Cestovatelské plány na léto už asi máte, ale pokud vás spíš láká exotika, tak zbystřete, protože pro vás máme cestovatelské tipy na destinace, které se vyplatí navštívit spíš mimo letní měsíce. Blogerka cestovatelka Michaela Částková (alias Travelismus) vybrala svoje tři nejoblíbenější země a sepsala spoustu tipů – od shánění levných letenek, přes výběr vhodného termínu až po oblíbená místa. Tak se pojďte inspirovat!

Za všeho nejdřív vám ale Míšu představíme:

„Vidím se jako snílek, dobrodruh a milovník svobody v jednom. Během studia farmacie jsem začala cestovat a od té doby je to moje láska. Proto jsem před 2 roky založila blog Travelismus. Chtěla jsem mít místo, kde bych se mohla dělit o zážitky ze svých cest a inspirovat k cestovaní své okolí. Tak doufám, že inspiruji i vás :-)“

Blogerka cestovatelka Míša z blogu Travelismus
Blogerka cestovatelka Míša z blogu Travelismus

„Léto už je v plném proudu a většina z nás už poctivě čerpá svoji dovolenou. Nebo patříte spíš k těm, kteří vyráží za exotikou a s dovolenou si klidně počkají na chladnější měsíce? V tom případě mám pro vás tipy na tři exotické země, které mě doposud nejvíc okouzlily a které vám doporučuji navštívit. Tak jdeme na to 🙂

1) MEXIKO

Nevím jak vy, ale já úplně zbožňuji mexickou kuchyni, a popravdě právě tacos, quesadilly nebo burrito byly hlavním důvodem, proč jsem chtěla Mexiko navštívit. No, dobře, nebudu tajit, že jím byla i Corona 🙂 Ale kromě výborného jídla, piva a idylického obrázku Cancúnu s tyrkysovou vodou a bílým pískem, jsem vůbec netušila, jaké další poklady Mexiko ukrývá… Až dokud jsem nezačala plánovat naši cestu.

Byla jsem jednoduše nadšená! Úžasné přírodní jezírka a jaskyně “Cenotes”, růžové solné jezírko, plameňáci a krokodýli, které je možné vidět naživo, krásný podmořský svět, potápění se žralokem obrovským nebo stopy Mayské civilizace – Mayské pyramidy… Najednou jsem se té cesty nemohla dočkat a povím vám, že stála za to.

Na Mexiku je super i to, že je to skvělá destinace i pro rodiny s dětmi. Je tu skutečně hromada aktivit, které s nimi můžete absolvovat – od přírody až po zábavní parky. Samozřejmě vždy záleží na rodinném rozpočtu, ale i za poměrně nízké ceny se tu dá naplánovat nezapomenutelná dovolená.

Blogerka cestovatelka Míša v Mexiku
Blogerka Míša v Mexiku

Nákup letenek

Mexiko jsem sice měla na seznamu svých budoucích cest, ale nikdy jsem se nedostala k tomu, abych začala cíleně hledat letenky. Zhruba před rokem na mě vyskočila akce od společnosti Aero Mexiko, která se jednoduše nedala odmítnout. Letět na druhou stranu světa za 6 500 Kč se vám přeci jen nepodaří každý den. Bylo to sice s odletem až z Amsterdamu, ale po dokoupení zpáteční letenky z Prahy jsem se stejně vešla do ceny 10 800 Kč.

Běžně se cena za zpáteční letenku do Mexika pohybuje okolo 16 000-18 000 Kč, a proto je samozřejmě ideální, když se vám podaří chytit podobnou akci, abyste ušetřili pár tisíc korun. Sledování akčních letenek se věnují různé společnosti, osobně doporučuji sledovat jejich Facebookové stránky, na kterých si můžete nastavit upozornění na nové příspěvky. Moje oblíbené jsou Cestujlevne, LetenkyzaBabku, či Fly4free.

Kdy se vydat do Mexika

Říká se, že ideální období pro návštěvu Mexika je konec listopadu až konec dubna. V těchto měsících můžete očekávat opravdu příjemnou teplotu a slunečnou dovolenou. Takže se nemusíte bát, že by vám výlet překazila bouřka či hurikán, které hrozí nejvíc v létě. Na druhou stranu v tomto období budou letenky pravděpodobně nejdražší.

