Dny se začínají krátit, letně teplý vzduch ochlazovat a ta nejkrásnější podoba přírody se po roce ukazuje v plné kráse. Podzim je tady a s ním přichází i čas na chvíle plné hřejivé atmosféry. Jak si však vytvořit své malé podzimní hygge, svůj nezapomenutelný kousek vzpomínek, které zahřejí u srdce, ať už venku udeří jakkoliv chladné počasí?

V dnešním článku vám několik hygge tipů nabídneme, a protože víme, že hygge je hlavně o prožitcích a pocitech, můžete si své aktivity vybrat podle toho, jaké chcete, aby vaše hygge bylo. Pusťte se tedy do čtení, a nezapomeňte si k němu připravit hrneček dobrého čaje. U šálku teplého nápoje totiž hygge často začíná.

K opravdovému hygge někdy stačí málo.

Přeji si, aby mé podzimní hygge bylo…

Pohodlné: Plné příjemné domácí atmosféry

Jestli je na podzim někde nejlépe, pak je to rozhodně v teple domova. Když se vrátíte unavení z práce, vymrzlí z procházky přírodou nebo zmoklí z venčení psa, není nic lepšího, než si udělat zasloužené pohodlí. Vytvořte si v pokoji místo, na které se budete rádi vracet, a kde se váš mozek dokáže z každodenních starostí přepnout do režimu pohody.

Ať už takové hygge místo vykouzlíte z gauče plného polštářů, starého křesla nebo třeba parapetu s výhledem do ulice, vaši chvilku si rozhodně užijete. A když ji navíc spojíte s pauzou od moderních technologií, které vyměníte třeba za knihu, už nebudete celé dny myslet na nic jiného, než na atmosféru, která se ukrývá přímo v srdci vašeho domova.

domácí hygge
Namísto mobilu vezměte do ruky třeba knihu a šálek dobrého čaje. Pohodová atmosféra zaručena!

Útulné: Ztracené mezi teplými svetry a polštáři

Vezměte tu největší, nejměkčí deku, a zachumlejte se do ní až po uši. K tomu si pusťte třeba váš podzimní playlist a nechte se odnášet na vlně útulna, které ještě pozvednete rozsvíceným řetězem světýlek. Útulný domov vytvoříte přidáním hebkého koberce, plédů nebo polštářů různých textur, do nichž můžete kdykoliv složit hlavu. A když budou navíc z bavlny nebo vlněné, příjemné teplo vás během chviličky obejme – a nepustí. Uvidíte!

Pro dny v práci nebo venku pak sáhněte po teplých svetrech z materiálů, které jsou příjemné na dotek a hřejivé i v těch největších podzimních mrazících. Zkusit můžete i teplé chlupaté ponožky, ty však doporučujeme zkombinovat spíše s hrnkem teplého kakaa a deskovou hrou, kterou už sice znáte zpaměti, ale která se zkrátka nikdy neomrzí.

podzimní hygge
Večerní posezení pod dekou si na podzim zamilujete. Zdroj: Pinterest

Přírodní: Strávené mezi spadeným listím

Pokud ve vás dřímá dobrodružná duše, sbalte svou flanelovou košili, termosku s čajem (a kapkou rumu) a vydejte se do barevné přírody. Čeká na vás podívaná, která je dostupná jen jednou v roce. Stačí jí jen vyjít vstříc!

Nezapomenutelné okamžiky zažijete při pomalém opékání brambor na ohni, pouštění draka s dětmi nebo třeba při procházce s foťákem. Pro autentickou hygge atmosféru však nemusíte chodit daleko. Bohatě postačí výlet za babičkou, s níž společně posbíráte jablka, švestky nebo ořechy, jejichž hnědá slupka vám zbarví ruce na několik dalších dní. Ta ořechová bábovka, kterou si potom upečete, bude ale tentokrát tisíckrát lepší.

podzimní hygge
U ohniště se odehrávají ty nejkrásnější okamžiky. A co teprve, když opečete brambory! Zdroj: Pinterest

Voňavé: Spojené s kořeněnými vůněmi

S každým obdobím si spojujeme různé vůně, těch podzimních je však nejvíc. Patří mezi ně skořice, slupka jablek, bylinkový čaj, červené víno, dýňová polévka, rýmu odpuzující zázvor, kouř z táboráků, studený ranní vzduch nebo hromady spadeného listí vonící zeminou. Ať už si s obdobím podzimu spojujete jakoukoliv vůni, vydejte se za ní do přírody nebo si ji rovnou přineste domů.

A vonné svíčky? Ty to rozhodně umí také. Na podzim si dopřejte více kořeněné, sladké vůně s hřejivými podtóny hřebíčku, vanilky nebo luxusnější ambry. A pokud vás to táhne do lesa, vůně spadeného listí nebo jehličí bude ta pravá pro vás.

podzimní svíčky
Podzimním svíčkám spolehlivě podlehnete. Z těch od DW Home navíc přímo sálá podzim.

