šlápnutí vedle by pro vás neměla být důvodem, proč změnu odložit na příští měsíc, úplněk, na podzim nebo na příští rok. Navíc nezapomínejte, že není důležité, jak se stravujete během Vánoc nebo během Velikonoc. Důležité je, jak váš jídelníček vypadá během zbytku roku.

Když už jsme u toho jídelníčku, mám pro vás jeden oblíbený recept, který na jaře dělávám poměrně často.

Jarní barevný kuskus s uzeným tofu

Počet porcí: 4

Doba přípravy: 30 minut

jarní kuskus s uzeným tofu

Potřebujete:

 • 1 hrnek kuskusu
 • 2.5 hrnku zeleninového vývaru
 • 1 balení uzeného tofu (180 g)
 • 1-2 středně velké mrkve
 • 1 střední cuketa
 • 1 menší svazek ředkviček
 • 1 stroužek česneku
 • 1 lžíce ghí (nebo máslo)
 • 1 lžíce olivového oleje
 • sůl
 • pepř
 • bazalka nebo hladkolistá petržel

Kuskus připravte podle návodu na obalu. Místo vody použijte na jeho přípravu zeleninový vývar, díky kterému je potom salát mnohem chutnější.

Mrkev a ředkvičky nakrájejte na tenká kolečka. Cuketu omyjte, nakrájejte na kostičky, jemně prosolte a nechte chvíli v sítku vykapat. Poté ji propláchněte pod tekoucí vodou, abyste ji zbavili přebytečné soli a osušte.

Na oleji a ghí orestujte česnek, rozmáčklý plochou stranou nože, dozlatova. Poté do pánve přidejte kolečka mrkve, promíchejte a restujte na mírném plameni chvíli samotné, jelikož jsou nejtvrdší. Po chvíli k nim přidejte cuketu. Nakonec na chvíli přihoďte také kolečka ředkviček a uzené tofu, pokrájené na kostičky.

Hotovou zeleninu s tofu dochuťte jemně solí a pepřem, promíchejte s připraveným kuskusem a nasekanými bylinkami. Podávejte s hummusem a/nebo jogurtovým dipem.

Držím palce, ať vám boj za novým začátkem vydrží a všechno jde dle vašich představ.

S pozdravem

Karolína FourBella Rose
www.karolinafour.cz alias Nejez blbě

 

 

Ke změně stravování se vám bude hodit nová výbava ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!