Já osobně jsem v Mexiku byla na přelomu září a října, takže oficiálně ještě v období hurikánů, ale na počasí si nemůžu stěžovat. Kromě dvou dnů nám každý den svítilo sluníčko, a pokud přišla nějaká bouřka, vypršelo se a po ní se obloha zase vyjasnila.

Míša si pro návštěvu Mexika vybrala přelom září a října
Míša si pro návštěvu Mexika vybrala přelom září a října

Co navštívit v Mexiku

Pokud patříte mezi „pohodové dovolenkáře“, kteří chtějí hlavně odpočívat, doporučuji si rezervovat hotel přes booking.com či airbnb.com v Cancúnu nebo v sousedním městečku Playa del Carmen a odtud případě podnikat výlety po okolí. Většina hotelů v Mexiku má programy all inclusive, takže se skutečně nebudete muset o nic starat.

Pokud ale patříte k dobrodruhům (stejně jako já), doporučuji si rezervovat v Cancúnu auto nebo využít hromadnou dopravu v podobě autobusů či minivanů tzv. “Collectivo” a udělat si okruh po celém Yucatánském poloostrově. Já při takovém style cestování obvykle zůstávám na jednom místě 2 noci a pak pokračuji dál.

V Mexiku si přijdou na své i milovníci historie
V Mexiku si přijdou na své i milovníci historie

Z míst, které jsem navštívila a které vám můžu 100% doporučit, musím zmínit jako první ostrovy. Ostrov Isla Mujeres, který je kousek od Cancúnu, má nejen nádherné pláže, ale hlavně skvělé podmínky pro potápění a právě tady můžete vidět sochy v podmořském muzeu nebo žraloka obrovského.

O něco větší ostrov Cozumel je už blíž k městu Playa del Carmen a kotví u něj i velké výletní lodě. Najdete tu opět zábavní parky. I tady je možná se potápět a dokonce se můžete podívat na Tequilla farmu, kde vám ukážou, jak se vyrábí a dají vám ochutnat hned několik druhů.

Milovníky historie by nejvíce mohly zajímat samozřejmě Mayské pyramidy, které určitě stojí za návštěvu, a to buď v Chichen Itze nebo v Cobe. Z přírodních krás musím zmínit přírodní jezírka, které jsou většinou v jeskyních, říká se jim “cenotes”. Nejvíc se mi líbily Cenote Dos Ojos blízko města Tulum a Cenote Xkeken blízko Valladolidu.

Míšu naprosto dostala i mexická příroda
Míšu naprosto dostala i mexická příroda

2) MAROKO

Maroko byla zatím poslední exotická země, kterou se mi tento rok podařilo navštívit. A musím říct, že jsem se z ní vrátila úplně nadšená. Předsudky ohledně bezpečnosti vystřídaly krásné zážitky a dnes Maroko doporučuji úplně každému, včetně rodin s malými dětmi.

Z Maroka si Míša odvážela spoustu krásných zážitků, a to nejen ze Sahary
Z Maroka si Míša odvážela spoustu krásných zážitků, a to nejen ze Sahary

Letenky do Maroka

To, že je Maroko součástí jiného kontinentu, pocítíte okamžitě po příletu. Jiné vůně, jiná hudba i chutě jídel. Je to exotika v tom pravém slova smyslu. A nejlepší je to, že je blízko a navíc peněžně dostupná. Jelikož je Maroko hned na severu Afriky, tak tam létají hlavně nízkonákladové společnosti jako Wizzair, Ryanair či Easyjet. Zpáteční letenky se pohybují už od 1 800 Kč a let z Londýna trval jen 3 hodiny.

Kdy vyrazit do Maroka

Maroko je nejlepší navštívit během jarních měsíců, když je tam příjemné teplo a není tam ještě tolik turistů. My jsme zvolili konec dubna a bylo to fajn. Maroko je země, kterou si určitě užijete i když máte nižší rozpočet, protože ceny jídla, benzínu i ubytování jsou nižší něž u nás.

Co navštívit v Maroku

Maroko ukrývá spoustu nádherných míst. Abyste stihli navštívit všechny (nebo alespoň velkou část), je nutné počítat s půjčením auta. My jsme si s přítelem pronajali auto na 9 dní a procestovali jsme s ním 2 700 km marockých cest.