Společné: Rozdělené mezi ty nejbližší

Pokud je vám nejlépe mezi vašimi nejbližšími, nasávejte podzimní hygge společně. Posezení na terase se spoustou dobrot, odpoledne u jezera s přenosným grilem, tour po oblíbených kavárnách a jejich podzimních menu. To vše je program, který dozajista ocení celá parta přátel.

S dětmi se pak dejte třeba do karetní hry,  shrabávání listí nebo sběru kaštanů. Následné vytváření zvířátek z nich si zamilujete všichni, zatímco v pozadí bude hrát oblíbená pohádka. Nezapomeňte však na kakao. S tím je vše ještě o malý kousek lepší.

desková hra
Hraní deskovek s dětmi nebo s přáteli bude ideální zábavou na podzimní večery.

Soukromé: Ukradené jen a jen pro vás

Jen vy, svíčka, horká vana a hříšně dobrá čokoláda. Někdo si své hygge zkrátka nejvíc užije sám. Odměňte se chvilkou pro sebe, při které vás nebude nikdo rušit, a ponořte se do toho, co máte rádi. Ať už si dáte zmíněnou vanu, zacvičíte jógu, uklidníte se při meditaci, nalakujete nehty, uvaříte si šálek kávy k maratonu Harryho Pottera, Gilmorek nebo Hry o trůny, vychutnejte si každou vteřinu cenného času o samotě, který je stejně důležitý, jako ten, který věnujete svému okolí. A kdo ví, třeba začne za okny i lehce mrholit, pro ten extra pocit útulna.

večer ve vaně
Dlouhá večerní koupel s pěnou až po okraj vany? Nenechte se dlouho prosit!

Lahodné: Zaprášené od mouky a vonící po skořici

Podzimní pečení je jedinečné hned z několika důvodů. Teplo z trouby bezvadně zahřeje za chladných večerů, chuť zralého ovoce nasbíraného v září dodá koláčům kouzlo navíc a skořice, té je povoleno libovolné množství. Bez ní by to totiž snad ani nebyl podzim.

Z pouhého míchání těsta však můžete vytvořit krásnou společnou hygge chvíli, kterou si užijí všichni zúčastnění. Rozdejte dětem vařečky, manželovi louskáček na ořechy, utáhněte mašle na zástěře a dejte se do pečení. Odměnou vám bude lahodně vonící dezert po jablkách, hruškách nebo švestkách, který však jistě zmizí dřív, než si stačíte uvařit kávu.

skořicoví šneci
Skořicové šneky s kapkou čokolády si zamilujete stejně, jako severské národy.

Klidné: Zabalené do ticha a rozjímání

Oblíbená hudba je skvělým prostředkem k odpočinku, ticho vám však poskytne daleko více prostoru pro vlastní myšlenky. Vyzkoušejte meditaci nebo si jen tak utřiďte myšlenky, které se při běžném denním shonu snadno rozutečou. Skvělým pomocníkem bude samozřejmě příjemné posezení, nejvíce vám však pomůže obyčejná tužka a blok, do nějž si zapíšete vše, co vás díky klidu a tichu napadlo. Třeba to bude námět na knihu, a třeba to poslední slovíčko, které vám chybí v křížovce. Jakákoliv drobnost se počítá!

teplý čaj
Zaposlouchejte se do deště za oknem, nasajte vůni čaje a užijte si chvilku svého zenového klidu.

Kreativní: Ušpiněné od barev a lepidla

Pokud vás s delšími večery přepadá chuť tvořit, poddejte se jí. Nezáleží na tom, zda vládnete uměním tužky nebo barev, důležitý je onen pověstný flow, do nějž se dostanete, jakmile se do svého tvoření naplno ponoříte. Není důležitý výsledek, ale proces, který vám pomůže zapomenout na okolní svět.

Než se pustíte do malování, kreslení, tvoření diáře nebo třeba skládání origami, zapalte si voňavou svíčku, uvařte čaj do oblíbeného hrnku nebo si ukrojte kousek koláče. Jen tak. Pro tu správnou, pohodovou atmosféru.

malování
Kreativní večery nepatří jen umělcům. Vezměte štětec a začněte! Zdroj: Pinterest

Přítomné: Vychutnané do poslední kapky

Ať už jste si vybrali kterékoliv z přídavných jmen, jež by mělo vystihovat vaše podzimní hygge, vaše hřejivé okamžiky, nezapomínejte na to nejdůležitější: Být v každém z těch momentů skutečně přítomní. Protože jedině tak si je dokážete vychutnat na maximum a uchovat v srdci opravdu napořád.

Tak tedy. Nadechněte se chladivého podzimního vzduchu, soustřeďte se na přítomnost a vykročte za svým hygge, ať už je pohodlné, společné nebo kreativní…

společné chvíle
Užívejte si podzimní hygge tady a teď. Zdroj: Pinterest

Krásné podzimní okamžiky plné vřelosti a přítomnosti přeje

Michaela a Bella Rose

S vytvářením vašeho podzimního hygge vám pomohou třeba tyto doplňky:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!