Pokud jste doposud neslyšeli o hygge, jsme si jisti, že si celou myšlenku zamilujete. Hygge je dánský recept na štěstí a jednoduchý návod, jak nejen přežít zimní měsíce, ale dokonce si je i užít. Hlavní myšlenkou hygge je vytvářet krásnou, hřejivou atmosféru kdekoliv a užívat si drobných radostí společně s lidmi, které máte rádi. Měkké světlo plápolajících svíček je vlastně takové viditelné hygge. Možná i vy zažíváte hygge, ale doposud jste ten pocit nepojmenovali. Když si večer uvaříte čaj, zapálíte si svíčku, zachumláte se do deky a pustíte si dlouho očekávaný film… ano i tohle je hygge! Není nic víc hygge (vyslovuje se „hjuge“), než sedět mezi přáteli a rodinou a diskutovat o velkých věcech i všedních drobnostech. Dost možná, že fenomén hygge opravdu dělá z Dánů ten nejšťastnější národ na celém světě.

Zimní pohoda, foto via Pinterest

Severským národům dlouhé zimy a krátké dny určitě vadí tak jako nám, mají ale poměrně propracovaný systém, jak si zimu nepustit pod kůži. A pokud nepatříte mezi milovníky zimy, připravili jsme pro vás 15 tipů, abyste tomuto fenoménu také propadli.

1. Všechno je o světle!

Když jsou dny krátké, přeneste měkký sluneční svit do vašich domovů. Vytvořte si malé světelné ostrůvky, použijte tónovaná stínidla, LED drátky, malé lampičky nebo svíčky se zimními vůněmi od Yenkee Candle a vytvořte si útulný koutek i u vás doma.

2. Trøstemad

Jídlo je nedílnou součástí našich životů a v zimních měsících milujeme hlavně ta jídla, o kterých říkáme, že máme “v bříšku jako v pokojíčku.” Dáni je nazývají trøstemad a my si jsme jisti, že vás hned teď nějaké napadlo. Může to být nostalgická chuť toho nejsilnějšího vývaru, jaký vařila vaše babička k nedělnímu obědu. Možná je to pro vás zamilovaná svíčková omáčka, kterou maminka dělávala při svátečních příležitostech a vždycky vám přidala o lžičku brusinek na víc. Je to zkrátka jídlo, které vám udělá hezky v žaludku i na duši.

3. Obklopte se přáteli!

V zimních měsících na nás padá splín častěji než jindy, proto nebuďte sami! Jděte na kafíčko s kamarádkou, zahrajte si společně deskovku nebo vyrazte na výstavu.

4. Pijte plnými doušky

Tak jako Harry Potter zaháněl chlad U Tří Košťat máslovým ležákem, řekněte ne promrzlým rukám a nohám. Zapálený krb, vlněná dekavelký hrnek s horkým kakaem s pořádnou dávkou šlehačky. Zahřejte se zvenku i zevnitř a užívejte si klidnou atmosféru.

Horká čokoláda se šlehačkou, foto via Pinterest

5. Malé velké příběhy

Kdykoliv máte pocit, že je toho na vás až příliš, sáhněte po knize! Dokonalý odpočinek pro tělo a vzpruha pro vaši mysl.

6. Doma je doma

Taky máte ve svém šatníku zvláštní sortu oblečení, které je natolik speciální, že ho nemůžete vyhodit? Nosíte ho nejraději každý den, ale stejně ho žádná kolegyně v práci nikdy neuvidí? Ano, řeč je o tom nejpohodlnějším oblečení na světě, můžou to být vaše staré kalhoty na jógu, které byste klidně mohli přejmenovat na kalhoty na doma, vytahané pyžamo nebo flanelová košile ze second handu. Ten pocit štěstí, když přijdete domů, navlečete si oblíbené huňaté ponožky a starý svetr. V ten moment víte, že jste DOMA.

7. Teplo domova

Že jste se dlouho neviděli s rodinou? Dejte jim vědět, že na ně myslíte a jak je máte rádi. Uspořádejte společnou rodinnou večeři nebo použijte moderní technologie k videochatu s prarodiči či vzdálenými příbuznými.

8. Mrzne až praští

I když to stále ještě není na plavky, vyrazte na procházku. Pohyb udělá dobře nejen vašim svalům, orgánům, ale i vaší mysli. A pamatujte si, že není špatné počasí, je pouze špatné oblečení. Proto popadněte kulicha a vyrazte s kamarádkou na procházku.

Zimní procházka, foto via Pinterest

9. Mihotavé světlo

U nás v Bella Rose milujeme světlo svíček a každý rok si pořizujeme další a další. Vonné svíčky v nás vyvolávají pravé pocity hygge a prozáří nám celé studené zimní období.

10. Zastavte se!

I ti největší milovníci nejchladnějších dní v roce musí někdy odpočívat, proto si naplánujte den, kdy nebudete muset dělat NIC.

11. Plánujte!

Spřádejte plány na letní cesty, zapisujte si důležité momenty nebo si zaznamenejte konkrétní události v nadcházejícím roce. Až budete zachumláni v peřinách s těmi nejteplejšími ponožkami, vezměte na milost svůj diář a připravte se na všechno.

12. Sauna

Na světě existují dva typy lidí, buď ji milují nebo ji nenávidí. Nic mezi tím! Skandinávské národy saunování přímo zbožňují pro jejich blahodárný účinek na celý organismus a je i místem pro setkávání se s přáteli. Udělejte si wellness den!

Zamilujte si saunu, foto via Pinterest

13. Víkend bez limitů

Že už město nemůžete vystát? Vyrazte na výlet! Prostě se seberte a jeďte, kdy jindy, když ne teď. Hory, moře, poušť nebo chata v Tatranské Lomnici! Hlavu s jízdenkou si díky akčním portálům lámat nemusíte.

14. Vyzkoušejte něco nového

Vždycky jste chtěli zkusit kurzy keramiky, ale doposud jste zůstali jen u plánování? Nyní máte jedinečnou možnost začít s novým koníčkem! Sepište si váš seznam přání a po krůčkách si je začněte plnit jeden po druhém.

15. Za zvuků hudby

Hudba dokáže pozvednout vaši náladu a hraje i velkou roli v životě všech lidí, kteří se snaží žít hygge. Proto si vytvořte speciální playlist, kde budou všechny vaše oblíbené písničky. Takové ty, co si broukáte hodiny a podupáváte si špičkou do rytmu. A až nastane vhodný okamžik, zvyšte hlasitost a tančete, jako kdyby se nikdo nedíval.

Užívejte si maličkosti, foto via Pinterest

Doufáme, že jsme vás dostatečně navnadili a letošní zimu si užijete! Máte nějaký osobní tip, který vás vždycky rozveselí? Podělili jsme se s vámi o naše zaručené tipy a naše poslední rada zní… Hledejte radost v maličkostech, protože každý den skrývá nová dobrodružství!

Za celý tým Bella Rose,

Nikola

Je vaše hygge výbava kompletní? Zde jsou naše tipy pro ještě větší domácí pohodu

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!