Byl to asi ten nejzajímavější roadtrip, jaký jsem kdy zažila. Každý den jsme objevovali nové zajímavé místa a na konci jsme museli konstatovat, že v Maroko najdete opravdu všechno. Od vyprahlé pouště na jihu až po zelené louky a stromy na severu.

Největším zážitkem byla určitě Sahara, v které jsme strávili dokonce jednu noc v kempu, pak modré městečko Chefchaouen a vodopády Ouzoud. Dokud jsem to nezažila, nevěřila jsem, co všechno může člověk vidět v průběhu 10 dní. Maroko se nám ukázalo v plné kráse. Doporučuji!

10denní roadtrip po Maroko hodnotí Míša jako svůj nejlepší roadtrip v životě :-)
10denní roadtrip po Maroku hodnotí Míša jako svůj nejlepší roadtrip v životě 🙂

3) BALI A OKOLNÍ  OSTROVY

Třetí exotikou, kterou budu vždy a všem doporučovat, a to i přesto, že to je za poslední roky už poměrně profláknutá destinace, je Bali. Řeknu vám, že to šílenství okolo Bali je opodstatněné a tento ostrůvek v Indonésii má skutečně neuvěřitelné kouzlo. Byla to moje první asijská destinace a stala se láskou na celý život. Vždy se tam budu ráda vracet a kdo jste tam ještě nebyl, tak dlouho neváhejte. V letních měsících je tu spousta turistů, ale třeba září už je pro návštěvu tohoto ostrova ideální.

Bali je ráj pro surfaře - profesionály i začátečníky
Bali je ráj pro surfaře – profesionály i začátečníky

Letenky na Bali

Akční letenky na Bali na internetu vyskakují  často, většinou se však jedná o poměrně dlouhé cesty s několika přestupy a dlouhým čekáním na letištích. Nebo vycházejí na zimní měsíce, kdy tam je období dešťů. Cenově výhodná letenka je podle mě do 14 000 Kč. Nicméně někdy stojí za to si připlatit i 2 000 Kč navíc, pokud to znamená, že ušetříte čas strávený čekáním na letišti nebo že můžete odlítat z bližšího letiště.

Na jak dlouho jet

Pokud byste plánovali navštívit jen Bali a maximálně jeden okolní ostrůvek, doporučuji vám alespoň 10 dní. Musíte totiž počítat s tím, že dva dni vám zabere samotná cesta. Ideálně by to však chtělo aspoň měsíc nebo tři týdny.

Co navštívit

Na Bali je úžasná jeho rozmanitost. Od aktivní sopky Batur, nádherných vodopádů, jezer, chrámů až po pláže s různými barvami písku. Od toho tmavého, který je sopečného původu, až po bílý v jižní části ostrova. Na některých místech najdete velké vlny pro profesionální surfaře, jinde zase malé, ideální pro začátečníky. Na okolních ostrovech vás čeká úžasný podmořský svět, a pokud bych měla vybrat ty nejkrásnější ostrovy, které podle mě určitě stojí za návštěvu, tak je to Lombok, Nusa Lembongan, Nusa Penida a tři korálové ostrůvky Gili.

Kromě toho je Bali ideální místo pro cvičení jógy a meditaci. Najdete tu hned několik center, které se jim věnují. Mně osobně se vzpomínka na Bali bude navždy spojovat s vůní vonných tyčinek, protože Balijci je spolu s obětními dary rozmísťují úplně všude. A lidé tu jsou, až na pár případů zkažených turismem, hrozně milí a nápomocní. Bali je prostě láska.

Bali, pro Míšu láska na první pohled
Bali je pro Míšu láska na první pohled

Kdybyste se chtěli o Bali nebo nějaké jiné zemi dozvědět víc, tak se podívejte na můj blog travelismus.com, na kterém najdete články o cizích zemích, které jsem navštívila, a kromě toho tam na vás čeká i  e-book nabitý informacemi právě o Bali. Ten si můžete stáhnout úplně zadarmo 🙂 Najdete mě i na Instagramu a Facebooku.“

Spoustu krásných zážitků nejen z cest vám přeje

Michaela & Petra & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!