Letní prázdniny se sice pomalu chýlí ke konci, ale není důvod věšet hlavu. Blíží se babí léto a začátek podzimu a tohle období je pro výlety (nejen) po Česku jako stvořené. Člověk se nemusí bát tropických teplot, které nás provázely posledních pár měsíců, a obrovského množství turistů… I když, co kdybychom pro tentokrát vynechali „provařené“ destinace a místo toho šli objevovat nová krásná místa v Česku, o kterých jste třeba ještě ani neslyšeli?

Blogerka Radka / Výletem za světem a Tiské stěny
Zdá se vám tohle místo povědomé, ale nevíte odkud? Na těchto skalách se točily Letopisy Narnie. Kde to je? To se dozvíte níže 🙂 Foto: Výletem za světem.

Přesně takové lokace si vybírá blogerka Radka z blogu Výletem za světem. Poprosili jsme ji proto, jestli by pro nás vybrala 10 míst, která nejsou tak známá a navštěvovaná turisty. Která to jsou?

1. Česká Kanada

Tenhle přírodní park, ležící na jihu Čech, je tak trochu „opomíjený“. Chtělo by se říct „bohužel“, ale možná právě v tom tkví jeho kouzlo. Přitom je tu toho tolik k vidění, že den vám na důkladnou prohlídku České Kanady rozhodně stačit nebude. Dobrodruhům proto doporučuji vzít s sebou stan a přespat uprostřed téhle oázy klidu. Kam se určitě podívat? Vydejte se na zámek Český Rudolec, který zaujme kohokoli, kdo jen projíždí. Říkalo se mu totiž Malá Hluboká a na první pohled je jasné proč.

Jestli máte namířeno do České Kanady, zastavte se na zámku Český Rudolec stejně jako blogerka Radka
Jestli máte namířeno do České Kanady, zastavte se na zámku Český Rudolec. Foto: Výletem za světem.

Na první pohled vás zaujme i zámek Dačice, jehož nádvoří považuji za jedno z nejkrásnějších, jaké jsem viděla. A určitě vyrazte i do přírody. Rozhodně doporučuji skalní útvar jménem Ďáblova prdel. Uznejte, že tohle se bude ve vašem deníku z dovolené určitě královsky vyjímat. A navíc tím ohromíte i známé. Osobně vyzkoušeno 🙂

Blogerka Radka byla nadšená z nádvoří zámku Dačice a sklaního útvaru s příznačným názvem Ďáblova prdel :)
Blogerka Radka byla nadšená z nádvoří zámku Dačice a sklaního útvaru s příznačným názvem Ďáblova prdel 🙂 Foto: Výletem za světem.

2. Hazmburk

Silueta hradu Hazmburk je nepřehlédnutelná, ať už kolem projíždíte z jakékoli strany. Ne každý se u něj ale doopravdy zastaví. Přitom tenhle hrad nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na České Středohoří. Nutno říct, že z hradu je teď už spíše zřícenina, takže historické interiéry zrovna nečekejte. Ale pokud si ten, téměř 3 km, kopec vyšlápnete, určitě tohohle výletu nebudete litovat, už jen kvůli krásným panoramatům.

Jeden z nejhezčích výhledu na České Středohoří? Podle blogerky Radky je z hradu Hazmburk
Jeden z nejhezčích výhledů na České Středohoří? Podle blogerky Radky je z hradu Hazmburk. Foto: Výletem za světem.

3. Rezervace Soos

Kdybych měla vybrat jen jedno místo z České republiky, které mi přijde nejpozoruhodnější a kde si zároveň určitě nebudete připadat jako u nás, byl by to Soos.

Krajina jako na Islandu - Rezervace Soos
Krajina jako na Islandu – Rezervace Soos. Foto: Výletem za světem.

Naučná stezka vás tu provede přímo dnem vyschlého jezera, přičemž budete procházet kolem nespočtu bahenních sopek a minerálních pramenů. Do nosu vás přitom praští nezaměnitelný pach síry, který ale téhle dechberoucí krajině rádi odpustíte. Pokud vás vždycky lákal Island, ale nechce se vám tak daleko, jeďte sem.

Rezervace Soos je podle travel blogerky Radky jedním z nejpozoruhodnějších míst v Česku
Rezervace Soos je podle travel blogerky Radky jedním z nejpozoruhodnějších míst v Česku. Foto: Výletem za světem.

4. Vinné sklepy Plže

Vůbec nemusíte být zarytí vinaři, a přesto vás tohle místo okouzlí. V areálu najdete něco kolem 80-ti vinných sklípků a je celý volně přístupný. Už jen procházet se a zkoumat zdobení jednotlivých sklípků je zážitek. Kdybyste ale přeci jen potřebovali doplnit pitný režim, tohle je přesně to pravé místo na košt. A upřímně, může být na světě lepší místo, kam se vydat v srpnu nebo v září, v době kdy zrovna začíná sezóna burčáku, než je jižní Morava?

Kam za tou pravou burčákovou atmosférou? Radka radí: Vinné sklepy Plže
Kam za tou pravou burčákovou atmosférou? Radka radí: Vinné sklepy Plže. Foto: Výletem za světem.

5. Tiské stěny

Tohle skalní město vám nabídne nekonečné výhledy až do Německa a zároveň vytoužený únik z horkých letních dnů. Uvnitř skal vede naučná stezka, která vás provede tím nejzajímavějším. Možná vám to ale stejně jako mně nedá, a vydáte se na některou z vyšlápnutých odboček. Co ale rozhodně nesmíte minout, je skalní vyhlídka, na kterou vás zavede přímo stezka. Pokud vám to tu bude připadat povědomé, není to náhoda. Natáčely se tu totiž Letopisy Narnie, a tak se pravděpodobně procházíte přímo na natáčecím place.

Sklaní město Tiské stěny obdovuje celý svět mimo jiné ve filmu Letopisy Narnie
Sklaní město Tiské stěny mohl obdivovat celý svět díky filmu Letopisy Narnie. Foto: Výletem za světem.

6. Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty v Praze

Možná vám botanická zahrada nepřijde jako nijak zvlášť výjimečné místo, ale divili byste se, kolik rodilých Pražáků tohle místo nezná. Je to taková klidná oáza v centru Prahy, která toho nabízí mnohem víc, než se na první pohled zdá. Do venkovních prostor je navíc vstup zdarma a platí se pouze skleník, případně aktuální výstavy. Skleník ale stejně nevynechejte. Třeba taková expozice kaktusů uvnitř je skvělá a z těch prostor na vás zároveň dýchne příjemný záchvěv minulosti. Ten, kdy vám to uvnitř nebude připadat staré nebo zašlé, ale spíš retro a kouzelné.

Kde v centru Prahy najít oázu klidu? Zkuste se zastavit v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty :)
Kde v centru Prahy najít oázu klidu? Zkuste se zastavit v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty 🙂 Foto: Výletem za světem.

7. Muzeum Českých drah v Lužné

Ať už s nimi jezdíme nebo ne, vlaky prostě přitahují pozornost. A co teprve ty parní! Pokud se chcete na chvilku vrátit do minulosti, tady je to pravé místo. Tohle muzeum je totiž až překvapivě interaktivní a prolézt ho můžete téměř skrz naskrz. Navíc si troufám říct, že většina z vás lokomotivu na točně určitě ještě neviděla. A i kdyby ano, stojí za to i dvakrát.

Přemýšlíte, kam s rodinou na výlet? A už jste byli v Muzeu Českých drah?
Přemýšlíte, kam s rodinou na výlet? A už jste byli v Muzeu Českých drah? Foto: Výletem za světem.

8. ZOO Jihlava

Už jsem navštívila téměř všechny zoologické zahrady u nás, ale nejhezčí je pro mě pořád ta jedna. Jihlavská ZOO. Není největší, není ani nejnavštěvovanější, ale má jedinečné kouzlo. I přes to, že je rozlohou poměrně malá, každý rok tu najdete něco, co tam ten předchozí nebylo.  Navíc v jejich Domě koček bych dokázala prosedět celý den. A pokud máte děti, pak tu na ně čeká vyloženě hřiště snů.

Děti milují každou ZOO a tu v Jihlavě si oblíbí i dospěláci :)
Děti milují každou ZOO a tu v Jihlavě si oblíbí i dospěláci 🙂 Foto: Výletem za světem.
Jihlavská ZOO je podle blogerky Radky jedna z těch nejkrásnějších
Jihlavská ZOO je podle blogerky Radky jedna z těch nejkrásnějších. Foto: Výletem za světem.

9. Zámek Nové Hrady

Krásných hradů a zámků je u nás nespočet. Těch, co kromě klasické expozice nabízejí i další zajímavosti, už ale tolik není.

Už jste navštívili zámek Nové Hrady? Že ještě ne? Tak si ho určitě přidejte na svůj travel list :)
Už jste navštívili zámek Nové Hrady? Že ještě ne? Tak si ho určitě přidejte na svůj travel list 🙂 Foto: Výletem za světem.

A přesně tím umí Nové Hrady překvapit. Venku vás třeba čeká hned několik rozdílných typů zahrad, které nadchnou každého milovníka botaniky. Kdo tíhne spíše ke zvířatům, toho zas potěší stáje, kde si rovnou můžete objednat projížďku, nebo obora s daňky. K tomu všemu tu je ještě nadmíru útulná kavárna, muzeum cyklistiky a galerie klobouků. A úplně nakonec se můžete ztratit v obřím venkovním labyrintu. No neberte to!

Na Nových Hradech na vás čeká spousta aktivit a zajímavostí, třeba obora s daňky nebo venkovní labyrint
Na Nových Hradech na vás čeká spousta aktivit a zajímavostí, třeba obora s daňky nebo venkovní labyrint. Foto: Výletem za světem.

10. Rotavské varhany

Před dovolenou v  Krušných horách jsem přemýšlela kam se vydat, aby mě tam nečekaly davy. Boží dar nebo Klínovec sice stojí za zastávku, ale pokud máte raději klid a chcete si hory užít alespoň malou chvilku jen pro sebe, pak vyrazte na Rotavské varhany. Jestli vám to bude připomínat Panskou skálu, pak je to správně. Jen s tím rozdílem, že tady se nenatáčela Pyšná princezna a tak je dost pravděpodobné, že tu budete úplně sami. I o prázdninách. A pro požitkáře mám jednu radu. Vezměte si s sebou piknikový koš a užijte si pár líných hodin s pohledem na tuhle nádheru. Klidnější místo v Krušných horách jsem totiž nenašla.

Travel blogerka Radka z blogu Výletem za světem v Krušných horách - Rotavské varhany
Kam na piknik v Krušných horách? Travel blogerka Radka radí, turisty zatím neobjevené, Rotavské varhany. Foto: Výletem za světem.

Zaujaly vás Radky cestovatelské tipy? Další články najdete na jejím blogu Výletem za světem a spoustu další inspirace, kam vyrazit, a to nejen po Česku, na vás čeká i na jejím Instragramu.

Znáte i vy nějaké místo v Česku, které stojí za návštěvu, ale turisté ho ještě nestačili objevit? Podělte se s námi o svoje tipy v komentářích.

Krásné babí léto vám přeje

Radka & Petra & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!